29-11-2015 22:10

Θρίαμβος της Κηφισιάς που έγραψε ιστορία

Τη νίκη... της χρονιάς σημείωσε η Κηφισιά που επικράτησε με 3-1 του νταμπλούχου ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη για την 6η αγωνιστική της Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο δικέφαλος έχασε το αήττητο της έδρας του και πλέον ο Ολυμπιακός βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή.

Είναι η τρίτη νίκη της Κηφισιάς στην έδρα του ΠΑΟΚ αλλά η πρώτη με τρίποντο. Είναι επίσης η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στην εφετινή σεζόν και η πρώτη εντός έδρας ένα χρόνο και 5 ημέρες από το 3-2 σετ που είχε χάσει στην έδρα του από τον Ολυμπιακό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Κηφισιάς ήταν για άλλη μια φορά ήταν ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκαναν ο Κώστας Χριστοφιδέλης και ο Γιώργος Στεφάνου πανηγυρίζοντας νίκη στο γήπεδο που τον περασμένο Μάιο με τον Ολυμπιακό έχασε το πρωτάθλημα από τον ΠΑΟΚ.

Η Κηφισιά με άριστη υποδοχή «δεμένη» από τους μετρ του είδους Χριστοφιδέλη, Στεφάνου, εντυπωσιακή άμυνα και τον Γιοβανοζιτς να τελειώνει τις κόντρα επιθέσεις επέβαλε το ρυθμό του απέναντι στον ΠΑΟΚ που όπως είπε και ο Νίκι Ζελιάσκοφ δεν είχε τον ηγέτη που θα τελείωνε τις δύσκολες μπάλες.

Καθοριστικό σημείο το 4ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ είχε 9 σετ μπολ αλλά η Κηφισιά πήρε το σετ με 34-32 αφού την κατάλληλη στιγμή ισοφάρισε με τον Χριστοφιδέλη 32-32, με άσσο του Μπίσετ στον Χιμένες περασε μπροστά 33-32 και πήρε το σετ 34-32 με μπλοκ του εκπλητικού Ρουμελιωτάκη πάνω στον Σεπέδα.

Η Κηφισιά έδειξε απο την αρχή τις διαθέσεις της. Με φλοτ σέρβις η Κηφισιά διέλυσε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και μετά με το μπλοκ πήρε από την αρχή προβάδισμα με 7-2, αργότερα με 17-12 και συντήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-17 και το 1-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε στο 2ο σετ και με δυνατό σερβίς πήρε τον έλεγχο στο σκορ με 8-4 και έφτασε άνετα στο 25-16 για το 1-1 σετ.

Από εκεί και πέρα ανατράπηκαν και πάλι τα πάντα με την Κηφισιά όχι μόνο να μην παρατάει τον αγώνα αλλά και να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο καθώς ξέφυγε με + 3 (11-8, 14-11). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 14-14 και σταδιακά δημιούργησε τη δική του διαφορά με +3 (22-19). Και από εκεί και πέρα ήρθαν τα πάνω κάτω. Με τον Χριστοφιδέλη και τον Ρουμελιωτάκη να τελειώνουν δύσκολες κόντρα επιθέσεις η Κηφισιά ισοφάρισε 23-23. Ο ΠΑΟΚ είχε 9 σετ μπολ αλλά η Κηφισιά υπομονετικά ακολουθούσε μέχρι που της δόθηκε η ευκαιρία να πάρει το σετ 34-32 και να κάνει το 2-1.

Στο 4ο σετ όλα έδειξαν πως το ματς θα πάει στο τάι μπρέικ όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 10-5, αλλά η Κηφισιά με δύο σερί 3-0 ισοφάρισε 13-13 και από εκει και πέρα με φοβερή άμυνα, αποτελεσματικό μπλοκ και καλή ψυχολογία η ομάδα΄του Κώστα Αρσενιάδη έδωσε ρεσιτάλ με προβάδισμα 22-18. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 23-22 αλλά ο Γιοβάνοβιτς και ο Μπίσετ με «πέναλτι» έκανε το 25-23 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Βασιλειάδης