10-02-2018 20:36

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στο Ρέντη

Πολύ ανώτερος ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια του ΠΑΟΚ στο Ρέντη, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής της Volleyleague με 3-1 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αήττητος και μάλιστα αποσπάστηκε στο +10 από τους Θεσσαλονικείς ενω έχει παθητικό μόνο 45-3 σετ!

Οι παίκτες του Μουνιοθ ήταν εντυπωσιακοί στο μπλοκ καθώς πήραν 13 πόντους ενώ πίεσαν πολύ στο σέρβις και δημιούργησαν σοβαρό πρόβλημα στην υποδοχή του δικεφάλου ενώ μορφές ήταν οι Οϊβάνεν με 16, Αλεξίεφ 14, Ράουβερντικ με 14 ενω εκπληκτικός και ο πασαδόρος Ντρίζγκα.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ πάλεψε στο δεύτερο σετ όπου το κατέκτησε ενώ προσπάθησε και μέχρι τα μέσα του τρίτου σετ, αλλά λύγισε από τα πολλά προβλήματα στην υποδοχή, έκανε πολλά λάθη (33) σε σχέση με τα αντίστοιχα του Ολυμπιακού (18 μόνο) ενω στοίχισαν και οι τραυματισμοί των Βάλκιερς, Τακουρίδη. Ο πρώτος έγινε αλλαγή μετά το 2ο σετ και ο δεύτερος μετά το 3ο σετ. Κορυφαίοι απο τους περυσινούς πρωταθλητές Ουσίκοφ με 22, Κουμεντάκης με 13.

Εκρηκτικό ξεκίνημα

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ με 6-1και 8-2 με τον Ολλανδό Ράουβερντικ να είναι ασταμάτητος από το σέρβις.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν περισσότερο την απόδοση τους και με τους Μπέμε, Αλεξίεφ, και τον Ραουβέρντικ, Πετρέα με σερί 12-6, εκτόξευσαν την διαφορά στο 20-8.Στη συνέχεια οι αλλαγές του Ρίτσι και η χαλάρωση του ρυθμού των παικτών του Μουνιόθ, βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να μειώσει προσωρινά σε 24-13 με τον Σωτηρίου αλλά και πάλι ο Ράουβερντικ με φοβερό καρφί τελείωσε το σετ με 25-13 και έδωσε προβάδισμα με 1-0 σετ.

Ισοφάριση ΠΑΟΚ

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ, καθώς ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, έδειξε βελτιωμένος στην υποδοχή στο μπλοκ, δυσκόλεψε το σέρβις του και υποχρέωσε τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.Αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 22-22.

Εκεί ο διεθνής Βούλγαρος Ουσίκοφ με καρφί έκανε το 22-23, ο θηριώδης Μπέμε ισοφάρισε σε 23-23 και έφτασε στο σετ μπολ με άουτ επίθεση του Κουμεντάκη με 24-23.Ο ΠΑΟΚ γύρισε την κατάσταση αφού κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 24-24 από μπλοκ άουτ του Ουτσίκοφ από επίσης αουτ πρώτο χρόνο του Μπέμε, πήρε το προβάδισμα με 24-25 και με εντυπωσιακό μπλοκ του Πελεκούδα κατέκτησε το σετ με 24-26 και έκανε το 1-1.

Προβάδισμα με 2-1

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ όπου κατάφερε από μπλοκ του Πετρέα να πάει πρώτος στο τεχνικό ταιμ άουτ με 8-4 ενώ οι «ερυθρόλευκοι» με Οϊβάνεν, Ραουβερντικ, Αλεξίεφ πηγαν με προβάδισμα 16-12 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από σέρβις στο φιλέ του Πελεκούδα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-15, ο Ρίτσι σε αυτό το σημείο πέρασε κεντρικό τον Στίγγα για να βελτιώσει το μπλοκ του δικεφάλου.Ο ΠΑΟΚ με τον Γκιόν μείωσε σε 20-18 αλλά στη συνέχεια διαδοχικά λάθη των παικτών του δικεφάλου έδωσαν την ευκαιρία στους Πειραιώτες να ξεφύγουν με +5 (23-18).Ο Ουσίκοφ μείωσε σε 24-20 αλλα ο σπουδαίος Πετρέας «καθάρισε» το σετ με 25-20 και έδωσε προβάδισμα με 2-1 σετ.

Με Ανδρεάδη και Ζουπάνι

Μεγάλη μονομαχία είχαμε και στο τέταρτο σετ. Αρχικα ο ΠΑΟΚ με ηγέτη τον Ουτσίκοφ οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8 και πέρασε μπροστα με 10-12 με τον Γκιον.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκεί απάντησαν με τον δικό τους Βούλγαρο τον Αλεξίεφ όπου έφερε το ματς στα ίσια με 14-14 αλλά και πάλι Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι έφτασε στο δεύτερι τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15.

Στη συνέχεια το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη (16-16) έδωσε την ευκαιρία στον Ζουπάνη να πάει στο σερβίς όπου με πραγματικό ρεσιτάλ από τα 9μ. πήρε δύο άσσους και χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ.  Στο κάδρο της νίκης  μπήκε και ο έμπειρος διεθνής κεντρικός Ανδρεάδης ο οποιος έπαιξε με πολύ ενέργεια, και πάθος και ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει στο +5 (21-16).

Ο ΠΑΟΚ πλησίασε με τον Ουτσίκοφ με 21-18 αλλά το ξέσπασμα των Ράουβερντικ, Οϊβανεν έφεραν το σκορ στο 24-18 ενώ από λάθος του Κουμεντάκη ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-18 και «κλείδωσε» το πολύτιμο τρίποντο με 3-1, αποτέλεσμα που τον διατηρεί στην κορυφή αήττητο με δεκα ποντους διαφορά.

Τα σετ 25-13, 24-26, 25-20, 25-18 σε 101'

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 2 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/6 επ, 5 μπλοκ), Μπέμε 4 (1/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 14 (12/15 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ -27% άριστες), Ραουβέρντινκ 14 (12/20 επ, 2 άσσοι, 53% υπ – 40% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ -36% άριστες), Δαρίδης (λ), Ζουπάνι 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3/4 επ,  2 μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 13 (11/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 22 (21/32 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 3 (3/5 επ, 67% υπ -33% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 50% υπ – 31% άριστες), Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ -30% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ), Σωτηρίου 1(1/3 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ), Γκιόν 6 (5/14 επ, 1 μπλοκ).