17-03-2024 00:05

Φοβερή ανατροπή ΠΑΟΚ 3-2 το Μαρκόπουλο με Πολυνοπούλου - Φανγκ

Μετά από ένα θρίλερ που είχε διάρκεια δύο ώρες, ο ΠΑΟΚ έκανε σπουδαία ανατροπή κόντρα στο Μαρκόπουλο και εκμεταλλευόμενος την ήττα των Πεύκων βρέθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας μία αγωνιστική πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Αντιθέτως ο ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil αν και προηγήθηκε με 0-2 και έκανε με τη σειρά του μια μεγάλη ανατροπή στο τάι μπρέικ (από 5-0, 10-11) δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και ισοβαθμεί με τον Ηλυσιακό, αλλά είναι στην 9η θέση (έχει δύο νίκες λιγότερες).

Στο πρώτο σετ είχαμε αρχικά μάχη πόντο με πόντο με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 16-13 (από 13-13) και διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 23-20. Ο ΑΟΜ πήρε την αλλαγή, η Νικολογιάννη πήγε στο σερβίς και αφού πρώτα δυσκόλεψε την υποδοχή (23-22 κόντρα επίθεση Λέιθαμ), με άσσο ισοφάρισε για να γίνει το 24-23 με δικό της χαμένο σερβίς. Ωστόσο η Λέιθαμ ισοφάρισε, η Γουίλιαμς κάρφωσε στο φιλέ και με μπλοκ στη Φανγκ έγινε το 24-26 για το 0-1.

Αυτή η εξέλιξη έδωσε άλλον αέρα στις φιλοξενούμενες που ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο 2ο σετ καθώς προηγήθηκαν γρήγορα με 3-6 και μετέτρεψαν το 6-9 σε 6-12. Ο ΠΑΟΚ με την Οικονομίδου (που είχε πάρει τη θέση της Γουίλιαμς και εξελίχθηκε σε μεγάλη πρωταγωνίστρια μαζί με την Πολυνοπούλου) ροκάνισε τη διαφορά (11-14, 17-19) και στο 20-21 είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το ράλι πήγε στον ΑΟΜ και με την Νιοκολογιάννη να τελειώνει όλες τις μπάλες από εκείνο το σημείο να γίνεται το 0-2.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο τρίτο σετ, όπου πιέζοντας στο σερβίς και περιορίζοντας στο ελάχιστο τα λάθη του προηγήθηκε νωρίς με 8-3 και δεν επέτρεψε στον ΑΟΜ να επιστρέψει επικρατώντας με 25-9.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλά και στο δ’ σετ όπου προηγήθηκε με 7-4 για να ισοφαρίσει ο ΑΟΜ σε 7-7, αλλά με τα σερβίς της Ηλιοπούλου το 10-9 έγινε 13-9 και το 13-10, 16-10 χωρίς αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενες να επιστρέψουν για να γίνει εύκολα και το 2-2.

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός και στην εκκίνηση του 5ου σετ καθώς προηγήθηκε με 5-0 και οι δύο ομάδες άλλαξαν γήπεδο στο 8-4. Εκεί όμως η εξαιρετική Νικολογιάννη με συνεχόμενες κόντρες έφερε το σκορ στο 8-7 και λίγο αργότερα το 10-8 έγινε 10-11 με νέα επίθεση της Ελληνίδας ακραίας.

