31-10-2015 21:49

Ο Εθνικός... είχε τον τρόπο, 3-0 τον Ηρακλή

Ο ΕΘνικός Αλεξανδούπολης είχε το μπλοκ και την εμπειρία για να νικήσει με 3-0 τον Ηρακλή για την 2η αγωνιστική της Volley League ΟΠΑΠ. Ο καταμερισμός των σετ δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα καθώς ο γηραιός, στην επιστροφή του στην Α1 έδειξε καλά στοιχεία.

Ο «γηραιός» δεν πήρε αυτό που ήθελε αλλά έδειξε πως το μέλλον του ανήκει. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε 21-19 αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα.

Ο Εθνικός είχε κορυφαίο τον Σουλιαγιτς που έκανε θετικό ντεμπούτο παρά το ότι ήταν για μια βδομάδα εκτός προπονήσεων με πρόβλημα τραυματισμού.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός πήρε το προβάδισμα στο 2ο τεχνικό ταιμ άουτ έφτασε πρώτος σε σετ μπολ και στο 25-25 τελείωσε το σετ με επίθεση του Κώστα Δαλακούρα και άουτ επίθεση του Χατζηηλιαδη. Ο Ηρακλης διαμαρτύρεται ότι υπήρξε μπλοκ άουτ και διαμαρτυρήθηκε έντονα σε επόπτη και διαιτητές ο Χρήστος Πατρας.

Το 2ο σετ ήταν μονόλογος του Εθνικού, ενώ το καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Ηρακλής είχε προβάδισμα με πρωταγωνιστή τον Παλέντζα. Τελικά ο Εθνικός με επίθεση του Σούλιαγιτς έκανε το 26-25 και ο αγώνας τελείωσε επειδή χρεώθηκε πέρασμα στην αντίπαλη περιοχή παίκτης του Ηρακλή.

Διαιτητές: Τσεπκινλής - Ιωαννίδης

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-20, 27-25
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-14
3ο σετ:8-6, 15-16, 19-21, 27-25

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-14, 27-25) σε 82'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ - 47% άριστες), Σούλιαγιτς 17 (14/21 επ, 2 μπλοκ), Τουράνιανιν 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (3/3 επ, 1 ασσος), Κιόσης 7 4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ - 52% άριστες) / Δαρίδης (λ. - 81% υπ., 63% άριστες), Βλαχόπουλος.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Πάτρας): Χατζηηλιάδης 3 (3/11 επ, 61% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 21 (19/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεφανίδης 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ), Στίγγας 8 (7/9 επ, 1 άσσος), Τσολάκος 3 (3/5 επ), Πέντσεφ 2 (1/3 επ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ,  75% υπ - 44% άριστες), Πιπέργιας, Μαυροβουνιώτης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Γάτσης 1 (1/1 επ).