20-11-2016 21:52

Θρίλερ στο Κουκούλι με τον Φοίνικα θριαμβευτή

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό στο Κουκούλι που έσπασε καρδιές, ο Φοίνικας με εκπληκτικό μπλοκ (22) έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2 επί της Παναχαϊκής για την 5η αγωνιστική της Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο Φοίνικας Σύρου έχει να ηττηθεί από την Παναχαϊκή από τη σεζόν 2010-11 όταν οι δύο ομάδες αγωνιζόντουσαν στην Α2, με την ομάδα να Πάτρας να είναι τότε η μοναδική ομάδα που νίκησε τον Φοίνικα, πριν αυτός ανέβει στη Volley League.

Κάθε ομάδα είχε από 2 σετ, για να φτάσουμε σε... ακατάλληλο για καρδιακούς τάι μπρέικ, όπου ουσιαστικά παίχτηκε άλλο ένα ολόκληρο σετ. Η Παναχαϊκή έχασε 2 ευκαιρίες να πάρει τη νίκη, ο Φοίνικας 6 και την 7η φορά τελείωσε ο αγώνας με μπλοκ πάνω στον Νίκο Ρουμελιώτη για το 24-22.

Πρώτος σκόρερ για τους συριανούς ο Σέρβος Μίγια Μρντακ με 27 πόντους με 5 άσσους και 3 μπλοκ, ενώ πολύ καλή παρουσία πάνω στο φιλέ είχε ο Αλέξανδρος Χήρας με 7 μπλοκ και 12 πόντους στο σύνολο, ενώ εξαιρετικός ήταν στην άμυνα ο Δημήτρης Εφραιμίδης.

Η Παναχαϊκή είχε και την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, καθώς προηγούνταν με 2-1 σετ και 16-13 στο τέταρτο πριν δεχθεί την ανατροπή. Κορυφαίος για τους πατρινούς ο αρχηγός Νίκος Ρουμελιώτης με 28 πόντους, με τον Ρεκ να είναι επίσης θετικός. Ενώ ξεκίνησε δυναμικά ο Νέναντ Σορμάζ η συνέχεια για τον ίδιο δεν ήταν ανάλογη στην επίθεση, καθώς είχε πολύ δουλειά στην άμυνα με 41 υποδοχές. Ηρωική εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Λιβαθηνός ο οποίος παρότι δεν ήταν έτοιμος λόγω του τραυματισμού του ήταν ο βασικός πασαδόρος σε ένα ιδιαίτερα σκληρό αγωνιστικό χώρο και μάλιστα χωρίς να τον βοηθάει η ποιότητα της υποδοχής των συμπαικτών του.

Η Παναχαϊκή πήρε άνετα το 1ο σετ έχοντας συνέχεια διαφορά 3-5 πόντους. Ο Φοίνικας απάντησε με δυνατό σερβίς και βελτιωμένη υποδοχή στο 2ο σετ και με δύο σερί 4-0 άνοιξε το σκορ μέχρι και το +11 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ. Το 16-10 για την Παναχαϊκή έγινε με το σερβίς του Ρουμελιώτη αλλά ο Φοίνικας μείωσε σε 24-23 και με μπλοκ του Βλαχοστάθη έγινε το 25-23.
Σ
το 4ο σετ ο Φοίνικας επέστρεψε δυναμικά και παρότι βρέθηκε πίσω με 16-13 έκανε εντυπωσιακή επιστροφή και με όπλο το σερβίς αλλά και το μπλοκ έκανε την ανατροπή. Προσπέρασε 20-19 και με σερί 4-0 έφτασε στο 25-21.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας πάλι με τον Τουράνιανιν και τον Εφραιμίδη ξέφυγε 13-9, αλλά τα σερβίς του Ρεκ έφεραν το 13-13 και από εκεί και πέρα έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 24-22.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-19
2ο σετ: 6-8, 8-16, 10-21, 14-25
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-18, 25-23
4ο σετ: 5-8, 16-13, 19-21, 21-25
5ο σετ: 4-5, 7-10, 9-12, 22-24

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 9 άσσους, 54 επιθέσεις, 22 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 14-25, 25-23, 21-25, 22-24) σε 116'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 14 (10/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δημητριάδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σορμάζ 13 (11/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ - 27% άριστες), Μπαράχας 9 (7/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ - 17% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 28 (26/58 επ, 2 άσσοι), Βλαχοστάθης 8 (5/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης 1 (λ, 1/1 επ, 56% υπ - 29% άριστες), Λιβαθηνός, Γεωργάτος, Κωστόπουλος (43% υπ - 29% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 12 (4/13 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Μρντακ 27 (19/44 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Πάρις 6 (1/2 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (5/10 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σούρδι 8 (5/16 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Εφραιμίδης 7 (7/16 επ, 48% υπ - 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 63% υπ - 38% άριστες), Μάρκου, Ρεϊνάλντο 10 (10/23 επ, 88% υπ - 63% άριστες), Τουρανιάνιν 7 (3/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ)