31-01-2024 22:58

Ο Μίλωνας λύγισε στην Γερμανία με 3-0 σετ από την Λούνεμπουργκ

Ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τη Λούνεμπουργκ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «8» του CEV Cup.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα δεν άντεξε την πίεση που άσκησε η γερμανική ομάδα κυρίως από το σερβίς και την επίθεση και πλέον το έργο της πρόκρισης έγινε ακόμα πιο δύσκολο καθώς στη ρεβάνς θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ των 15 πόντων.

Ο Ρορς με 18 πόντους ήταν κορυφαίος και πρώτος σκόρερ της Λούνενμπουργκ που είχε 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, έναντι 40 του Μίλωνα ο οποίος είχε πρώτο σκόρερ τον Νανόπουλο με 10 πόντους, ενώ ο Γιορντάνοφ είχε μόλις 1/12 δείγμα της υψηλής πίεσης στο μπλοκ των Γερμανών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Μίλων μπήκε καλά. Κρατούσε την πίεση των Γερμανών και κυρίως με τον Νανόπουλο βρέθηκε και μπροστά στο σκορ με 15-14 στο 1ο σετ. Με τον Κούνστμαν και τον άσσο του Έλσερ η Λούνεμπουργκ άνοιξε διόδο στην υποδοχή του Μίλωνα και με σερί 3-0 προηγήθηκε 17-15. Ο Μίλωνα ακολούθησε στο -2 μέχρι το 21-19 κι εκεί έπαθε «μπλακ άουτ».

Ο Κεντζίνσκι με επίθεση, ο Έλσερ με μπλοκ και δύο άσσους του Ρορς σε Νανόπουλο, Χανδρινό η Λούνεμπουργκ έκανε σερί 4-0 για το 25-19 και το 1-0 σετ.

Ακριβώς ίδια εικόνα είχε και το 2ο σετ. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Πάλι ο Ρορς έκανε τη ζημιά. Με επίθεση του Ρορς, του Έλσερ και άσσο του Έλγκερτ η Λούνεμπουργκ έκανε σερί 4-0 για το 21-17. Ο Μίλων μείωσε στο -2 (21-19) με τον Θεοδόση αλλά με μπλοκ και επίθεση του Ρορς και πίεσε στο σερβίς η Λούνεμπουργκ έκανε νέο σερί 4-0 για το 25-19 και το 2-0.

Στο 3ο σετ οι Γερμανοί ξέφυγαν από νωρίς σκορ με 10-5 από το σερβίς του Έλγκερτ. Κάπου εκεί ο Μίλωνας έδειξε πως δεν έχει άλλες δυνάμεις και οι Γερμανοί έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Διαιτητές: Βερασκίνα (Ιταλία), Γιαλτσίν (Ολλανδία).

1ο σετ: 8-5, 16-15, 21-17, 25-19
2ο σετ: 8-6, 16-15, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-16

*Οι πόντοι της Λούνεμπουργκ προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις (59% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 28 επιθέσεις (38% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων (10 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 25-16) σε 75'

ΛΟΥΝΕΜΠΟΥΡΓΚ (Στέφαν Χάμπνερ): Λίσον 6 (4/4 επ., 2 άσσοι), Έλσερ 12 (10/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 9% άριστες), Έλγκερτ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρορς 18 (13/23 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Κούνστμαν 3 (3/5 επ.), Κετρζίνσκι 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ) / Βόρσλεϊ (λ, 80% υπ. - 20% άριστες).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 1 (1/4 επ.), Μπάσης 5 (2/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 1 (1/12 επ.), Νανόπουλος 10 (10/18 επ., 47% υπ. - 5% άριστες), Μολίνα 13 (9/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 62% υπ. -24% άριστες), Χερ 5 (2/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Σουσούνης (λ), Θεοδόσης 2 (2/3 επ.), Σουσουρίδης, Κοντοστάθης.