Επιθετικά εξαιρετικός ήταν ο Παγιάν με 10/20 επιθέσεις και 14 πόντους. Η ΑΕΚ είχε 10 μπλοκ, ενώ το… αδύναμο σημείο των προηγούμενων αγώνων έγινε δυνατό με τον δικέφαλο να κρατάει την υποδοχή αφού οι Μαντέκας και Πέτρογλου τα πήγαν πολύ καλά.
Από την άλλη, η Κηφισιά δεν μπόρεσε να πιέσει στο σερβις, ενώ η αποτελεσματικότητα της υποδοχή και κατ’ επέκταση της επίθεσης κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα
Έχοντας στο πλευρό της περίπου 400 οπαδούς της η ΑΕΚ κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα μικρό προβάδισμα της Κηφισιάς με 8-6. Τα σερβίς του Παπακυριακού αρχικά έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά με 12-9, ενώ στο 15-12 ήταν η σειρά του Τόρρες να πάει στο σερβίς και με σερί 4-0 να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +7 (19-12). Μέχρι το τέλος του σετ ο Τόρρες με τον Παπακυριακού κυριάρχησαν στο μπλοκ και η ΑΕΚ έκανε το 1-0.
Στο 2ο το 9-7 για την ΑΕΚ έγινε 15-7 με σερί 6-0 χάρις τα αποτελεσματικά σερβίς του Τόρρες που για άλλη μια φορά δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς. Οι Πρωτοψάλτης, Ντε Σόουζα έγιναν αλλαγή αλλά και πάλι η Κηφισιά δε μπόρεσε να συνέλθει. Με τους Πέτρογλου, Μαντέκα αλλά και Παγιάν η ΑΕΚ πήρε τους πόντους μέχρι το φινάλε και του 2ου σετ.
Στο 3ο σετ η Κηφισιά μπήκε δυνατά κάνοντας την τελευταία προσπάθεια να μπει στον αγώνα. Με τον Γιοβάνοβιτς να κάνει μίνι σερί η Κηφισιά έφτασε στο 8-5. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Παγιάν με τα σερβίς του να δημιούργησε ρήγματα στην υποδοχή της Κηφισιάς. Η ΑΕΚ μείωσε σε 10-8 και μετά το λάθος του Γιοβάνοβιτς ο Πέτρογλου πήρε και αυτός άσσο για την ισοφάριση (10-10). Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 19-8 ο Μαντέκας έκανε το 20-18 και ο Γιοβάνοβιτς με ένα λάθος ανέβασε τη διαφορά στο +3. Η Κηφισιά πίεσε και πάλι και με τα σερβίς του Κούνα που μπήκε αλλαγή κατάφερε να ισοφαρίσει 21-21. Στο 22-22 ο Τόρρες με ένα μπλοκ και έναν πρώτο χρόνο έφερε την ΑΕΚ στο ματς μπολ (24-22). Ο Πρωτοψάλτης μείωσε 24-23 και ο Παγιάν τελείωσε τον αγώνα 25-23.
