06-05-2023 20:43

Pre League: Εκπληκτικά Πεύκα κυριάρχησαν 3-1 των Αμαζόνων και ανέβηκαν για πρώτη φορά στη Volley League

Ιστορία έγραψαν τα Πεύκα καθώς στον τρίτο τελικό των πλέι οφ ανόδου επικράτησαν δίκαια με 3-1 (25-18, 25-19, 15-25, 25-17) των φιλότιμων Αμαζόνων και πήραν το δεύτερο εισιτήριο ανόδου για τη Volley League μαζί με τον πρωταθλητή Απολλώνιο.

Το φινάλε του ματς βρήκε τις αθλήτριες των Πεύκων να πανηγυρίζουν έντονα την δεύτερη νίκη σε τρία ματς κόντρα στις Αμαζόνες στη σειρά των τελικών και τους εκατοντάδες φιλάθλους που είχαν κατακλύσει το κλειστό των Πεύκων να ανάβουν καπνογόνα, ξεκινόντας το πάρτι ανόδου που περίμεναν ενα χρόνο.

Μορφή των Πεύκων που ανέβηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στη μεγάλη κατηγορία, η διεθνής διαγώνια, Αλκηστη Καραφουλίδου η οποία έκανε πάρτι επιθετικά στο δύο πρώτα σετ ενώ πολύ κοντά της ήταν και οι Δρακουλίδου, Μάγκντιτς, Κομλένοβιτς και η λίμπερο Πετρινόλη.

Από την άλλη οι Αμαζόνες δεν είχαν καμιά σχέση με την απόδοση που είχαν πιάσει στο δεύτερο παιχνίδι στο κλειστό της Ερυθραίας. Αγωνίστηκαν πολύ νευρικά και αγχωμένα, έχασαν εύκολα τα δύο πρώτα σετ, αντέδρασαν στο τρίτο στο οποίο κυριάρχησαν αλλα στο τέταρτο δεν άντεξαν, και λύγισαν εύκολα στο πάθος και τον ρυθμό των Πεύκων που πήραν από νωρίς μεγάλη διαφορά. Από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισαν Σιμανίκοβα και κατά διαστήματα Εσντέιλ, Χριστοδούλου.

H εξελιξη του ματς

Ισορροπημένα ξεκίνησε το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ποντό ποντό. Αρχικά οι Αμαζόνες ξέφυγαν με 6-8 με την Καλλή αλλα τα Πεύκα αντέδρασαν και με την Καραφουλίδου πέρασαν μπροστά με 11-10. Στη συνέχεια είχαμε ισοπαλία 13-13 και τα Πεύκα με νέο σερί 5-2 ξέφυγαν 18-15 και 19-16. Οι Αμαζόνες μείωσαν 19-17 με την Φακοπουλίδου αλλα και πάλι οι γηπεδούχες με την ασταμάτητη Καραφουλίδου ξέφυγαν με +5 (23-18). Από λάθος των Αμαζόνων τα Πεύκα έφτασαν σε σετ μπολ με 24-18 ενώ η Δρακουλίδου πήρε το σετ με 25-18 και έκανε το 1-0.

Με την ψυχολογία στα ύψη τα Πεύκα ξεκίνησαν εντυπωσιακά το δεύτερο σετ με 5-0. Σην εξέλιξη οι Αμαζόνες μειωσαν σε 5-3, τα Πεύκα με μίνι ξέσπασμα ξέφυγαν με 8-4. Η Εσντελ πήγε στο σερβίς και οι Αμάζόνες με 4-0 σερί ισοφάρισαν σε 8-8 με τη Χριστοδούλου. Στη συνέχεια είχαμε διαδοχικές ισοπαλίες με 12-12, 13-13, 15-15, 17-17.

Με την Καραφουλίδου να παίρνει την ομάδα επάνω της και να σκοράρει συνέχεια η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +5 (23-18), ενώ λάθος της Σιμανίκοβα έφερε τα Πεύκα σε σετ μπολ με 24-18. Η Καλλή μείωσε προσωρινά σε 24-19 για να έρθει η εκπληκτική Καραφουλίδου και να πετύχει το 25-19, και το 2-0 που σκόρπισε μεγάλο ενθουσιασμό στο κλειστό των Πεύκων.

