14-01-2024 22:44

Η άνοδος του ΠΑΟΚ συνεχίζεται, νίκη με 3-2 σετ στην Βούλα και 5η θέση

Την νίκη με 3-2 σετ στην δύσκολη έδρα της Θέτιδας Βούλας πέτυχε ο ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 13η αγωνιστική της Volley League γυναικών.
Με το δίποντο ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, την οποία μοιράζεται με τη Θέτιδα που με τον βαθμό που απέσπασε έφτασε και αυτή τους 17 μετά από 13 αγωνιστικές.

Στο πρώτο σετ η Θέτις είχε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα για να ξεφύγει με 18-14 κι όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 18-16, απάντησε μ' ένα τρομερό σερί για να κλείσει το σετ στο 25-16.

Στην εκκίνηση του β' σετ υπήρχε ισορροπία, όμως το 11-11 έγινε 14-11 για να φτάσουμε στο 16-13. Ο ΠΑΟΚ πιέζοντας την υποδοχή της Θέτιδας προσπέρασε με 16-17 και έφτασε στο 18-21, αλλά με άσσο και άουτ της Τερζόγλου είχαμε νέα ισοπαλία στο 21-21. Με νέο άουτ της Κυπαρίσση η Θέτις ισοφάρισε 22-22, ωστόσο η διεθνής ακραία τελείωσε τις τρεις επόμενες κι ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 23-25.

Η γηπεδούχος ξεκίνησε καλύτερα το γ' σετ όπου το 3-3 έγινε 7-3 και μέχρι το 10-7 ήταν μπροστά στο σκορ για να απαντήσει ο ΠΑΟΚ με σερί 0-7 με την Κλέπκου στο σερβίς για το 10-14. Οι ανατροπές είχαν όμως συνέχεια με τη Θέτιδα να ροκανίζει τη διαφορά και να ισοφαρίζει στο 16-16, ενώ στο 18-18 άσος της Μερτέκη και λάθος στην άμυνα έφεραν το 20-18. Νέα απάντηση του ΠΑΟΚ με μπλοκ για το 20-21, όμως με άουτ της Τερζόγλου έγινε το 23-22 και στο 24-23 η Κυπαρίσση κάρφωσε στο φιλέ για το 25-23 και το 2-1.

Οι φιλοξενούμενες αν και με την πλάτη στο τοίχο για δεύτερη φορά και παρόλο που κυνηγούσαν το σκορ και στο τέταρτο σετ κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Η Θέτιδα προηγήθηκε με +3 (16-13) και σε εκείνο το σημείο έχασε τρεις κόντρα επιθέσεις, δίνοντας την δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει (16-16) και στη συνέχεια να ξεφύγει αυτός με +3 (17-20). Η διαφορά παρέμεινε και με άουτ της Χέιντεν το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ (21-25).

Με τη ψυχολογία πλέον με το μέρος του, οι αθλήτριες του Ντάρκο Ζάκοτς ξεκίνησαν καλύτερα το πέμπτο σετ, πήραν προβάδισμα από νωρίς με τα σερβίς της Κυπαρίσση (2-5), για να διαμορφώσει η Γούιλιαμς το 13-15 για το τελικό 2-3.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Πρέντζας, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σπίγου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-16
2ο σετ: 7-8, 16-13, 18-21, 23-25
3ο σετ: 8-5, 11-16, 20-21, 25-23
4ο σετ: 8-5, 16-13, 18-21, 21-25
5ο σετ: 2-5, 6-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-16, 23-25, 25-23, 21-25, 13-15) σε 125'

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Όλσον 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Χέιντεν 20 (16/41 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 16% άριστες), Σιρίνινα 11 (6/13 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 18 (14/42 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 39% υπ. - 26% άριστες), Πετοβάρι 15 (12/40 επ., 3 μπλοκ), Παπαγεωργίου 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 22% υπ. - 6% άριστες), Κοντονή (λ), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου 1 (1 άσσος), Σπανάκη 1 (1/1 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς): Πολυνοπούλου 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ), Κλέπκου 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 42% άριστες), Κυπαρίσση 19 (16/57 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Τερζόγλου 10 (4/9 επ., 6 μπλοκ), Ντέακ 5 (2/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 21 (17/40 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. - 38% άριστες), Ηλιοπούλου, Οικονομίδου, Τσιόγκα 7 (5/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).