16-11-2014 19:23

Εσπασε το «σκληρό καρύδι» και αήττητος στην κορυφή

Μετά τον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε με 3-0 και το εμπόδιο της ΑΕΚ στο κατάμεστο γυμναστήριο της Κυψέλης όπου οι οπαδοί του τριφυλλιού έδωσαν πραγματικό ρεσιτάλ. Η επικράτηση του «τριφυλλιού» ήταν πιο δύσκολη απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ απέναντι στη μαχητική ΑΕΚ που έχασε μέσα από τα χέρια της την ευκαιρία να κατακτήσει ένα σετ που θα την κρατούσε στον αγώνα. Σε κάθε περίπτωση η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη παρά την ήττα έδειξε πολύ καλά στοιχεία δικαιολογώντας την παρουσία της στις πρώτες θέσεις.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο του μετά από 6 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στη θέση του οδηγού στον βαθμολογικό πίνακα της Α1 γυναικών έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση του άτυπου αλλά άκρως συμβολικού τίτλου του πρωταθλητή χειμώνα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης οι οπαδοί του Παναθηναϊκού αποθέωσαν τον Γιώργο Ρούσση, τους συνεργάτες του και τις παίκτριες του.

Παρά τη νίκη του ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε τα επίπεδα απόδοσης που είχε στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και μετά το μισό του 2ου σετ είχε κενά αέρος στην υποδοχή με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να τον απειλήσει. Το 1ο σετ ήταν μονόλογος του Παναθηναϊκού, αλλά από το 2ο σετ η ΑΕΚ διόρθωσε την υποδοχή της και βγήκε γρήγορα στην επίθεση ισορροπώντας τον αγώνα. Από το 10-10 προηγήθηκε 12-10 με το μπλοκ της Γιακουμή και το άουτ της Τσίμα. Ο άσσος της Νικούλη άνοιξε τη διαφορά στο +3 (21-18) για την ΑΕΚ και εκεί άρχισε η αντεπίθεση με Βίλκου, Γκούζου και Χρήστου που πήραν καθοριστικούς πόντους για την ισοφάριση (21-21). Η ΑΕΚ προηγήθηκε 23-22, αλλά η Βίλκου με επίθεση ισοφάρισε, η Γιακουμή χρεώθηκε διπλή μπαλιά στο φιλέ και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση της Χρήστου που όμως αμφισβητήθηκε από τις παίκτριες της ΑΕΚ επειδή η μπάλα δεν χτύπησε στο παρκέ.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με την ΑΕΚ να είναι «σκληρό καρύδι» και να διατηρεί τον ίδιο ρυθμό απέναντι στον Παναθηναϊκό που ήταν νευρικός και έκανε εύκολα λάθη. Το 15-13 για την ΑΕΚ έγινε 16-15 για τον Παναθηναϊκός και 18-16 για την ΑΕΚ με την Ιβάνοβα να κερδίζει δύο καθοριστικούς πόντους. Οι ανατροπές συνεχίστηκαν με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με το λάθος της Λαγουδάκη και την επίθεση της Βίλκου για το 22-20. Η ΑΕΚ και πάλι κατάφερε να ισοφαρίσει με την εξαιρετική Κατσαντώνη και το μπλοκ της Νικούλη (23-23) αλλά η Καββαδία και η Βίλκου τελείωσαν τον αγώνα με 25-23 και 3-0.

Διαιτητές: Μαρκάτης, Μιχαήλογλου.

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-23

ΠANAΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/9 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Βίλκου 12 (12/22 επ.), Τσίμα 10 (10/26 επ., 50% υπ. – 14% άριστες), Πατσέκο 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (67% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Τσατσούρι.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 2 (1/4 επ., 1 άσο), Κουνάδη, Ιβάνοβα 9 (7/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Γιακουμή 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 10 (8/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 5 (2/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Κακουράτου –λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Λαγουδάκη 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 09% άριστες),