Ο ΑΟΜ όμως έχασε στην συνέχεια δύο σερβίς κι ο ΠΑΟΚ με άσο της Φανγκ προηγήθηκε 13-12 για να φτάσει σε ματς μπολ με άουτ της Αλλαγιάννη. Η Νικολογιάννη έσβησε το πρώτο, η Πολυνοπούλου όμως τελείωσε την επίθεση και το ματς στην επόμενη φάση.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Δημητρίου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σταυρίδου, Ψύχου, Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 24-26

2ο σετ: 4-8, 13-16, 18-21, 22-25

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-9

4ο σετ: 8-7, 16-10, 21-14, 25-17

5ο σετ: 5-0, 8-4, 11-12, 15-13

Τα σετ: 3-2 (24-26, 22-25, 25-09, 25-17, 15-13) σε 116 ' *Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 65 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Μαρκοπούλου προήλθαν από 8 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 20 (15/20 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φανγκ 18 (16/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ.-36% άριστες), Ηλιοπούλου 2 (2 άσσοι), Κυπαρίσση 2 (2/9 επ., 25% υπ.-12% άριστες), Τσιόγκα 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 5 (5/14 επ.), / Ξανθοπούλου (λ, 65% υπ.-53% άριστες), Κλέπκου 9 (9/32 επ., 61% υπ.-39% άριστες), Οικονομίδου 17 (14/43 επ., 3 άσσοι), Τερζόγλου, Ντέακ.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 5 (4/32 επ., 1 άσσος, 48% υπ.-24% άριστες), Νάγκελς 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Νικολογιάννη 25 (22/59 επ., 3 άσσοι, 39% υπ.-32% άριστες), Λέιθαμ 15 (12/46 επ., 3 μπλοκ), Τοντάι 8 (4/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αλλαγιάννη 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 39% υπ.-26% άριστες), Δικαιούλια, Κωτσαρά 3 (1/3 επ., 2 άσσοι, 25% υπ.-17% άριστες), Κασδοβασίλη 2 (2/2 επ.). Μπενέζη.

Η γνώμη του πάγκου

Θάνος Τερζής (προπονητής ΠΑΟΚ): «Είχα πει στα κορίτσια ότι αυτό ήταν ένα κομβικό ματς για να εδραιωθούμε στα play off και να κοιτάμε παραπάνω. Θεωρώ ότι ξεκινήσαμε καλά, αλλά από ένα σημείο και μετά κάναμε πάρα πολλά λάθη και εμείς βάλαμε τον αντίπαλο στο ματς.

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια και ειδικά σ’ αυτές που ήρθαν από τον πάγκο στο β’ σετ και μας βοήθησαν να γυρίσουμε αυτό το ματς. Δεν είναι εύκολο να επιστρέφει από 0-2, αλλά μπράβο τους που τα καταφέρανε»

Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι (προπονητής Μαρκοπούλου): «Είμαι απογοητευμένος γιατί ενώ παίξαμε στα δύο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά στη συνέχεια τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά.

Είχαμε προβλήματα στην υποδοχή και την άμυνα ενώ κι ο ΠΑΟΚ πήρε πολλά πράγματα από την Οικονομίδου, αλλά το πιο σημαντικό ήταν ότι σταματήσαμε να κάνουμε επίθεση. Στο 5ο σετ κάναμε την ανατροπή και στους 5 τελευταίους πόντους κάναμε 4 λάθη και έτσι δεν μπορείς να κερδίσεις ένα τέτοιο παιχνίδι. Είμαι απογοητευμένος γιατί οι βαθμοί ήταν πολύ σημαντικοί για εμάς»

Σε περίπτωση ισοβαθμίας τα κριτήρια που ισχύουν είναι τα εξής:

α) ο αριθμός Νικών σε όλο το Πρωτάθλημα.

β) οι Βαθμοί που έχει συγκεντρώσει κάθε Σωματείο στο σύνολο των αγώνων.

γ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τα κερδισμένα σετ και παρονομαστή τα χαμένα σετ σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος, με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.

δ) Ο λόγος του κλάσματος (πηλίκο) που θα έχει αριθμητή τους κερδισμένους πόντους και παρονομαστή τους χαμένους πόντους σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος, με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.

ε) Τα αποτελέσματα μεταξύ των Σωματείων που ισοβαθμούν (κατά σειρά Νίκες - Βαθμοί – Σετ – Πόντοι).