17-04-2024 19:21

Eπιστροφή του ΟΦΗ στην Volleyleague ανδρών ... προβιβασμός και για Πανιώνιο, Kαλαμάτα

Ο ΟΦΗ κέρδισε 3-1 τον Πανιώνιο και με 2-1 νίκες επέστρεψε στην   Volley League  ανδρών.

Τα τρία μπαράζ ανόδου σε κατάμεστα γήπεδα, εικόνες που δεν βλέπουμε στην μεγάλη κατηγορία, επιτάσουν την αύξηση των ομάδων σε 12 με τον προβιβασμό και του Πανιωνίου, αλλά και της Καλαμάτας με wild card. Ας βάλουν νερό στο κρασι τους ΕΟΠΕ, ΕΣΑΠ και προπάντων ο ΠΑΣΑΠ για να δούμε ένα σπουδαίο πρωταθλημα. Με ομάδες από την Αθήνα, τον Πειραιά, την Ορεστιάδα, τη Θεσσαλονίκη, τη Σύρο, την Καλαμάτα και το Ηράκλειο.

ofi2

Αν δεν το πράξουν θα στιγματιστούν δια παντός ότι δεν τους ενδιαφέρει το βόλεϊ, παρά μόνο η τσέπη τους...

Η ξέλιξη του αγώνα

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με τον Πανιώνιο στο πρώτο σετ να προηγείται 9-13 και να φτάνει στο 14-19. Εκεί όμως οι κυανέρυθροι έκαναν πολλά λάθη (έχασαν σχεδόν όλα τα σερβίς τους) με τον ΟΦΗ να μειώνει στον πόντο (20-21), να ισοφαρίζει 23-23 και να παίρνει το σετ στο 30-28 με μπλοκ του Ρουσόπουλου.

Στο δεύτερο σετ οι Κρητικοί είχαν το καθαρό προβάδισμα στο 20-16, όως ο Πανιώνιος επέστρεψε και ισοφάρισε στο 22-22, χωρίς να καταφέρει να περάσει μπροστά και στο 25-24 το μπλοκ του Μάκινεν έφερε το 2-0.

Ο ΟΦΗ σχεδόν σ' όλο το τρίτο σετ είχε σταθερά προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 20-18 που έγινε 20-20 για να φτάσουμε στο 23-22. Ο Πανιώνιος πήρε την αλλαγή, το σερβίς του Παλέντζα χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων για το 23-24 και στο 26-27 το μπλοκ του Ζέλερ έδωσε παράταση στην αγώνα με το σκορ στο 2-1.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα με 5-1 με τρεις άσσους του Μιχαήλοβιτς, για να πλησιάσει ο Πανιώνιος στο 11-9 με άσο του Ζέλερ. Οι κυανέρυθροι όμως με συνεχόμενα λάθη επέτρεψαν στον ΟΦΗ να ξεφύγει για να φτάσουμε στο 20-14.

Το σερί 0-3 των φιλοξενούμενων έβαλε φωτιά στο ματς (20-17) όμως αρχικά ο Μάκινεν και στη συνέχεια ο Μιχαήλοβιτς τελείωσαν όλες τις κρίσιμες μπάλες με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό 25-20 δίνοντας το έναυσμα για τους ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Τραχαλάκης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Λινοξυλάκη, Κουνδουράκη.

Τα σετ: 3-1 (30-28, 26-24, 26-28, 25-20)