18-03-2023 23:51

Mε εκπληκτικό μπλοκ και απίθανη Χάρντεμαν η Θέτιδα πέρασε με 1-3 από το Αιγάλεω

Με σερβίς (11 ασσοι) και μπλοκ (19) που της απέφερε 30 πόντους, η Θέτιδα Βούλας έκανε την ανατροπή στην έδρα του Αιγάλεω και πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ. Μορφή των νικητριών η εκπληκτική Αμερικανίδα  Λία Χάρντεμαν, η οποία ηταν καθοριστική στα κρίσιμα σημεία του ματς και πέτυχε συνολικά 23 πόντους.

Με πίεση από το σερβίς και σωστές τοποθετήσεις πάνω στο φιλέ ήρθε η 10η φετινή νίκη για την Θέτιδα και με τους τρεις βαθμούς της νίκης εδραιώθηκε στην 6η θέση και στο +5 από τον Άρη. Ωστόσο, μετά την νίκη του Α.Ο. Θήρας στη Μίκρα με 3-1 σετ η διαφορά με την ομάδα της Σαντορίνης παρέμεινε στο +7 και με δύο αγωνιστικές να απομένουν δεν προλαβαίνει να διεκδικήσει την 5η θέση στην βαθμολογία.

Το Αιγάλεω κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ και να κάνει το 1-0 σετ, με την εξαιρετική Πετοβάρι να πετυχαίνει στο πρώτο σετ τους 10 από τους 30 συνολικούς πόντους της. Η Θέτιδα από το δεύτερο σετ και μετά ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε στο σερβίς και με καλό μπλοκ έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.

Απώλεια για το Αιγάλεω η Αριάνα Πιρβ στο 4-6 του τρίτου σετ, με την ακραία των γηπεδούχων να αποχωρεί με έντονους πόνους λόγω τραυματισμού, με την Αγγελική Αντωνιάδη να την αντικαθιστά με την Ερμίνα Γκέκοβιτς.

Διαιτητές: Μενεσλής, Λιάκου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καπουράνη.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-23
2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 22-25
3ο σετ: 4-8, 16-15, 17-21, 18-25
4ο σετ: 6-8, 12-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι του Αιγάλεω προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 11 άσσους, 48 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 22-25, 18-25, 18-25) σε 102'

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου 1 (1/2 επ.), Σάντρικ 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντεκανί 11 (8/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 21% άριστες), Πιρβ 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 25% άριστες), Πετοβάρι 30 (27/54 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μάρκου (λ, 58% υπ. - 35% άριστες), Μπαξιβανάκη, Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Σκαλίτσου.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 14 (11/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χέιντεν 19 (16/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Πολιτάνσκα 8 (2/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Σιρίνινα 5 (1/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χάρντεμαν 23 (17/36 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 33% υπ. - 6% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (1/5 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 63% υπ. - 32% άριστες), Κοντονή (λ),  Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου.

Η γνώμη του πάγκου

Αγγελική Αντωνιάδη (Προπονήτρια Αιγάλεω): «Συγχαρητήρια στην ομάδα της Θέτιδας για τη νίκη. Εμείς μπήκαμε δυνατά στο πρώτο σετ, εκτελέστηκε κατά γράμμα η τακτική μας και καταφέραμε να το πάρουμε. Στο δεύτερο σετ πηγαίναμε πόντο πόντο ώσπου τραυματίστηκε η Πιρβ που μέχρι τότε ήταν πολύ αποτελεσματική. Προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι όμως δεν άντεξε και αποχώρησε με έντονο πόνο. Το παλέψαμε στα επόμενα σετ όμως δεν τα καταφέραμε. Δύο αγωνιστικές έμειναν για το τέλος του πρωταθλήματος και ξεκινούν τα play out. Θα προσπαθήσουμε να είναι έτοιμες μέχρι τότε οι αθλήτριες που είναι τραυματισμένες. Χρειαζόμαστε και λίγο τύχη στο σημείο που βρισκόμαστε. Ευελπιστώ ότι όλα θα γίνουν όπως τα θέλουμε. Συνεχίζουμε μέχρι τέλους».

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας): «Κάναμε μία καλή εμφάνιση. Ήταν καλός αγώνας και το Αιγάλεω που είναι επικίνδυνο στην έδρα του είχε καλή απόδοση. Κάναμε το χρέος μας, δεν νομίζω να αλλάξει δραματικά η βαθμολογία. Αυτό που περιμένουμε τώρα είναι να δούμε με ποιον θα διασταυρωθούμε στα πλέι οφ».