18-10-2014 22:30

Και τώρα... μετωπική με Παναθηναϊκό

Τη νίκη που χρειαζόταν, για να διεκδικήσει την πρόκριση με τον Παναθηναϊκό, πήρε ο Παμβοχαϊκός κόντρα στη Λαμία με 3-0 (25-23, 25-14, 32-30), και τώρα περιμένει αύριο τον πιο ξεκούραστο Παναθηναϊκό, στον πιο ανοιχτό όμιλο του φετινού League Cup.

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με βασικό πασαδόρο τον Δρογκάρη, ο οποίος μαζί με τους Νέμεθ, Τσουκ ήταν οι κορυφαίοι. Η Λαμία φάνηκε κουρασμένη από τον δεύτερο συνεχόμενο αγώνα στο τουρνουά και δε μπόρεσε να πάρει το 3ο σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Στο 3ο σετ η Λαμία προηγήθηκε 6-1, είχε προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, αλλά στο τέλος ο Παμβοχαϊκός μείωσε τη διαφορα, χάθηκαν από τέσσερα σετ μπολ και ο Παμβοχαϊκός τελείωσε το σετ με επίθεση του Νέμεθε και διπλό μπλοκ του Τσουκ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 1ο σετ όπου οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 16-16, ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 3-0 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος. Στο 2ο σετ η ομάδα του Βραχατίου είχε κυριαρχήσει από την αρχή με μεγάλη διαφορά στο σκορ.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 32-30)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κλαρούδας): Δρογκάρης, Σαρικεϊσογλου, Βουλιν, Τσούκ, Νέμεθ, Κανέλος / Ζήσης (λ), Στεβάνοβιτς, Ασπιώτης.

ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Μακίμπιν, Καββαδά, Γκιρτζίκης, Παπαδόπουλος, Λεόν, Χήρας / Τσιπ Μακάνα (λ), Καρβούνης, Κουτσονίκας.

*Λόγω τεχνικού προβλήματος το στατιστικό θα δημοσιευτεί αργότερα.

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Έδρα: Γυμναστήριο «Γ.Τριαντάφυλλος» - Βόχα)

1η αγωνιστική – Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014

18.30: Παναθηναϊκός - Γ.Σ.Λαμία 3-1 (25-17, 21-25, 28-26, 25-21)

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Κωνσταντινόπουλος, Κτενάς. Γραμματεία: Κτενά.

2η αγωνιστική – Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014

19.00: Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Γ.Σ.Λαμία 3-0 (25-23, 25-14, 32-30)

Διαιτητές: Ονόπας, Νικολόπουλος. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Κωνσταντινόπουλος, Κτενάς. Γραμματεία: Παπακυριακοπούλου.

3η αγωνιστική – Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014

19.30: Παναθηναϊκός - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρήνη. Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος. Επόπτες: Κωνσταντινόπουλος, Καλομοίρης. Γραμματεία: Κτενά.