25-11-2023 23:28

Του... πάει το τάι μπρέικ του Άρη, 3-2 την Θέτιδα

Την τρίτη του νίκη με 3-2 σετ πανηγύρισε στο κλειστό της Βούλας ο Άρης για την 7η αγωνιστική της Volley League γυναικών.
Οι κιτρινόμαυρες για άλλο ένα παιχνίδι έμειναν ζωντανές στο τάι μπρέικ, σε αντίθεση με την ομάδα της Βούλας που χάνει για 4η φορά στο τάι μπρέικ και 5η συνολικά στο πρωτάθλημα. Με το δίποντο ο Άρης έφτασε τους 7 στο πρωτάθλημα, ενώ η Θέτιδα πήγε στους 10.

Ο Άρης κατάφερε να ξεκίνησι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αναμέτρηση καθώς βρέθηκε πίσω με 16-12 αλλά κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί.

Στο δεύτερο σετ ήταν σειρά της Θέτιδας να ανατρέψει το εις βάρος της 13-16 και με επιμέρους σκορ 12-2 να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Άρης προηγήθηκε μέχρι και 7 πόντους (9-16), η Θέτιδα προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά χωρίς ομως αποτέλεσμα για το 1-2 σετ με 22-25.

Στο τέταρτο σετ η Θέτιδα ήταν από το ξεκίνημά του μπροστά στο σκορ (8-3, 16-12), για να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με 25-23.

Εκεί, ο Άρης με κορυφαία την Σαβάρ σε σερβίς και επίθεση πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος για το τελικό 6-15.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Μεταξά, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Ιωάννου, Μουζακίτη, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-3, 16-12, 19-21, 28-30
2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-18, 25-18
3ο σετ: 8-7, 9-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-3, 16-12, 21-17, 25-23
5ο σετ: 2-5, 4-10, 5-12, 6-15

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 13 άσσους, 49 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 11 άσσους, 67 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (28-30, 25-18, 22-25, 25-23, 06-15) σε 133'

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Όλσον 7 (2/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χέιντεν 26 (19/59 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 34% άριστες), Σιρίνινα 10 (6/15 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ. - 16% άριστες), Πετοβάρι 10 (7/36 επ., 3 μπλοκ), Παπαγεωργίου 10 (5/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 31% υπ. - 12% άριστες), Γιοβάνη, Παυλοπούλου, Σπανάκη 2 (2/8 επ.).

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Ρομπιτέιλ 6 (1/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαβάρ 27 (21/52 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 51% υπ. - 38% άριστες), Καλαποδά 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Μητακίδου 9 (5/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λενγκβάιλερ 27 922/62 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στεντίλ 17 (15/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 44% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 53% υπ. - 25% άριστες), Στάικου, Σκουλούδη, Κτιστάκη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας): «Σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς σήμερα ήμασταν άτυχοι και ειδικά στο πρώτο σετ. Πρέπει να φτιάξουμε κυρίως την ψυχολογία μας και να είμαστε πιο αποφασιστικοί σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Το πρωτάθλημα είναι τρελό αυτή τη στιγμή κι όποια ομάδα βρει σταθερότητα θα βγει στην επιφάνεια».

Μανώλης Σκουλικάρης (Προπονητής Άρη): «Θεωρώ πως έπρεπε να νικήσουμε με καθαρό σκορ. Παίξαμε καλό βόλεϊ, ειδικά στο τακτικό κομμάτι. Όταν παίζαμε καλά καταφέρναμε να πάρουμε διαφορά αλλά μετά υπήρχε χαλάρωση και κάναμε λάθη. Στο τέταρτο σετ φταίω εγώ γιατί έδωσα λάθος θέσεις αλλά τα κορίτσια το πάλεψαν και το φτάσαμε στο νήμα. Ήταν δίκαιη η νίκη μας και άδικο που χάσαμε βαθμό. Ο δρόμος είναι ακόμα μακρύς και βλέπουμε ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα».