21-12-2016 23:29

Πλήρωσε τα λάθη του και αποκλείστηκε ο ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας ηττήθηκε με 3-2 από την Ισραηλινή Χάποελ Κφαρ Σαμπά στον επαναληπτικό αγώνα των δύο ομάδων για τη φάση των 32 του CEV Cup και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ακόμα και μετά από το 3-0 του πρώτου αγώνα, η ομάδα της Σαντορίνης έδειξε ότι θα μπορούσε να διεκδικήσει την πρόκριση και ίσως έμεινε ένα «κρίμα» στα χείλη των φίλων της.

Κρίμα γιατί θα μπορούσε να πάρει να διεκδικήσει κάτι καλύτερο αν είχε πάρει το πρώτο σετ, όταν βρέθηκε με τρεις ευκαιρίες μπροστά της. Τα κορίτσια του Οικονόμου ξεκίνησαν πολύ καλά και δεν άφησε τις φιλοξενούμενες να ξεφύγουν. Όταν, μάλιστα, ισοφάρισαν σε 18-18 με την Γεωργιάδου φάνηκε ότι κάτι καλό πάει να γίνει. Η Ζντοβτς έβαλε μπροστά την ελληνική ομάδα (20-19) και η Τέρζιτς ολοκλήρωσε το σερί του ΑΟ Θήρας με την Βεργίδου στο σερβίς (21-19). Στο 23-21 η Μουντάκη μπήκε για το σερβίς και η Όστοϊτς εκμεταλλεύτηκε την κακή υποδοχή των φιλοξενουμένων (24-21). Ο ΑΟ Θήρας είχε στα χέρια του στο πρώτο σετ, αλλά με ένα σερί 5-0 η Χάποελ κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ,  όπου με τον άσσο της Βεργίδου, η γηπεδούχος πήρε διαφορά 4 πόντων (14-10). Μετά ο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η Χάποελ ξαναμπήκε μπροστά (16-17), αλλά τη διαφορά την έκανε μια πάιπ της Τέρζιτς (23-21) και στους κρίσιμους πόντους, η Γεωργιάδου πήρε πρώτους χρόνους και το σετ πήρε στον ΑΟ Θήρας.

Τα λάθη όμως επέστρεψαν στο τρίτο σετ, στο οποίο ο ΑΟ Θήρας βρέθηκε να κυνηγάει μεγάλες διαφορές (9-13, 10-16). Μείωσε σε 13-16 με το σερβις της Μουντάκη, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια.

Ο ΑΟ Θήρας είχε αποκλειστεί, αλλά είχε το κίνητρο της πρώτης ευρωπαϊκής νίκης. Το 5-8 του πρώτου τεχνικού τάιμ άουτ έγινε 9-8 ,ενώ το 13-13 έγινε 19-13 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο ΑΟ Θήρας λύγισε και η νίκη δεν ήρθε.

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-23, 19-25, 25-18, 11-15)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Ζντοβς 8 (6/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 23% άριστες), Μεταξά 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Όστοϊτς 17 (15/37 επ., 42% υπ. - 08% άριστες, 1άσος, 1μπλοκ), Βεργίδου 5 (1/2επ, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Τέρζιτς 15 (11/36 επ., 3 άσοι, 1μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. - 18% άριστες), Μουντάκη, Τσοχατζή, Τσομπανίδου 8 (4/7 επ., 4άσοι), Παναγιωτίδου
ΧΑΠΟΕΛ (Χιμελφάρμπ): Μπουράζερ 15 ( 10/41 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ντεβάς 12 (9/18 επ., 2 μπλοκ, 1άσος), Βινάρσκι 10 (5/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Βελίκι 15 (10/35 επ., 4άσους, 59% υπ. - 41% άριστες, 1μπλοκ), Κορέα 5 (3/5 επ., 2άσοι), Ιλιούτα 19 (16/40 επ., 2 άσοι, 43 % υπ. - 14% άριστες) / Ερέζ λ. 43% υπ. - 24% άριστες, Γιάλομπα 1 μπλοκ, Μπεν-χάιμ