28-10-2018 15:11

Εσπασε ένα μεγάλο ρεκόρ: 15 χρόνια είχε να νικήσει ο Άρης στην έδρα του Ολυμπιακού!

Η νίκη του Άρη επί του Ολυμπιακού με 3-2 σετ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Volley League γυναικών 2018-19 εκτός του ότι ανεβάσει στα ύψη το ενδιαφέρον και τον ανταγωνισμό στο νέο πρωτάθλημα έχει και ιστορική αξία για την διοργάνωση. Αναζητήσαμε στο αρχείο του volleynews.gr την προηγούμενη νίκη του Άρη στην έδρα του Ολυμπιακού και χρειάστηκε να πάμε πίσω 15 χρόνια.

Ηταν και πάλι νίκη με 3-2 σετ για τη σεζόν 2003-04 και την 13η αγωνιστική. Ο αγώνας είχε γίνει στις 29 Νοεμβρίου 2003. Το ενδιαφέρον είναι πως ο αγώνας εκείνος είχε γίνει στο γυμναστήριο της Δραπετσώνας όπου τότε ήταν η έδρα της γυναικείας ομάδας του Ολυμπιακού. Στο Ρέντη ο Άρης νίκησε για πρώτη φορά χθες.

Σε εκείνο τον αγώνα ο Άρης προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ και πήρε τη νίκη με 15-07 στο τάι μπρέικ. Τα σετ: 2-3 (21-25, 25-22, 20-25, 25-21, 07-15).

Σε εκείνη την ομάδα του Άρη προπονητής ήταν ο Γιώργος Γιάτσης και αγωνίζονταν βασική εξάδα οι Ελενα Μαξίμοβα, Αλεξάνδρα Ζλατάνοβιτς, Ζαφιρόφσκα, Μόνικα Γκρσινιέσκα, Ρόδη Ορδουλίδου, Μαρία Τσολάκη και λίμπερο η Γεωργία Παντελάκου. Αλλαγές ήταν οι Ελευθερία Κωστίδου, Ελίνα Παπαδοπούλου και Ζωή Σκόνδρα. Πρώτες σκόρερ ήταν η Μαξίμοβα και η Ζλατάνοβιτς με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Στον Ολυμπιακό προπονητής ήταν ο Ηρακλής Δωρειάδης και αθλήτριες οι Τζούλια Μπορίσοβα, Νίκη Μανωλάκου, Νικόλ Ζαχαρέα, Δήμητρα Σιώρη, Αλεξάνδρα Διπλάρου, Κρέμη Τριφόνοβα και αλλαγές η Κατερίνα Βασιλάκη, η Χριστίνα Παρασκευαϊδου λίμπερο, η Ελένη Γκόρτσανιουκ και η Βίκυ Καπελάνου. Η Σιώρη ήταν πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού με 21 πόντους.

Το πρωτάθλημα της σεζόν 2003-04 το είχε κατακτήσει ο Φ.Ο.Βριλησσίων, ο Άρης είχε πλασαριστεί στην 9η θέση και ο Ολυμπιακός στην 10η θέση.

Αήττητος για 51 αγώνες ο Ολυμπιακός

Να σημειωθεί ακόμα πως ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να διατηρεί αήττητος για 51 αγώνες. Είχε να χάσει από τις 22 Οκτωβρίου 2016. Είχε ηττηθεί στην Σαντορίνη από τον Α.Ο.Θήρας με 3-2 σετ και πάλι σε πρεμιέρα, της σεζόν 2016-17.

Στην έδρα του και στο Ρέντη ο Ολυμπιακός είχε να ηττηθεί από τις 8 Νοεμβρίου 2014, όταν είχε γνωρίσει την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ για την 5η αγωνιστική με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ζένια Τσίμα.