25-11-2023 21:47

Ανατροπή της Λαμίας κόντρα στον φορμαρισμένο Απολλώνιο με σούπερ Ολινγκά

Σπουδαία ανατροπή απέναντι στον φορμαρισμένο Απολλώνιο πέτυχε από 0-2 σετ η Λαμία στο Χαλκιοπούλειο. Η τοπική ομάδα με αντεπίθεση διαρκείας και με κορυφαία την Γαλλίδα κεντρική Λεαντρά Ολινγκά πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, πάλι με 3-2 σετ.

Στο πρώτο σετ ο αγώνας ήταν ισορροπημένος μέχρι το 16-16. Η Νάσια Φακοπουλίδου πήρε το side out, στο σερβίς πήγε η Ευανθία Λάβδα που με δύο συνεχόμενους άσσους έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Απολλώνιο (16-19). Η Μίσλινα Κίλιτς με δικό της άσσο μείωσε στους δύο (21-23), αλλά λίγο αργότερα η Φακοπουλίδου διαμόρφωσε το 22-25.

Στο δεύτερο σετ η Μάρα Ράπτη έκανε το 12-14 και αμέσως μετά πάλι ο Απολλώνιος με πρωταγωνίστρια την Ευανθία Λάβδα από τη γραμμή των εννέα μέτρων έτρεξε σερί 0-6 (με τρεις άσσους της αρχηγού) για να πάρει διαφορά ασφαλείας (12-19) και να κάνει λίγο αργότερα η Αγγελική Καββαδία το 14-25.

Στο τρίτο σετ η Λαμία έβγαλε αντίδραση και με την Γεωργία Αργυρίου στο σερβίς έγινε το 15-9. Η Ράπτη και η Φακοπουλίδου προσπάθησαν να κρατήσουν τον Απολλώνιο στο σετ, αλλά το σετ κατέληξε στον ΑΟΛ με 25-20 μετά από διπλή μπαλιά της Νεφέλης Χατζηγρηγορίου.

Ντέρμπι ήταν και το τέταρτο σετ, με τον Απολλώνιο σε κρίσιμο σημείο να περνάει μπροστά με δύο πόντους (19-21), μετά από μία επίθεση και έναν άσσο της Σιδεράτου. Με πρωταγωνίστρια την Ολινγκά η Λαμία ισοφάρισε σε 22-22, η Πέγισιτς σταμάτησε πάνω στο φιλέ την Καββαδία για το 23-22, η Ολινγκά στην κόντρα επίθεση έκανε το 24-22 για να στείλει η Ολιβέιρα το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, σε ένα κόντρα για τον ΑΟΛ.

Με την Ολινγκά να κάνει και πάλι την διαφορά, η Λαμία ολοκλήρωσε με επιτυχία μία σπουδαία ανατροπή. Με συνεχόμενους πόντους της Γαλλίδας κεντρικής ο ΑΟΛ προηγήθηκε με 12-9, με την διαγώνια συμπατριώτισσά της, Ολιβέιρα Σόουζα να κάνει το 13-9. Το μπλοκ της Πέγισιτς έδωσε πέντε ματς μπολ στις γηπεδούχες, με τον Απολλώνιο να μένει ζωντανός με μία επίθεση της Καββαδία και μία άουτ επίθεση της Ολιβέιρα. Ο Ηλίας Αγγέλης κάλεσε τάιμ άουτ, η Λάβδα μείωσε σε 14-12 αλλά στην επόμενη φάση η Ολιβέιρα διαμόρφωσε το τελικό 15-12.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μαυράκης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Στάικος, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

1ο σετ: 6-8, 15-16, 17-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 12-16, 13-21, 14-25
3ο σετ: 6-8, 16-9, 21-13, 25-20
4ο σετ: 8-4, 14-16, 19-21, 25-22
5ο σετ: 5-3, 10-9, 12-9, 15-12

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Απολλώνιου προήλθαν από 14 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 14-25, 25-20, 25-22, 15-12) σε 121'

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Σόουζα 17 (15/57 επ., 2 μπλοκ), Ολινγκά 19 (14/28 επ., 5 μπλοκ), Κίλιτς 20 (12/39 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Πέγισιτς 10 (8/21 επ., 2 μπλοκ, 10% υπ. - 0% άριστες), Φλιάκου 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Αργυρίου 9 (6/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 41% υπ. - 24% άριστες), Τσιριμόκου (λ), Μαραθοκαμπίτου.

Ο.Φ.Α. ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ (Νίκος Μπουτσουρής): Πήττα 9 (8/12 επ., 1 άσσος), Φακοπουλίδου 21 (18/47 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. - 24% άριστες), Ράπτη 11 (8/40 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Λάβδα 7 (1/4 επ., 6 άσσοι), Καββαδία 12 (10/19 επ., 2 μπλοκ), Ασόνια 10 (10/40 επ.) / Τουλγαρίδου (λ, 52% υπ. - 37% άριστες), Διάλλα 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζηγρηγορίου 1 (1 άσσος), Σιδεράτου 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Τρίμη.

Η γνώμη του πάγκου

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Θέλω να πω στον Νίκος Μπουτσουρή συγχαρητήρια για την ομάδα που έχει δημιουργήσει. Ήταν το πιο δύσκολο παιχνίδι μέχρι στιγμής γιατί ο Απολλώνιος παίζει το καλύτερο βόλεϊ στην κατηγορία. Όταν γυρίζεις ένα παιχνίδι από 0-2 σετ δείχνεις τα ψυχζικά αποθέματα που έχεις ως ομάδα. Μετά το δεύτερο σετ παίξαμε πολύ όμορφο βόλεϊ. Από τέτοιες νίκες μόνο κέρδη έχεις, χτίζεις χαρακτήρα. Θέλουμε να πατήσουμε πάνω στις δύο νίκες που πετύχαμε. Τώρα αρχίζουμε και παίζουμε αυτό που μπορούμε».

Νίκος Μπουτσουρής (Προπονητής Απολλώνιου): «Ξέραμε εξαρχής ότι θα αντιμετωπίζαμε έναν δύσκολο αντίπαλο. Βρίσκεται σε ανοδική πορεία μετά τη νίκη τους στα Πεύκα. Δεν θεωρούσαμε τίποτα δεδομένο. Ίσως ότι πήραμε το δεύτερο σετ εύκολα χάρη στο σερβίς μας, παγιδευτήκαμε και νομίζαμε ότι τελείωσε το παιχνίδι. Η Λαμία ανέβηκε και πήρε το τρίτο σετ, στο τέταρτο σετ προσπαθήσαμε αλλά κάποια λάθη δεν μας επέτρεψαν να τελειώσουμε το παιχνίδι. Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ η Λαμία ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη. Κρατάμε τον βαθμό που πήραμε και προχωράμε παρακάτω».