20-11-2017 21:29

Νίκη με 13 άσσους για την Κηφισιά, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Με όπλο της το σερβίς και πρωταγωνιστές του Χαντ και Ντε Σόουζα, η Κηφισιά νίκησε με 3-1 τον Παναθηναϊκό στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στη Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Η Κηφισιά τελείωσε την αναμέτρηση με 13 άσσους με τον Παναθηναϊκό, να μην μπορεί να κρατήσει την υποδοχή, έχοντας και προβλήματα με το ύψος του γηπέδου.

Τα προβλήματα του Παναθηναϊκού άρχισαν όταν το πρώτο σετ όδευε προς το τέλος του. Μέχρι τότε φαινόταν ότι οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο. Μέχρι το 16-18 ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ. Στο 18-19 πήρε τον πόντο της ισοφάρισης ο Ντε Σόουζα για να πάει στο σερβίς και με 4 συνεχόμενους άσσους να διαμορφώσει το 23-19 και να πάρει η Κηφισιά το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, ένα σερί 3-0 με τον Χαντ στο σερβις έφερε την Κηφισιά σε θέση οδηγού. Το 15-16 του δεύτερου τεχνικού τάιμ άουτ έγινε 18-16 με τους γηπεδούχους να παίρνουν το πάνω χέρι. Στο 23-20 ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την μειώνοντας σε 23-22 με άσσο του Ένσινγκ, ωστόσο με πόντους του Χαντ, η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμά της.

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ ξεκίνησε καλύτερα και με πίεση στο σέρβις προηγήθηκε με 2-5, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να πάρει τάιμ άουτ. Με άουτ επίθεση από τον Ιγκόρ Ντε Σόουζα οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 4-8. Η διαφορά για τον Παναθηναϊκό έφτασε το +5 (6-11) μετά από άσο του Απόστολου Ανδρεόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι μετά από άουτ σερβίς του Χαντ προηγήθηκαν με 12-16, ενώ η διαφορά έφτασε και το +6 (12-18).

Ο Κώστας Αρσενιάδης απέσυρε τον Τέιλορ Χαντ προκειμένου να πάρει ανάσες και στη θέση του πέρασε τον Γιώργο Μανίκα. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Σονάρι Χέπμπορν μείωσε σε 15-20. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά ασφαλείας και μείωσαν σε 1-2 σετ με 18-25.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη παρουσιάστηκε «μεταμορφωμένη» προς το καλύτερο. Με πίεση στο σέρβις πήρε «αέρα» δύο πόντων 4-2. Οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ πάνω στο Ντε Σόουζα μείωσαν σε 5-4. Η διαφορά για την ομάδα των βορείων προαστίων πήγε στο +4 (8-4) με δύο άσους του Δημήτρη Σουλτανόπουλου. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Τέιλορ Χαντ έκανε το 11-6

Ο Σονάρι Χέπμπορν με δύο συνεχόμενους άσους διαμόρφωσε το 14-8, δίνοντας διαφορά ασφαλείας στους Κηφισιώτες. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί τεσσάρων πόντων μείωσε σε 18-16, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο τέταρτο σετ. Ο Νικήτας Εφραιμίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 21-17. Η Κηφισιά κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-21.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μυλωνάκης.

1ο σετ: 4-8, 13-16, 21-19, 25-21
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-19, 25-23
3ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 18-25
4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-17, 25-21

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 13 άσσους, 59 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-23, 18-25, 25-21) σε 104'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Χαντ 20 (18/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 21 (15/29 επ., 6 άσσοι, 60% υπ. - 35% άριστες), Σουλτανόπουλος 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σονάρι 9 (7/7 επ., 2 άσσοι), Εφραιμίδης 13 (13/22 επ., 71% υπ. - 41% άριστες) / Κάπελλας (λ, 35% υπ. - 24% άριστες), Λιβαθηνός, Μανίκας 1 (1/1 επ.), Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Γαβριήλ, Χριστοδουλάκης 1 (1/ επ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιτζελ 9 (7/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 15 (14/21 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 12 (5/13 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 50% υπ. - 18% άριστες), Πανταλέων 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Μπολζάνι 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 0% υπ.) / Γκούζντα (λ, 46% υπ. - 12% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 20% άριστες).