23-02-2014 19:39

Η Παναχαϊκή «εκτροχίασε» την Κηφισιά

Τεράστια ανατροπή για την Παναχαϊκή, που αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στην Πάτρα από την Κηφισιά, έβγαλε τεράστια αποθέματα και επικράτησε μετά από θρίλερ με 3-2. Με αυτή την νίκη οι πατρινοί ισοβαθμούν στην 11η θέση με την Νίκη Αιγινίου και τους έδωσε ελπίδες στην προσπάθεια της παραμονής μέσω των πλέι άουτ. Η Κηφισιά δεν κατάφερε να συνεχίσει το επιτυχημένο σερί της και βρίσκεται στην δεύτερη θέση μαζί με Ολυμπιακό και Φοίνικα όπου υπάρχει τριπλή ισοβαθμία αλλά η Κηφισιά έχει το πλεονέκτημα μεταξύ τους.

Δεύτερη φορά την φετινή χρονιά η ομάδα των βορείων προαστείων χάνει παιχνίδι όπου ήταν 2-0 σετ μπροστά. Η πρώτη ήταν στο Βραχάτι με τον Παμβοχαϊκό την 7η αγωνιστική, ωστόσο, η ομάδα των βορείων προαστίων είναι η μοναδική μέσα στο πρωτάθλημα που σε 9 εκτός έδρας αγώνες έχει 7 νίκες και δύο ήττες με 3-2 σετ.

Επίσης, η ανατροπή που σημειώνει η Παναχαϊκή από 0-2 σετ είναι η τρίτη μέσα στο εφετινό πρωτάθλημα μετά την εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ με 3-2 την 4η αγωνιστική και το 3-2 του Παμβοχαϊκού επί της Κηφισιάς με 3-2 για την 7η αγωνιστική.

Ανατροπή από 17-8 και 1-0 η Κηφισιά

Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι η Παναχαϊκη που προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 8-4. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και το +8 (16-8, 18-10) μέχρι να «ξυπνήσει» η Κηφισιά. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη σταδιακά βελτίωσε την απόδοση της και κατάφερε να ισοφαρίσει (22-22). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με την Κηφισιά να παίρνει το σετ μπολ και έκανε το 30-28 για το 1-0.

Με ψυχολογία έγινε το 2-0

Αντίθετο σκηνικό στο δεύτερο σετ με την Κηφισιά να έχει καλή ψυχολογία από το πρώτο σετ, το 6-3 της Παναχαϊκής έγινε 10-8 για την Κηφισιά ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +3 (15-12) και στο +5 (18-13). Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά και στο +7 (23-16) την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος για το 2-0 σετ με 25-18.

Οι αλλαγές των Πεφάνη και Βλαχοστάθη

Εκεί που όλα έδειχναν σε μιά καθαρή νίκη των φιλοξενούμενων, ο Γιώργος Λυκούδης πέρασε στο παρκέ τον Πεφάνη που πήρε τη θέση του κακού στην υποδοχή Γκοτς και τον Βλαχοστάθη στη θέση του Παναγιώτη Ρουμελιώτη. Κυρίως ο Πεφάνης που κράτησε την υποδοχή άλλαξε την εικόνα της Παναχαϊκής και άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση για την ανατροπή. Από το 8-8 με δύο μπλοκ του Μπρίνκμαν η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά 10-8 και στο 15-13 έκανε σερί 3-0 για το 18-13 κρίνοντας ουσιαστικά το σετ για την ομάδα του Γιώργου Λυκούδη.

Η ισοφάριση

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ η Κηφισιά προηγήθηκε με 6-4, αλλά η Παναχαϊκή με ένα σερί 5-0 το σκορ έγινε 9-6 για τους πατρινούς. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ισοφάρισε σε 14-14 και 15-15 αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 5-0 και ξέφυγαν με 20-15 βάζοντας τις βάσεις για την ισοφάριση όπως και έγινε αφού το σετ κρίθηκε με 25-19 και έγινε το 2-2.

Ολοκλήρωσε την ανατροπή με σούπερ Μπρίκμαν

Στο 5ο σετ ήταν η σειρά της Παναχαϊκής να μπει με πολύ καλή ψυχολογία και με σερβίς του Μπρίνγκμαν να προηγηθεί 5-0. Ο Καναδός έχασε το σερβίς και η Κηφισιά μείωσε σε 5-1. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε και 9-4 αλλά η Κηφισιά με σερί 5-0 ισοφάρισε 9-9 και μάλιστα προηγήθηκε και 12-11. Ομως, οι πατρινοί ισοφάρισαν με τον Ρουμελιώτη και στο σερβίς πήγε ο Μπρίνγκμαν που με σερί και απίστευτη άμυνα του ίδιου του Καναδού στο 13-12 βγήκε κόντρα επίθεση με τον Πεφάνη και ο αγώνας τελείωσε με άουτ σερβίς του Ρούσση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-18, 28-30
2ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-14, 25-18
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-16, 25-19
5ο σετ: 5-0, 10-9, 11-12, 15-13

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (28-30, 18-25, 25-18, 25-19, 15-13)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 8 (7/11 επ, 1 άσσος, 43% υπ - 21% άριστες), Σαρικεΐσογλου 14 (12/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 39% άριστες), Λιβαθηνός 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπρίκμαν 11 (4/14 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν 24 (20-41 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης Π 7 (4/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 29% υπ - 11% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 42% υπ - 33% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ)

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (3 άσσοι), Κόβαλτσουκ 6 (6/15 επ), Ντε Σόουζα 24 (19/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ - 26% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (14/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Μουρούτης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 67% υπ - 50% άριστες), Σουλτανόπουλος 3 (3 μπλοκ), Κούνας, Ρούσσης 1 (1 άσσος), Κάπελλας, Γιοβάνοβιτς 2 (2/8 επ)