23-12-2017 22:22

Νίκη στο τάι μπρέικ για τον Παμβοχαϊκό στο ντεμπούτο του Μουνίζ

Αν και βρέθηκε μπροστά με 2-0 σετ, ο Παμβοχαϊκός χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πανηγυρίσει την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague, στο ντεμπούτο του βραζιλιάνου Μουνίζ. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη με 3-2 για την ομάδα του Βραχατίου στο φετινό πρωτάθλημα.

Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός είχε μικρό προβάδισμα μέχρι τα μισά αλλά η Κηφισιά κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό. Ο αγώνας ήταν μέτριος ποιοτικά με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, αλλά ξεχώρισαν οι δύο πασαδόροι και οι μπλοκέρ. Πρώτος σκόρερ του Παμβοχαϊκού ήταν ο Νίκος Παλέντζας, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκαναν ο Γκλάντστόουν και ο Βουλκίδης. Από την Κηφισιά κορυφαίος ήταν ο Σονάρι με 11/13 τελειωμένες επιθέσεις και 5 πόντους από μπλοκ.

Ντέρμπι, κάρτες και τρεις αποβολές για την Κηφισιά

Ο αγώνας είχε και τρεις αποβολές, όλες για την Κηφισιά και δύο κόκκινες κάρτες μία στον πάγκο κάθε ομάδες στο 6-6 του 2ου σετ.

Η Κηφισιά στο 1ο σετ μπήκε με σερί 4-0 αλλά ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 8-8 και με σερί 3-0 από διαδοχικούς πόντους του Γκλάντστόουν πέρασε μπροστά 12-9. Ο Παλέντζας με επίθεση έκανε το 15-11, αλλά η Κηφισιά με σερί 3-0 από Χάντ, Εφραιμίδη ισοφάρισε 18-18. Ο Δαλακούρας και ο Γκλάντστόουν με δύο ωραίους πόντους έκαναν το 20-18 και χωρίς να γίνει άλλο λάθος ο Παμβοχαϊκός πήρε το πρώτο σετ με εύστοχες επιθέσεις από Μουνίζ και Παλέντζα.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου στο 10-10 το σερβίς του Μουνίζ δημιούργησε ρήγμα στην υποδοχή της Κηφισιάς και με σερί 4-0 ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 14-10. Ο Παμβοχαϊκός δεν έχασε ποτέ το πρβάδισμα, ήταν μπροστά με 2-3 πόντους, ενώ στο 19-17 ο Χαντ ζήτησε μπλοκ άουτ για το 19-18 αλλά δόθηκε άουτ, διαμαρτυρήθηκε και αποβλήθηκε από το σετ.

Ο Παμβοχαϊκός μέχρι το 14-13 είχε προβάδισμα 1-2 πόντων και έδειχνε ικανός για το 3-0 αλλά η Κηφισιά με τζαμπ σερβίς από τον Χαντ έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 16-14, ενώ στο 17-15 έκανε άλλο ένα σερί 3-0 με τον Χαντ και τον Σοάρες στο σερβίς και ξέφυγε 20-15 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος. Στο 3ο σετ αποβλήθηκε ο Χρήστος Δημητρουλάκος, Β΄προπονητής της Κηφισιάς.

Το πιο όμορφο ήταν το 4ο σετ όπου έγινε μεγάλη μάχη. Με σερί 4-0 ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 8-4 αλλά η Κηφισιά με Σοάρες και Χαντ ισοφάρισε 12-12. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Η Κηφισιά προηγήθηκε 23-21 με δύο εξαιρετικές επιθέσεις του Εφραιμίδη αλλά η απάντηση ήρθε από τον Παλέντζα που με δύο επιθέσεις ισοφάρισε. Ο Γκλάντστόουν έφερε τον Παμβοχαϊκό σε θέση ματς μπολ (24-23) αλλά ο Χαντ ισοφάρισε 24-24 και έδωσε και προβάδισμα στην Κηφισιά 25-24. Ο Παμβοχαϊκός με τον Παλέντζα ισοφάρισε και προηγήθηκε 26-25, αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς (26-26) και το σετ τελείωσε με επίθεση του Σόουζα και μπλοκ του Νικολάκη (28-26). Στο φινάλε του 4ου σετ αποβλήθηκε ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης.

Στο 5ο σετ ο Γκλάντστόουν με δύο άσσους έκανε το 4-2 και έδωσε αέρα δύο πόντων στον Παμβοχαϊκό, ενώ με κόντρα επιθέσεις από Δαλακούρα, Παλέντζα έγινε το 9-5 και εκεί κρίθηηκε και ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος η ομάδα του Βραχατίου ήταν καλύτερη στο φιλέ και πήρε το σετ 15-9.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας.

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-23
2ο σετ: 7-8, 16-11, 21-18, 25-22
3ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 19-25
4ο σετ: 8-4, 16-15, 20-21, 26-28
5ο σετ: 5-2, 10-6, 12-7, 15-9

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-22, 19-25, 26-28, 15-9) σε 125'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 2 (2/2 επ.), Γκλάντστοουν 16 (9/16 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 10 (5/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παλέντζας 29 (27/53 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 26% άριστες), Μουνίζ 7 (4/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 31% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ. - 41% άριστες), Γεωργίου.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντ 32 (29/67 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (9/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. - 31% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (μπλοκ), Σονάρι 18 (11/13 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (9/19 επ., 61% υπ. - 33% άριστες) / Κάπελλας (λ, 45% υπ. - 18% άριστες), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Γαβριήλ.