22-12-2016 23:25

Τρίτος ο ΠΑΟΚ με σούπερ Σαφράνοβιτς και... έκπληξη Γκόμεζ

Ο ΠΑΟΚ πήρε... φόρα και την πέμπτη σερί νίκη του για περάσει στην τρίτη θέση της Volley League στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Με κορυφαίο τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς νίκησε τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ και τον προσπέρασε στη βαθμολογία. Ωστόσο η είδηση της αναμέτρησης ήταν η επιστροφή του Ερνάντο Γκόμεζ στη δράση. Ο Χάρι έπαιξε για δύο φάσεις, αλλά ενθουσίασε τους φίλους της ομάδας, που ανυπομονούν να τον δουν περισσότερο μετά την διακοπή.

Η ομάδα του Βραχατίου αγωνίστηκε χωρίς τους Πελεκούδα, Ζιβάνοβιτς. Τη θέση τους πήραν οι Παπάζογλου, Γεωργίου. Ο Παμβοχαϊκός απείλησε μόνο στο 3ο σετ αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα μπλοκ και ένα λάθος των φιλοξενούμενων πήρε τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ, με τον Σαφράνοβιτς να ξεκινά αλάνθαστος, πήρε τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς. Το σερβις του Γεωργίου, όμως μπέρδεψε την υποδοχή των πρωταθλητών με αποτέλεσμα ο Παμβοχαϊκός να φέρει το παιχνίδι στα ίδια (14-14). Κάπου εκεί  όμως τα λάθη επέστρεψαν για την ομάδα του Δεληκώστα με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 17-14, ενώ το σετ ουσιαστικά τελείωσε με το μπλοκ του Σμαραγδή στον Τζελάτι που έκανε το 22-16. Στο 24-18 μπήκε στο ματς ο Γκόμεζ για μία φάση και αποθεώθηκε.

Με τις ίδιες διαθέσεις μπήκε ο ΠΑΟΚ και  στο δεύτερο σετ. Ο άσσος του Σαφράνοβιτς έκανε το 2-0 και αυτό ήταν μόνο η αρχή. Η διαφορά κρατήθηκε σε επίπεδα 3-4 πόντων μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ όταν ο Σακόγλου έκανε το 16-11.  Κάποια λάθη του ΠΑΟΚ έβαλαν ξανά τον Παμβοχαϊκό στο παιχνίδι (17-14), αλλά γρήγορα ο δικέφαλος δυνάμωσε το μπλοκ και καθάρισε το σετ.

Μάχη έγινε στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες  πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το τέλος, αλλά στο κρίσιμο σημείο ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 2 πόντων με επίθεση ου Σαφράνοβιτς (24-22). Ένα μπλοκ πάνω στον Ισραηλινό έφερε το ματς στα ίσια (24-24), ενώ στην επόμενη φάση  ο Σμαραγδής σταμάτησε τον Πέτι. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σαφράνοβιτς που πήρε άσσο για να τελειώσει το ματς.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-16, 25-20
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 26-24

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 40 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 29 επιθέσεις 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 26-24)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Σακόγλου 13 (11/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/5 επ), Σμαραγδής 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 22 (17/26 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ 67% υπ -53% άριστες), Ντάντε 15 (10/24 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ 80% υπ - 70% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ -42% άριστες), Παντακίδης, Σωτηρίου, Γκόμεζ, Τακουρίδης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Γκράχαμ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Γεωργίου 1 (άσσος), Πέτι 9 (7/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 65% υπ - 52% άριστες), Παπάζογλου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 12 (20/24 επ, 2 μπλοκ),Μπατατζίμ 1 (1/6 επ, 43% υπ - 43% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 85 % υπ - 77% άριστες), Αγγελόπουλος 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 50% υπ -36% άριστες), Ιωαννίδης