08-11-2014 22:42

Ιστορική μέρα στη ΜΕΝΤ

Την πρώτη τους νίκη στα σαλόνια της Volleyleague πανηγυρίζουν στην Τούμπα. Η ΜΕΝΤ επικράτησε με 3-1 (25-16, 25-27, 25-23, 25-23) της Λαμίας, έγραψε ιστορία και πλέον βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον της στη μεγάλη κατηγορία.
Κορυφαίος της ΜΕΝΤ ο Ιταλός πασαδόρος Ματέο Πάρις, ενώ επιθετικά ξεχώρισε ο Σακόγλου με 19 πόντους. Η Λαμία υστέρησε στην υποδοχή και δε μπόρεσε να βγει με ταχύτητα στο φιλέ. Σε όλα τα σετ η ΜΕΝΤ είχε μεγάλο προβάδισμα στο σκορ, ενώ η Λαμία κατάφερε με σερί στο σερβίς να προσπεράσει στο φινάλε του σετ και να κάνει το 27-25. Παρά την ισοφάριση σε 1-1 σετ η ΜΕΝΤ έχοντας σύμμαχο και τον κόσμο που γέμισε το γυμναστήριο του συλλόγου κράτησε καλή τακτική και με προβάδισμα 2-3 πόντους στο υπόλοιπο του αγώνα έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Στεργιόπουλος

1ο σετ: 8-1, 16-9, 21-13, 25-16
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-27
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-23
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-27, 25-23, 25-23)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 19 (17/32 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 43% άριστες), Χατζηηλιάδης 17 (13/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 69% υπ - 46% άριστες), Μπισέτ 11 (6/9 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 8 (4/6 επ, 4 μπλοκ), Σφενδυλάκης 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 47% υπ - 42% άριστες), Κνάπεκ (λ, 60% υπ - 40% άριστες), Αντιφάκος.

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Καρβούνης, Γκιρτζίκης 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (17/37 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 44% άριστες), Μακ Κίμπιν Μ. 12 (8/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ - 23% άριστες), Χήρας 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Μακ Κίμπιν Ρ., Αλεξίου 2 (2/8 επ, 29% υπ - 14% άριστες), Παπαδόπουλος 18 (16/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Πίτερσον (λ, 80% υπ - 80% άριστες), Μαδούρας, Βλαχόπουλος.