Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί ακόμα και με δύο ήττες να προκριθεί, ωστόσο τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη πηγαίνουν στο Ισραήλ με στόχο να παίξουν όσο γίνεται καλύτερα και να... κλειδώσουν την πρόκριση χωρίς να τους ενδιαφέρει το τι θα γίνει στα άλλα ματς.
Μαζί με την υπόλοιπη αποστολή δεν ταξίδεψε ο Γιάννης Καλμαζίδης, ο οποίος λόγω του χαμού του πεθερού του, θα αναχωρήσει για το Ισραήλ σήμερα Πέμπτη και θα βρίσκεται κανονικά στο πάγκο της Εθνικής στα δύο αυτά παιχνίδια. Όσον αφορά τις παίκτριες, δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.
Αναλυτικά η 12άδα της Εθνικής αποτελείται από τις: Αρτακιανού, Χαντάβα, Χριστοδούλου, Γιώτα, Κελεσίδου, Κιόση, Λαμπρούση, Μερτέκη, Νομικού, Παπαδοπούλου, Βασιλαντωνάκη, Βεργίδου.
1η αγωνιστική
Πέμπτη 30/7
18:00, Ελλάδα - Τουρκία 0-3 (22-25, 23-25, 21-25)
Παρασκευή 31/7
14:30, Ισραήλ - Πολωνία 2-3 (25-20, 21-25, 25-22, 25-27, 10-15)
18:00, Ελλάδα - Τουρκία 3-1 (27-25, 23-25, 25-22, 26-24)
Σάββατο 1/8
17:00, Ισραήλ - Πολωνία 3-0 (25-23, 25-23, 25-19)
21:30, Ουγγαρία - Γεωργία 3-0 (25-12, 25-15, 25-12)
Κυριακή 2/8
18:30, Ουγγαρία - Γεωργία 3-0 (25-11, 25-12, 25-11)
2η αγωνιστική
Παρασκευή 7/8
18:00, Τουρκία - Ουγγαρία 3-0 (25-14, 25-14, 25-21)
21:00, Πολωνία - Ελλάδα 3-2 (12-25, 25-18, 19-25, 25-22, 15-13)
Σάββατο 8/8
16:00, Γεωργία - Ισραήλ 0-3 (21-25, 17-25, 20-25)
18:00, Τουρκία - Ουγγαρία 3-0 (26-24, 25-15, 25-10)
21:00, Πολωνία - Ελλάδα 1-3 (11-25, 23-25, 25-19, 18-25)
Κυριακή 9/8
16:00 Γεωργία - Ισραήλ 2-3 (27-29, 25-21, 16-25, 25-23, 10-15)
3η αγωνιστική
Παρασκευή 14/8
17:00, Ισραήλ - Τουρκία 3-2 (21-25, 25-22, 20-25, 25-23, 15-13)
Σάββατο 15/8
17:00, Γεωργία - Πολωνία 0-3 (22-25, 19-25, 22-25)
19:30, Ισραήλ - Τουρκία 0-3 (14-25, 21-25, 22-25)
21:30, Ουγγαρία - Ελλάδα 1-3 (25-21, 19-25, 23-25, 21-25)
Κυριακή 15/8
17:00, Γεωργία - Πολωνία 1-3 (14-25, 23-25, 25-20, 10-25)
19:30, Ουγγαρία - Ελλάδα 3-1 (25-15, 25-17, 22-25, 26-24)
4η αγωνιστική
Παρασκευή 21/8
19:00, Ελλάδα-Γεωργία 3-0 (25-12, 25-16, 25-11)
Σάββατο 22/8
18:00, Ελλάδα-Γεωργία 3-0 (25-14, 25-17, 25-09)
19:00, Τουρκία-Πολωνία 3-0 (25-19, 25-13, 25-18)
20:30, Ουγγαρία-Ισραήλ 3-0 (25-16, 25-11, 25-15)
Κυριακή 23/8
18:30, Ουγγαρία-Ισραήλ 3-2 (25-15, 21-25, 25-14, 25-27, 15-7)
19:00, Τουρκία-Πολωνία 3-1 (25-21, 23-25, 25-12, 25-14)
5η αγωνιστική (28-30 Αυγούστου)
Παρασκευή 28/8
17:00. Ισραήλ – Ελλάδα
19:00 Πολωνία – Ουγγαρία
Σαββάτο 29/8
19:30 Ισραήλ - Ελλάδα
19:00 Πολωνία - Ουγγαρία
19:00 Τουρκία – Γεωργία
Κυριακή 30/8
19:00 Τουρκία – Γεωργία
Η βαθμολογία:
1.Τουρκία (21-7) 19 βαθμοί (6 νίκες - 2 ήττες)
2.Ελλάδα (18-12) 16 βαθμοί (5 νίκες - 3 ήττες)
3.Ουγγαρία (16-12) 14 βαθμοί (5 νίκες - 3 ήττες)
4.Ισραήλ (16-16) 12 βαθμοί (4 νίκες - 4 ήττες)
5.Πολωνία (14-17) 10 βαθμοί (4 νίκες - 4 ήττες)
6.Γεωργία (3-24) 1 βαθμό (0 νίκες - 8 ήττες)
*Πρώτο κριτήριο για την κατάταξη των ομάδων είναι ο αριθμός των νικών (ανεξαρτήτως σκορ)
**Δεύτερο κριτήριο είναι οι βαθμοί
***Τρίτο ο συντελεστής των σετ
****Τέταρτο ο συντελεστής των πόντων
*****Πέμπτο τα μεταξύ τους αποτελέσματα