16-11-2014 16:09

Με σερβις Τοκάνη, 3-2 ο Πανελλήνιος

Μια σημαντική νίκη πήρε  ο Πανελλήνιος κόντρα στη Ροδίων άθλησις εκτός έδρας για την 5η αγωνιστική του Α ομίλου της Α2 ανδρών. Οι «Ολυμπιονίκες» επιβλήθηκαν με 3-2 αν και βρέθηκαν δύο φορες πίσω στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά το ματς και το πρώτο σετ τελείωσε πριν αρχίσει. Στο δεύτερο σετ, ένα σερί 7-0 για τον Πανελλήνιο διαμόφωσε το 10-17. Οι Ροδίτες μείωσαν στους δύο (22-24) αλλά δεν έσωσαν το σετ. Η Ρόδος ξεκίνησε πολύ καlά και στο τρίτο σετ. Ωστόσο στο 8-2, έγινε 15-13 και το 23-18 έγινε 24-23. Ο Χρήστος Μοσχούς όμως τελείωσε το σετ και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Και ενώ το σκορ του τέταρτο σετ ήταν 17-18, υπήρξε μία ολιγόλεπτη διακοπή, λόγω τραβήγματος στον προσαγωγό του αρχηγού και πασαδόρου της ομάδας της Ροδίων Άθλησης Νίκου Μακρή, που όμως κατάφερε και συνέχισε αμέσως το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά και ο Τριπολιτσιώτης έκανε το 22-24. Η ομάδα της Ρόδου ήταν ακόμα μέσα στο σετ αλλά σε μία επιθετική προσπάθεια του Χουσίδη οι Τριπολιστιώτης και Κάλας κέρδισαν το μπλοκ και έγινε το τελικό για 22-25 για το τέταρτο σετ και το 2-2.

Η πολύ κακή υποδοχή των γηπεδούχων και το δυνατό σερβίς του αρχηγού του Πανελληνίου Γιάννη Τοκάνη, έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (4-7). Ένα προβάδισμα που διευρύνθηκε.

Τα σετ: 2-3 (25-15, 21-25, 25-23, 22-25, 8-15)
ΡΟΔΙΩΝ (Αντωνιάδης): Μοσχούς, Μακρής, Χουσίδης, Προδρομίδης, Γκένοφ, Τσακογιάννης/ Μαυράκης (λ), Κοκολάκης (λ), Γιώτης, Καρύδας, Κοτίτσας
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Λακασάς): Κωνσταντινίδης, Χατζηθάνος, Αγγέλου, Τοκάνης, Μπάση, Μπουγάς/ Αντωνιάδης (λ), Ντινόπουλος, Μπίκος, Κάλας, Δημητούλης, Τριπολιτσιώτης