02-10-2020 23:42

Ο Π.Α.Ο.Κ. πέτυχε την πρώτη νίκη στην ιστορία επί του Ολυμπιακού

Διαφήμιση του βόλεϊ είχαμε στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά «Λεωνίδεια 2020», καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού με τάι μπρέικ 19-17. Ήταν η πρώτη νίκη του «δικεφάλου» στην ιστορία του, κόντρα στην πρωταθλήτρια ομάδα του Πειραιά.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στη νίκη γιατί ύψωσε «τείχος» με 20 μπλοκ, ενώ οι δυο κεντρικές βρέθηκαν σε απίθανο βράδυ και συνολικά πέτυχαν 32 πόντους, (Πολυνοπούλου 18 με 5 μπλοκ και Καλατάντζε 14 και 6 μπλοκ), οι οποίες έβαλαν τις βάσεις της επικράτησης. Πολύ κοντά στις δύο κεντρικές, η Κούμπουρα που τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και η Μερτέκη με 16.

Από τον Ολυμπιακό, σταθερή αξία το «πάντσερ» Σασκια Χίπε η οποία «πυροβολούσε» συνεχώς και τελείωσε το ματς με 29 πόντους και 6 άσσους ενώ την ακολούθησαν η Αμερικανίδα Χουντ με 19 και η Κλάριτς με 13. Από τον Ολυμπιακό δεν αγωνίστηκε για ένα ακόμη παιχνίδι η αρχηγός του, Στέλλα Χριστοδούλου. Ο ΠΑΟΚ θα παιξει στον τελικο με την Θέτιδα αύριο Σαββατο και ο Ολυμπιακός στον μικρό τελικό με την Λαμία

Δυνατά μπήκαν στο ματς οι δύο αντίπαλοι και ήταν ισόπαλοι μέχρι το 9-9. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανεβασε την απόδοση του και πήρε προβάδισμα +5 (14-19), το οποίο εκτόξευσε στο +7 (15-22). Ο Ολυμπιακός με την Χίπε πλησίασε στο 17-22 αλλά οι παίκτριες του Μάσεκ πήραν το σετ με 18-25. Στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ηταν καλύτερος, ξέφυγε με 16-10, ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενα μπλοκ και πρώτους χρόνους μείωσε σε 17-16, ισοφάρισε με την Κούμπουρα σε 21-21 αλλα μέχρι εκεί, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1

.Μάχη είχαμε στο τρίτο σε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες μεχρι το 15-15. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια βρήκε τις λύσεις , προσπέρασε με 18-15, 24-20 αλλα ο Ολυμπιακός δεν ειχε πει την τελευταία του λέξη , καθώς εφερε το ματς στα ίσια με 24-24, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-25 και επικράτησε στις λεπτομέρειες με 25-27 και έκανε το 1-2. Στο τεταρτο σετ ο Ολυμπαικός μπήκε αποφασιστικότερα και με Χίπε-Χούντ πήρε εύκολα με΄γαλη διαφορά με 17-9 και 21-15. Εκεί χαλάρωσε και ο «δικέφαλος» βρηκε την ευκαιρία να ψαλιδίσει την διαφορά στο 24-21 αλλα η Χίπε «κλείδωσε» το σετ και την ισοφάριση με 25-21 σε 2-2

Χιτσκοκικό ήταν το τάϊ μπρέικ, καθώς ο ΠΑΟΚ προηγηθηκε με 8-11, 9-12, ο Ολυμπιακος μείωσε σε 12-13, είχαμε ισοπαλία σε 14-14 και απο καποια χαμένα σερβίς και αβιαστα λάθη του Ολυμπιακού, ο δικεφαλος πήρε το σετ στις λεπτομέρειες με 17-19 και 2-3

Τα σετ: 2-3 (25-18, 22-25, 27-25, 21-25, 19-17)

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 63 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Χουντ 19 (15/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 39% άριστες), Κλάριτς 13 (9/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 25% άριστες), Χίπε 29 (23/59 επ., 6 άσσοι), Ξανθοπούλου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αργυρίου 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 58% υπ. - 50% άριστες), Ζιώγα, Κελεσίδη 1 (1 άσσος), Τοτσίδου 1 (1/6 επ., 50% υπ. - 29% άριστες).

Π.Α.Ο.Κ. (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 18 (12/19 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Καλαντάτζε 14 (7/18 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μερτέκη 16 (12/33 επ., 4 μπλοκ, 46% υπ. - 31% άριστες), Κούμπουρα 21 (16/45 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Βεργίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πότοκαρ 14 (10/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 36% άριστες) / ξανθοπούλου (λ, 66% υπ. - 45% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 1 (1/3 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Κυπαρίσση 3 (3/5 επ.), Μπρουκς.