27-07-2021 15:01

Ολυμπιακοί Αγώνες: «Εξολοθρευτής» Τόμπσον οδήγησε τις ΗΠΑ σε νίκη κόντρα στην Κίνα

Με την Τζορντάνα Τόμπσον να είναι ασταμάτητη και να ολοκληρώνει το ματς με 34 πόντους και 4 μπλοκ (28/50), οι ΗΠΑ επικράτησαν 3-0 (29-27, 25-22, 25-21) της Κίνας στο ντέρμπι της δεύτερης αγωνιστικής του Β΄ομίλου και με 2/2 νίκες είναι στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.

Η ομάδα του Καρτς Κίραλι ήταν εξαιρετική σε επίθεση , υποδοχή, πίεσε στο σερβίς ενώ βρήκε λύσεις και από τις Μπάρτς Χακλεϊ ειχε 15 (15/30) και η Τζόρνταν Λάρσον 12 πόντους και έβγαλε 92% υποδοχή ενώ και η λίμπερο Τζαστίν Γουονγκ ήταν απίθανη με το φανταστικό 94%.

Και τα τρία σετ κρίθηκαν οριακά. Ειδικά το πρώτο ήταν ένα απίστευτο θρίλερ με τις ΗΠΑ να έχουν προβάδισμα 22-24, η Κίνα πέρασε μπροστά με 25-24 αλλα δεν μπόρεσε να τελειώσει το σετ ενώ λίγο αργότερα έφτασε και σε δεύτερο σετ μπολ με 26-25, αλλα οι «εφτάψυχες» Αμερικανίδες ισοφάρισαν σε 26-26 και πήραν το σετ με 27-29.

Από πλευράς Κίνας που ηταν πιο βελτιωμένη από την τραγική εμφάνιση της πρεμιέρας με την Τουρκία, η Ζου Τινγκ ηταν ανεβασμένη με 18 πόντους αλλα δεν είχε συμπαράσταση καθώς μόνο η Λη Γίνγικ έφτασε τους 11 και οι υπόλοιπες ήταν μονοψήφιες. Πλέον η δεύτερη σερί ήττα «κλόνισε» την Κίνα εσωτερικά καθώς έχει να παίξει ακόμη με Ιταλία και Ρωσία για να διατηρηθεί στην τετράδα και να περάσει στα προημιτελικα.

Η προπονήτρια Λάνγκ Πινγκ αν και δήλωσε μετά το ματς απογοητευμένη από το αποτέλεσμα υποστήριξε ότι και το 2016 στο Ρίο, η Κίνα είχε κάνει πάλι κακό ξεκίνημα στους ομίλους αλλα μετά έκανε ένα φοβερό σερί που την οδήγησε στον τελικό και το χρυσό μετάλλιο.