18-02-2024 00:19

Ο Ηλυσιακός λύγισε μετά απο μεγάλο θρίλερ 3-2 τον ΑΟ Θήρας και "βλέπει" οκτάδα

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας δύο και πλέον ωρών, ο Ηλυσιακός πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 σετ επί του ΑΟ Θήρας και έμεινε στην διεκδίκηση της 8ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.

Η ομάδα των Ιλισίων με τους δύο βαθμούς της νίκης έφτασε τους 19 και βρίσκεται στο -2 από το 8ο Μαρκόπουλο και στο -4 από ΠΑΟΚ και Θέτιδα.

Ο ΑΟ Θήρας γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του σε μία εβδομάδα για το πρωτάθλημα και το κύπελλο (Από Παναθηναϊκό, Άρη οι δύο προηγούμενες), όλες στο τάι μπρέικ και σε συνδυασμό με τη νίκη της ΑΕΚ επί των Πεύκων έπεσε στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Ηλυσιακός και ΑΟ Θήρας είχαν από δύο σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί, η Σαντορίνη με μπλοκ της Πόπιτς προηγήθηκε με 7-8 άλλα ένα γρήγορο σερί 3-0 του Ηλυσιακού έκανε το σκορ 10-8. Η Φίγιοκ έβαλε ξανά μπροστά τις φιλοξενούμενες με 10-11, αλλά δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Μάασε έκαναν το 12-11.

Με το σκορ στο 12-12, ένα λάθος σερβίς της Φίγιοκ και η άουτ επίθεση της Σαβάρ έδωσε δύο ματς μπολ στον Ηλυσιακό (14-12) αλλά μία επίθεση της Μερκάδο και δύο άουτ επιθέσεις της Μάασε έδωσαν προβάδισμα νίκης στον ΑΟ Θήρας (14-15).

Η Τοτσίδου ισοφάρισε σε 15-15, η Μερκάδο έκανε το 15-16 αλλά μετά Μάασε, Μπακοδήμου και Τοτσίδου σημάδεψαν σωστά και τελείωσαν το παιχνίδι για το 17-15.

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 3 άσσους, 69 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 16-25, 26-24, 17-25, 18-16) σε 127'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 12 (9/14 επ., 3 μπλοκ), Γκόγκιτς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπακοδήμου 15 (12/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 26% άριστες), Μάασε 34 (33/75 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 12 (11/31 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Καντίκου 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 43% υπ. - 23% άριστες), Κοντούδη (λ), Κάλλη, Τσιγαρίδα, Μπρουκς.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Σαβάρ 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 28% άριστες), Μερκάδο 17 (15/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (4/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίγιοκ 20 (14/40 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 43% άριστες), Κιουτσιούκη 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 51% υπ. - 29% άριστες), Τσοχατζή 1 (1 άσσος).

Η γνώμη του πάγκου

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού):
«Συγκλονιστικό παιχνίδι απέναντι σε μία ομάδα τετράδας. Δεν ήταν στα παιχνίδια που θεωρούσαμε ότι θα παίρναμε βαθμούς αλλά έπρεπε να εκμεταλλευτούμε τη κούραση του αντιπάλου μας που έπαιξε 10 σετ μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα. Είχαμε αρκετά σκαμπανεβάσματα αλλά τα καταφέραμε. Πιο πολύ υπήρχε ψυχολογικό φορτίο, ειδικά στο 2-1 σετ φάνηκε και η δική μας κούραση. Παρότι γύρισε το τάι μπρέικ στο 14-12, ήθελε στο τέλος πολύ ψυχή. Η εμπειρία της Τοτσίδου μίλησε στο τέλος και πήραμε τη νίκη».

Ματέο Φρέσκι (Προπονητής Θήρας): «Είναι το τρίτο τάι μπρέικ σε μία εβδομάδα που παίζουμε και δυστυχώς χάνουμε. Μετά τον αποκλεισμό από το κύπελλο είπαμε ότι πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Σε κάποια σημεία σήμερα παίξαμε καλά, αλλά σε άλλα χάναμε τον έλεγχο. Είναι απογοητευτικό γιατί έχουμε κάνει καλή σεζόν μέχρι στιγμής και παραμένουμε στην τετράδα και διεκδικούμε και τις πιο πάνω θέσεις στην βαθμολογία».