13-04-2022 21:43

Προβάδισμα πρόκρισης για τον Άρη με ασταμάτητη Έβανς

Ο Άρης μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, αλλά κατάφερε κι έκανε την ανατροπή  κόντρα στη Θέτιδα και πλέον απέχει δύο σετ από τους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.Κορυφαία των κιτρινόμαυρων αλλά και του αγώνα η εκπληκτική Κέιτλιν Έβανς η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους και εξαιρετική στατιστική (23/43 επιθέσεις, 1 άσσος, 7 μπλοκ και 67% υποδοχή με 36% άριστες σε 33 προσπάθειες χωρίς να δώσει άσσο!).

Ουσιαστικά όλος ο αγώνας ήταν το δεύτερο σετ όπου η Θέτις έχοντας κατακτήσει το πρώτο, προηγήθηκε με 8-4, αλλά ο Άρης μπόρεσε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά και στην τελική ευθεία πέρασε μπροστά στο σκορ φτάνοντας σε διπλό σετ μπολ (22-24).

Η Θέτις ισοφάρισε 24-24 κι ένα θρίλερ με τις φιλοξενούμενες να έχουν συνεχόμενα σετ μπολ και τελικά να κάνουν το 1-1 με άσο της Μυλωνά στο 29-31!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης εκμεταλλευόμενος και την κόπωση της Ανθούλη (που προέρχονταν από τους αγώνες της Εθνικής Νεανίδων) κυριάρχησε και έφτασε πιο εύκολα στη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης (προπονητής Θέτις Βούλας): «Ξεκινήσαμε καλά και ενώ είχαμε τα ηνία του αγώνα πληρώσαμε ακριβά τα λάθη μας τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Άρης. Δεν τα παρατάμε όμως και θα πάμε στην Θεσσαλονίκη για να δείξουμε τον καλό μας εαυτό και να διεκδικήσουμε τη νίκη και την πρόκριση».

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Έγινε το μισό βήμα και δεν έχει τελειώσει τίποτα. Παίζουν δύο ομάδες που είναι πολύ κοντά και περιμένουμε την αντίδραση της Θέτιδας, αλλά πιστεύουμε ότι θα έρθει ο κόσμος μας στη Μίκρα για νας μας βοηθήσει.  Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ που μας έδωσε δύναμη κι όσο περνούσε η ώρα είχαμε τον έλεγχο του αγώνα κι αντιμετωπίζαμε ότι έκανε ο αντίπαλος μας στο γήπεδο».

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-20

2ο σετ: 8-4, 16-15, 20-21, 29-31

3ο σετ: 8-7, 12-16, 14-21, 20-25

4ο σετ: 6-8, 9-16, 12-21, 15-25

Τα σετ: 25-20, 29-31, 20-25, 15-25 σε 112'

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 57 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Α.Σ.Π. Θέτις (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Περάλτα 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 63% υπ.-26% άριστες), Ανθούλη 19 (18/45 επ., 1 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 1 (1/ επ.), Άκτας 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ.-20% άριστες), Παπαγεωργίου 10 (6/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 72% υπ.-28% άριστες), Χατζηγρηγορίου, Δραγουμάνου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.-11% άριστες), Παναγοπούλου.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ), Μερκάδο 22 (19/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δρακουλίδου 5 (1/1 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μυλωνά 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουάν 14 (11/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Έβανς 31 (23/43 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ, 67% υπ. - 36% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Καμπούρη (λ), Τάνη, Λάππα.