15-10-2016 22:37

Νίκησε τον... δαίμονα του ο Παναθηναϊκός με «πυρηνικό» όπλο τον Μελγκαρέχο

Τον κακό του δαίμονα νίκησε σήμερα ο Παναθηναϊκός που ακούει στο όνομα Παμβοχαϊκός. Οι πράσινοι μετά από τρεις σερί αποκλεισμούς σε φάιναλ-4 Λιγκ Καπ από την ομάδα του Βραχατίου, πήρε σήμερα την εκδίκηση του και άνοιξε ο δρόμος για την παρθενική τους παρουσία στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Τα πάντα θα κριθούν αύριο Κυριακή (16/10) στην αναμέτρηση των «πρασίνων» με την Παναχαϊκή η οποία την Παρασκευή νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό. Η ομάδα του Βραχατίου με δύο ήττες στο τάι μπρέικ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της και στρέφει το ενδιαφέρον της στο πρωτάθλημα.

Καλύτερο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε ο ίδιος ο Ανδρεόπουλος για τον Οσνιέλ Μελγκαρέχο. Ο διεθνής Κουβανός ακραίος έδειξε ένα κομμάτι του μεγάλου του ταλέντου και αν συνεχίσει σε αυτό τον ρυθμό, ο Παναθηναϊκός είναι ικανός να ανατρέψει όλα τα δεδομένα στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Μελγκαρέχο ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους, δείχνοντας να μην έχει επηρεαστεί από το γεγονός ότι βρίσκεται μόλις 4 μέρες στην Ελλάδα.

Το 5-0 του Πανταλέοντα

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Στο 1ο σετ οι πράσινοι είχαν συνέχεια μικρό προβάδισμα. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 16-16 μετά από άουτ επίθεση του Μπέλου και πέρασε μπροστά αμέσως μετά με καρφί του Αμερικανού Πέτι. Ο Τσίροβιτς σέρβιρε άουτ για το 19-17 αλλά ακολούθησε σερί 5-0 του Παναθηναϊκού με τον Πανταλέων να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή και τους Μπέλο, Μελγκαρέχο να τελειώνουν τις επιθέσεις. Το σετ τελείωσε με άσσο του Κουβανού ακραίου.

Παραλίγο ανατροπή

Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε στο 2ο σετ και με καλό σερβίς πήρε διαφορά με 8-3 και 13-7. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έφτασε σε σετ μπολ (24-19), όμως, ο Ζιβάνοβιτς έχασε το σερβίς (24-20) και ο Ανδρεόπουλος πέρασε τον Χαραλαμπίδη αντί του Πανταλέοντα και με δικά του σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 και μείωσε σε 24-23 με καρφί του Μελγκαρέχο. Το σετ τελείωσε με επίθεση του Πέτι για το 1-1 σετ.

Το 2-1 για τους «πράσινους»

Αντίθετο σκηνικό στο 3ο σετ με το τριφύλλι να μπαίνει πιο δυνατά, βελτιωμένο σε μπλοκ-άμυνα και τον Παμβοχαϊκό να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Ο Πελεκούδας μείωσε στους -5 (22-17), ωστόσο από ένα λάθος των Μπατατζίμ, Πέτι έδωσε το σετ μπολ στον Παναθηναϊκό (24-17) και τον Τσίροβιτς με άσσο να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Δεύτερη ισοφάριση

Μεγάλη μάχη έγινε μέχρι τα μισά του 4ου σετ όπου ο Παμβοχαϊκός ήθελε να κατακτήσει για να ισοφαρίσει. Τελικά βρήκε τις λύσεις με τα σερβίς του Ζιβάνοβιτς ο οποίος διέλυσε την υποδοχή της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου και με σερί 5-0 έγινε το 18-12 και έτσι οδηγηθήκαμε στο 5ο σετ.

Προβάδισμα Παμβοχαϊκού 9-6

Στο τάι μπρέικ ο Παμβοχαϊκός με τον Μπατατζίμ προηγήθηκε 5-2, αλλά ο Τσίροβιτς ισοφάρισε σε 5-5. Με άσσο του Πελεκούδα ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 9-6, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Τσίροβιτς πίεσε στο σερβίς και δικαιώθηκε. Ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε με 10-9 με μπλοκ του Πανταλέοντα. Ο Παμβοχαϊκός δεν βρήκε λύσεις και με ένα εντυπωσιακό μπλοκ του Μελγκαρέχο ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 15-12 και μαζί τη νίκη με 3-2 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Χανδρινός

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-3, 16-8, 21-17, 25-23
3ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-13, 25-15
5ο σετ: 5-2, 9-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-23, 17-25, 25-15, 12-15) σε 133'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 11 (9/10 επ, 2 μπλοκ), Πέτι 22 (18/38 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ - 28% άριστες), Πελεκούδας 10 (6/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζελάτι 19 (16/31 επ, 3 άσσοι), Μπαταγκίμ 9 (7/23 επ, 2 μπλοκ, 60% υπ - 24% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ - 40% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μελγκαρέχο 24 (19/31 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ - 7% άριστες), Τσίροβιτς 12 (9/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ - 26% άριστες), Μπέλος 16 (14/25 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (7/13 επ, 5 μπλοκ), Πανταλέων 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Ρεζκ.