23-10-2023 11:29

EΣΠΑΑΑ - B Eθνική ανδρών: Πρεμιέρα με εκτός έδρας νίκες για Χολαργό, Γαλάτσι, Αμπελοκήπους

Εκκίνηση στη Β’ Εθνική Ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ με τους τέσσερις αγώνες του Α’ Ομίλου. Σε όλα τα παιχνίδια οι νίκες ήρθαν με καθαρό σκορ ενώ μόλις μία ήταν η αναμέτρηση όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν.

Δράση για τον Α’ όμιλο, καθώς οι υποχρεώσεις για τον Β’ όμιλο ξεκινούν το διήμερο 26-27 Οκτωβρίου, με τον ΕΑΟ Σπάτων να είναι η ομάδα που έχει ρεπό. Η Αθηνά Μαγκουφάνας ήταν η μοναδική γηπεδούχος ομάδα που έφτασε σε νίκη καθώς με 3-0 επικράτησε του Άτλαντα Δάφνης Υμηττού. Η ομάδα της Μαγκουφάνας πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κερδίζοντας και τα τρία σετ με διψήφια διαφορά και χωρίς ουσιαστικά να κινδυνέψει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΓΑΣ Χολαργού που με σκορ 1-3 πήρε το πρώτου του τρίποντο κόντρα στον ΟΦ Γέρακα. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο ομάδες αλλά η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Με 20-25 και 16-25 ο ΓΑΣ Χολαργού έκαμψε την αντίσταση του Γέρακα και έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Ένωση Γαλατσίου του ΑΟ Νηρέα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 0-2 σετ. Εκεί ο ΑΟ Νηρεύς ανέκαμψε και με 25-19 μείωσε στα σετ και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης.

Ωστόσο δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια αφού οι παίκτες της Ένωσης Γαλατσίου βρήκαν ξανά ρυθμό και με 16-25 έφτασαν στη νίκη κατακτώντας το τρίποντο. Νίκη και για την ΑΕ Αμπελοκήπων που με 0-3 απέναντι στους Ίωνες κατέκτησε τους πρώτους τρεις βαθμούς της. Η ομάδα των Αμπελοκήπων είχε ικανοποιητική απόδοση από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, πήρε προβάδισμα με 0-2 και παρότι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση του τρίτου σετ τίποτα δεν άλλαξε και με 20-25 ήρθε το τελικό 0-3.