• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1198
22-02-2014 23:15

Τρίποντο «άμεσης» σωτηρίας για Παμβοχαϊκό

Στο ντέρμπι της ουράς, ο ανεβασμένος Παμβοχαϊκός, πήρε μεγάλη νίκη με 3-1 κόντρα στην Νίκη Αιγινίου, στο κλειστό της Βόχας, κι έτσι συνέχισε την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα, χτυπώντας ουσιαστικά πλέον την πόρτα της 8αδας, ενώ πήρε και την ισοβαθμία από την ομάδα του Αιγινίου. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κανέλλος, Παπαδόπουλος, αλλά και ο Ζήσης από το λίμπερο.

Στο πρώτο σετ, η Νίκη δεν αιφνιδιάστηκε από το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων (11-7), και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και επέστρεψε στο σετ (18-19). Οι αλλαγές ήταν συνεχείς και παρά το 22-20, η Νίκη απάντησε με δικό της 3-0, για να πάρει τελικά το προβάδισμα στα σετ με 25-23.

Στο δεύτερο, και παρά το σταθερό προβάδισμα των γηπεδούχων με +4 (12-8, 11-15) η Νίκη παρέμεινε στο «παιχνίδι» και πέρασε μάλιστα μπροστά (17-18). Εκεί ο Παμβοχαικός έδειξε αποθέματα και με δικό του 5-0, έφερε το σκορ σε 22-18, και τελικώς το κατέκτησε με 25-20.

Στο σετ του ενός βαθμού, οι δυο ομάδες ήταν κοντά και με μικρά σερί αμφοτέρων η διαφορά παρέμενε κοντά. Στο 14-13 ωστόσο, ένα 3-0 των γηπεδούχων τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα. Η Νίκη επέστρεψε στη διεκδίκηση του σετ, κάνοντας το 23-22, ωστόσο με δυο επιθέσεις η ομάδα του Βραχατιού επικράτησε εν τέλει με 25-22.

Στο καθοριστικό 4ο σετ, η Νίκη ουσιαστικά αυτοκτόνησε, καθώς παρά το μεγάλο της προβάδισμα (13-19), είδε τον Παμβοχαϊκό με όπλο του σερβίς και μπλοκ επέστρεψε. Οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα είχαν 2 σετ μπολ (23-24,24-25), ωστόσο οι Βραχατιώτες αφού τα έσβησαν, με επίθεση Ντόκιτς, μπλοκ και πέρασμα Κράουσε, πήραν τελικά το πολύτιμο τρίποντο.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ονόπας

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 23-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 21-18, 25-20
3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22
4ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 27-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 1 άσσο, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-20, 25-22, 27-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Κράουσε 4 (4/7 επ), Ποτότσνικ 9 (9/25 επ, 35% υπ - 18% άριστες), Κουζούνης 3 (2/10 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 0% άριστες), Ντόκιτς 24 (21/57 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 15 (9/15 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χρήστος Παπαδόπουλος 6 (2/8 επ, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 54% υπ - 32% άριστες), Δρόγκαρης 1 (1/1 επ), Παναγιώτης Παπαδόπουλος 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ, 40% υπ - 27% άριστες), Μάρκου

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Μπλανκενάου 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 19 (18/42 επ, 1 μπλοκ), Νταλιέγκε 6 (3/10 επ, 3 μπλοκ), Παράσογλου, Μακ Λαχλίν 22 (19/36 επ, 3 μπλοκ, 67% υπ - 42% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 37% υπ - 27% άριστες), Γεωργόπουλος, Αναστασιάδης 1 (1 άσσος), Γκορίδης, Μαυροβουνιώτης 4 (4/16 επ, 100% υπ - 80% άριστες).