Αφηνιασμένες μπήκαν οι Αμαζόνες στο τρίτο σετ και ξέφυγαν με 0-5, και 9-13 και 10-15 με πόντους της Φακοπουλίδου που δεν είχε φανεί καθόλου στα δύο πρώτα σετ. Με πρώτο χρόνο της Νικολαϊδη το σκορ ανέβηκε στο 11-16 ενώ η ανεβασμένη Σιμανίκοβα και η βελτιωμένη Εσντέλ, εκτόξευσαν την διαφορά στο +10 (13-23). Απο λάθη των Πεύκων, το σετ ολοκληρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες με 15-25 και οι Αμαζόνες επέστρεψαν στην διεκδίκηση του ματς μειώνοντας σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ τα Πεύκα μπήκαν με τρομερή αποφασιστικότητα και με την βοήθεια του κόσμου τους, ξέφυγαν με αιχμή την Μάγντιτς στο σκορ με 10-5, 20-13, 24-17 ενω με καρφί η Καραφουλίδου πέτυχε μέσα σε αποθέωση το 25-17 και «κλείδωσε» το τελικό 3-1 και την ιστορική άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σταυριανίδης, Επόπτες: Κουκουμάκας, Παπαδοπούλου, Παρατηρητής Αγώνα: Αντωνούλης, Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχελινάκης.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-19, 15-25, 25-17)

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Καραφουλίδου, Βεζυργιαννίδου, Δρακουλίδου, Μάγκντιτς, Πλακιά, Κομλένοβιτς / Μπάλλα (λ), Τόλιου, Πετρινόλη (λ), Μιχοπούλου, Παπαδοπούλου.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Βυθούλκα, Καλλή, Φακοπουλίδου, Νικολαΐδη, Εσντέλ, Χριστοδούλου / Τζαφέρη (λ), Σιμανίκοβα, Γκρέκα.

Δηλώσεις

Γιάννης Χαριτωνίδης (προπονητής Πεύκων): « Ηταν μια πολύ δύσκολη χρονιά. Υπήρχαν πέντε ομάδες που ειχαν τις ίδιες πιθανότητες να ανέβουν. Στο τέλος τα καταφέραμε, αξίζουν συγχαρητήρια σε ολους τους συνεργάτες μου, στη διοίκηση, μπράβο στα κορίτσια μου για την επιτυχία τους, αλλα μπράβο και στις αντίπαλες παίκτριες για την προσπάθεια που έκαναν.»

Κωνσταντίνα Δρακουλίδου (πασαδόρος Πεύκων): «Δεν έχω λογια ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλους. Αυτή η προσπάθεια ξεκίνησε πέρυσι με πολλές δυσκολίες, αντιξοότητες και τους τραυματισμούς δύο βασικών παικτριών αλλα καταφέραμε στο τέλος να φέρουμε την ομάδα εκεί που της αξίζει. «Κλειδιά» της φετινής σεζόν ‘ηταν το πολύ καλό οικογενειακό κλίμα που είχαμε στα αποδυτήρια, η σκληρή προπόνηση που κάναμε και ότι δεν τα παρατήσαμε ποτέ παρά τις μεγάλες δυσκολίες που συναντήσαμε.»

Pre League Γυναικών - Play Off - Πρώτος τελικός ανόδου

Σάββατο 29 Απριλίου 2023

Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-2 (17-25, 25-14, 22-25, 25-13, 15-11)

Pre League Γυναικών - Play Off - Δεύτερος τελικός ανόδου

Τετάρτη 3 Μαΐου 2023

Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 3-0 (26-24, 25-13, 25-15)

Pre League Γυναικών - Play out - Τρίτος τελικός ανόδου

Σάββατο 6 Μαΐου 2023

Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 3-1 (25-18, 25-19, 15-25, 25-17)