Τα σετ:3-0 (25-17, 25-19, 25-23)
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Α΄ΦΑΣΗ LEAGUE CUP 2013 «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ» | ||||||||
1ος όμιλος | ||||||||
Ημερομηνία | Γυμναστήριο | Ώρα | Αναμέτρηση | |||||
Παρασκευή 4/10 | Μίκρας | 19.30: | Α.Σ.Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 1-3 (25-19, 23-25, 18-25, 23-25) | |||||
Παρασκευή 4/10 | Αιγινίου | 19.30: | Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3 (22-25, 23-25, 21-25) | |||||
Σάββατο 5/10 | Μίκρας | 19.00: | Α.Σ.Άρης - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2 (25-19, 25-20, 19-25, 14-25, 15-12) | |||||
Σάββατο 5/10 | Αιγινίου | 19.00: | Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (24-26, 23-25, 24-26) | |||||
Κυριακή 6/10 | Mίκρας | 16.00 | Π.Α.Ο.Κ. - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3 (28-30, 16-25, 21-25) | |||||
Κυριακή 6/10 | Μίκρας | 21.00: | Α.Σ.Άρης - Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου 2-3 (19-25, 20-25, 25-22, 25-22, 11-15) | |||||
2ος όμιλος | ||||||||
Ημερομηνία | Γυμναστήριο | Ώρα | Αναμέτρηση | |||||
Τετάρτη 9/10 | Ζηρίνειο | 19.00: | Α.Ο.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (25-19, 17-25, 20-25, 25-16, 17-15) | |||||
Τετάρτη 13/11 | Γλυφάδα | 21.00: | Α.Ε.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-16, 25-12, 25-17) | |||||
Σάββατο 5/10 | Ρέντη | 19.00: | Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-19, 25-22, 25-15) | |||||
Τετάρτη 20/11 | Γλυφάδα | 21.00: | Α.Ε.Κ. - Α.Ο.Κηφισιάς 3-0 (25-17, 25-19, 25-23) | |||||
Κυριακή 6/10 | Ρέντη | 19.30: | Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-3 (25-22, 23-25, 21-25, 25-18, 16-18) | |||||
Δευτέρα 7/10 | Ζηρίνειο | 19.00: | Α.Ο.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-15, 25-18, 25-18) | |||||
3ος όμιλος | ||||||||
Ημερομηνία | Γυμναστήριο | Ωρα | Αναμέτρηση | |||||
Παρασκευή 4/10 | Βέλου Βόχας | 17.30: | Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Ε.Παναχαϊκή 3-0 (25-11, 25-18, 25-19) | |||||
Παρασκευή 4/10 | Βέλου Βόχας | 20.00: | Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Γ.Σ.Λαμία 1-3 (25-19, 21-25, 21-25, 23-25) | |||||
Σάββατο 5/10 | Βέλου Βόχας | 17.30: | Γ.Σ.Λαμία - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 2-3 (36-34, 25-22, 15-25, 18-25, 13-15) | |||||
Σάββατο 5/10 | Βέλου Βόχας | 20.00: | Γ.Ε.Παναχαϊκή - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-1 (19-25, 25-19, 25-21, 26-24) | |||||
Κυριακή 6/10 | Βέλου Βόχας | 17.30: | Γ.Ε.Παναχαϊκή - Γ.Σ.Λαμία 1-3 (19-25, 22-25, 25-19, 18-25) | |||||
Κυριακή 6/10 | Βέλου Βόχας | 20.00: | Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 0-3 (21-25, 13-25, 24-26) |
ΛΙΓΚ ΚΑΠ «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ» 2013 | ||||
Α΄ΦΑΣΗ - Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΤΕΛΙΚΗ |
||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β | Σετ |
1. |
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (προκρίθηκε φάιναλ-4)
|
3 | 7 | (8-3) |
2. | Π.Α.Ο.Κ. | 3 | 6 | (6-4) |
3. | Α.Σ.Άρης | 3 | 3 | (6-8) |
4. | Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου | 3 | 2 | (3-8) |
* Η πρώτη ομάδα και η καλύτερη δεύτερη από τους τρεις ομίλους προκρίνονται στο φαιναλ-4
|
ΛΙΓΚ ΚΑΠ «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ» 2013 | ||||
Α΄ΦΑΣΗ - Β΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β | Σετ |
1. | A.E.K. (προκρίθηκε φάιναλ-4) |
3 | 8 | (9-2) |
2. | Α.Ο.Κηφισιάς | 3 | 5 | (6-5) |
3. | Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. | 3 | 5 | (7-6) |
4. | Παναθηναϊκός Α.Ο. | 3 | 0 | (0-9) |
* Η πρώτη ομάδα και η καλύτερη δεύτερη από τους τρεις ομίλους προκρίνονται στο φαιναλ-4.
|
ΛΙΓΚ ΚΑΠ «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ» 2013 | ||||
Α΄ΦΑΣΗ - Γ΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΤΕΛΙΚΗ |
||||
Θ. | Ομάδα | Αγ. | Β | Σετ |
1. | Φοίνικας Σύρου (προκρίθηκε φάιναλ-4) |
3 | 8 | (9-2) |
2. | Γ.Σ.Λαμία (προκρίθηκε φάιναλ-4) |
3 | 7 | (8-5) |
3. | ΓΕ Παναχαϊκή | 3 | 3 | (4-7) |
4. | Παμβοχαϊκός | 3 | 0 | (2-9) |
* Η πρώτη ομάδα και η καλύτερη δεύτερη από τους τρεις ομίλους προκρίνονται στο φαιναλ-4.
|