31-01-2014 21:33

Φοίνικας στον τελικό με τη «βοήθεια» του βίντεο

Ο Φοίνικας Σύρου έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στον τελικό του Λιγκ Καπ, αφού στον πρώτο ημιτελικό της Αλεξανδρούπολης, νίκησε με 3-0 τη μαχητική Λαμία.

Για άλλη μια φορά οι «πειρατές» ήταν πολύ καλοί στο μπλοκ (11 πόντοι), ενώ καθοριστικό ρόλο στο δεύτερο σετ έπαιξε το βίντεο ρέφερι. Το σκορ ήταν 17-19 όταν σέρβιρε ο Τσας για να δώσει άουτ ο Δεληκωστίδης. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ζήτησε χρήση του βίντεο ρέφερι και ο διαιτητής άλλαξε την απόφασή του για τον άσσο του Αυστριακού. Η διαφορά μειώθηκε στον πόντο και έτσι ο Φοίνικας πήρε την ... ώθηση για να κερδίσει το σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι, που με τον Ντιάτσκοφ στο σερβίς έκανε το 7-0. Η Λαμία δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο στο πρώτο σετ και με είχε άσχημα ποσοστά στην επίθεση. Η έλλειψη του Λαβάγια φάνηκε με αποτέλεσμα να υπάρχει και κενό στο μπλοκ σε αρκετές περιπτώσεις. Οι «πειρατές» με συνολικά 7 πόντους του Τσας ξέφυγε 14-4 και 22-10 κατακτώντας εύκολα το σετ με 25-12.

Καθοριστικό το διαιτητικό βίντεο

Καθοριστικό ήταν το διαιτητικό βίντεο στο δεύτερο σετ. Ενώ το σκορ ήταν 19-15 υπέρ της Λαμίας ύστερα από πίεση στο σερβίς και γρήγορη ανάπτυξη από τον Δημητριάδη. Ο Φοίνικας μείωσε με τον Λάππα και τον Ντιάτσκοφ και μετά από σερβίς του Τσας ο επόπτης και ο Δεληκωστίδης έδωσε άουτ.

Ο Ανδρεόπουλος έκανε χρήση του δικαιώματος του διαιτητικού βίντεο, ο αγώνας διακόπηκε, ο κομισάριος Βασίλης Αντωνούλης μαζί με τους προπονητές των δύο ομάδων είδαν το video της NOVA και ο πόντος δόθηκε στον Φοίνικα καθώς ήταν «άσσος».

Σε εκείνο το σημείο το μομέντουμ του αγώνα άνηκε στον Φοίνικας που με τους Τσας και Ντιάτσκοφ έκανε ένα σερί 6-0. Ο τελευταίος πόντος στο σετ ήρθε για τη Λαμία όταν μείωσε σε 22-21 με τον Ριζόπουλο αλλά οι «πειρατές» με νέο σερί 3-0 χάρις τις επιθέσεις του Λάππα έκαναν το 25-21 και το 2-0 σετ.

Οικονομία δυνάμεων ενόψει τελικού

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Φοίνικας μετά το αρχικό 6-6 έκανε ένα σερί 3-0. Το +3 κρατήθηκε μέχρι το 16-13 αλλά με μπροστάρη τον Ριζόπουλο η Λαμία ισοφάρισε 18-18 ύστερα και από δύο λάθη του Τσας. Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 21-21 αλλά ο Φοίνικας με σερί 4-0 χάρις το μπλοκ και την κακή υποδοχή της Λαμίας τελείωσε τον αγώνα 25-23. Οι συριανοί έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα και  ήταν φανερό πως έκαναν οικονομία δυνάμεων για τον τελικό.