16-12-2023 19:55

Πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ μακριά από την Θεσσαλονίκη, 3-0 το Μαρκόπουλο

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη μέσα στη σεζόν πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που νίκησε μέσα στο Μαρκόπουλο υποχρεώνοντας τον τοπικό ΑΟΜ στην 6η του συνεχόμενη ήττα...
Παράλληλα ο Δικέφαλος για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν νικά για δεύτερο συνεχόμενο ματς (είχε επικρατήσει με 3-0 του Άρη στην 9η αγωνιστική), ενώ ο ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil ηττήθηκε για τέταρτο διαδοχικό εντός έδρας ματς.

Στο πρώτο ο ΠΑΟΚ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, καταφέρνοντας μετά το 6-7 να χτίσει μια σημαντική διαφορά (6-10, 8-13) μετατρέποντας το 11-15 σε 11-20.
Τα λάθη των φιλοξενούμενων έφεραν το σκορ στο 15-20, ωστόσο με επιμέρους σκορ 1-5 το σετ έκλεισε στο 16-25.

Ανάλογο σκηνικό και στο β' σετ με το Μαρκόπουλο να προηγείται με 4-3 με άουτ της Γουίλιαμς, αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία φορά με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 4-6 και να φτάνει στο 9-13. Με άουτ της Γουίλιαμς ο ΑΟΜ πλησίασε σε 11-13, αλλά στο 12-14 τα σερβίς της Κυπαρίσση έστειλαν το σκορ στο 12-20 για να γίνει το 0-2.

Ο ΑΟΜ προηγήθηκε με 1-0 στο 3ο σετ, για να δεχθεί σερί 0-6 από τις ασπρόμαυρες που σταμάτησε με μπλοκ στη Γουίλιαμς (2-6). Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε με σχετική άνεση το προβάδισμα μέχρι το 13-17, για να αρχίσει ο ΑΟΜ να πιέζει την υποδοχή του και να έχουμε... ντέρμπι.

Με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα η γηπεδούχος ομάδα μείωσε σε 15-17 και ισοφάρισε 21-21 για να φτάσουμε στο 22-22. Η Οικονομίδου με επίθεση και άσσο έκανε το 22-24, η Νικολογιάννη «έσβησε» το πρώτο ματς μπολ, αλλά το χαμένο σερβίς της ίδιας έδωσε το ματς στον ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Προκοπίου, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Τομαράς, Κολλάρου, Γραμματεία: Ταλάρου.

1ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 16-25
2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 2-8, 13-16, 18-21, 23-25

Τα σετ: 0-3 (16-25, 17-25, 23-25) σε 72'

*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 4 (3/14 επ., 1 άσσος, 64% υπ.-27% άριστες), Νάγκελς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 13 (12/37 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-31% άριστες), Λέιθαμ 6 (6/23 επ.), Τοντάι 8 (3/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κασδοβασίλη 3 (2/64 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 57% υπ.-29% άριστες), Αλλαγιάννη 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Κωτσαρά 1 (1/4 επ.), Δήμου.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Ηλιοπούλου, Πολυνοπούλου 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλέπκου 11 (9/21 επ., 2 άσσοι, 42% υπ.-25% άριστες), Κυπαρίσση 13 (9/15 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ.-32% άριστες), Γουίλιαμς 7 (7/23 επ.), Τσιόγκα 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), / Ξανθοπούλου (λ, 36% υπ.-29% άριστες), Οικονομίδου 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Τερζόγλου 1 (1/1 επ.).

Η γνώμη του πάγκου

Ντάρκο Ζάκοτς (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη και συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου για την εμφάνιση. Το Μαρκόπουλο πάλεψε το παιχνίδι άλλα ήμασταν καλύτεροι σήμερα. Επιτέλους νικήσαμε μακριά από την έδρα μας. Παρά τα προβλήματα που έχουμε θεωρώ πως μας άξιζε κάτι καλύτερο μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Θα δώσουμε την καρδιά μας για να είμαστε καλύτεροι στο μέλλον».

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκόπουλου): «Σίγουρα δεν είμαστε καλά. Προερχόμασταν από μία καλή εβδομάδα στις προπονήσεις και σήμερα χάσαμε αμέσως την συγκέντρωσή μας και το μαχητικό μας πνεύμα. Παλέψαμε μόνο στο τρίτο σετ. Προσπαθούμε να βρούμε το πρόβλημα. Έχουμε χάσει την αυτοπεποίθεσή μας, αυτό είναι σίγουρο. Πρέπει να την βρούμε πίσω. Τακτικά είμαστε καλά αλλά δεν μπορούμε να τα βγάλουμε την ώρα του αγώνα. Πρέπει να πιστέψουμε στον εαυτό μας ότι μπορούμε. Σήμερα χάσαμε πριν καν μπούμε να παίξουμε».