31-10-2021 00:14

Απόδραση θρίλερ του Αίαντα απο τα Ιλίσια με "χρυσό δίποντο"

Μετά τις Αμαζόνες, ο Αίαντας «πλήγωσε» και τον Ηλυσιακό, καθώς κατάφερε μετά από ένα δραματικό και γεμάτο ένταση ματς να αποδράσει με 2-3 και να επιστρέψει στην Θεσσαλονίκη με ένα υπερπολύτιμο δίποντο που του δίνει ελπίδες παραμονής. Από την άλλη ο Ηλυσιακός που πήρε τον πρώτο του φετινό βαθμό στο πρωτάθλημα, έπαιξε με πάθος, κυνήγησε τη νίκη αλλα δεν απέφυγε μια «κακή» ήττα από μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με αυτόν.

Απο τον Αίαντα ξεχώρισαν Χαντζίδου 17, Ντράγκοβιτς 14, Θεοδοσίου 13, Χαμαλίδου 12, ενω απο τον Ηλυσιακο κορυφαία η Ράντοβιτς με 20, η Σωτηρίου είχε 15 και η Λεγκρός 12.

Στο α’ σετ οι δύο ομάδες, πιέζοντας στο σερβίς πήγαιναν πόντο πόντο στο σκορ, 15-15, 21-21 χωρίς να καταφέρνει να ξεφύγει με πάνω από τρεις πόντους διαφορά. Ο Ηλυσιακός με άσο της Σέβκενεκ έφτασε πρώτος σε σετ μπολ 24-23, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν τα παράτησε και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων στα κρίσιμα σημεία, κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να προηγηθεί 1-0 σετ, με 26-24.

Στο β’ σετ ο Ηλυσιακός έβγαλε αντίδραση, επέβαλε από νωρίς το ρυθμό του ξέφυγε με 10-6, ανέβασε τη διαφορά στο +8, 20-12 και έφτασε εύκολα στην ισοφάριση των σετ 1-1, με 25-18.

Στο γ’ σετ είχαμε εναλλαγή «ρόλων» με τον Αίαντα Ευσόμου από το καλό σερβίς της αρχηγού Νταντούλα και τις πολύτιμες βοήθειες των Χαντζή και Ντράγκοβιτς, πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ 10-3 και χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο έφτασε μετά το 20-13 στο ζευγάρωμα των κερδισμένων του σετ, 2-1 με 25-20.

Επεισοδιακή ισοφάριση

Το 4ο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ, με την γηπεδούχο ομάδα να μπαίνει πιο αποφασιστικά μολονότι δεν είχε την Αμερικανίδα διαγώνια Λεγκρός σε καλή μέρα. Έτσι μετά το 7-5 και 14-12, στο 14-14 από επίθεση της Σωτηρίου η μπάλα βρήκε στο διπλό μπλοκ του Αίαντα, αλλά ο πόντος δόθηκε στην φιλοξενούμενη ομάδα, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των «κιτρινόμαυρων».

Αποτέλεσμα των διαμαρτυριών ήταν αρχικά ο κ. Περόπουλος να δεχθεί την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Πρέντζα, ο οποίος στην επόμενη φάση απέβαλλε με κόκκινη-κίτρινη για το σετ τον τεχνικό των γηπεδούχων. Έτσι με τη βοηθό του Στεφανία Μπέμπη να αναλαμβάνει χρέη α’ προπονητή ο Ηλυσιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-19, κατάφερε με κατάθεση ψυχής να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, ο Αίαντας Ευόσμου κράτησε τη ψυχραιμία του, απέκτησε διαφορά τριών πόντων στην αλλαγή τερρέν (8-5) και έφτασε στη δεύτερη φετινή του νίκη με 3-2 σετ και έφτασε τους 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η γνώμη του πάγκου

Βαγγέλης Περόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού Α.Ο.):
«Το πρώτο σετ χάθηκε από λάθη της διαιτησίας. Στη συνέχεια παρά το επιπλέον άγχος και πίεση που προστέθηκε πάνω μας καταφέραμε και παίξαμε καλά και φτάσαμε μέχρι το τάι μπρέικ για να διεκδικούμε τη νίκη. Ήταν το πρώτο παιχνίδι που παίξαμε πλήρης, είχαμε σκαμπανεβάσματα και αυτό θα πρέπει να το λύσουμε στη συνέχεια».

Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Α.Π.Σ. Αίας): «Ήταν μια νίκη που θέλαμε και δουλέψαμε γι΄ αυτήν. Ήταν ένα παιχνίδι που στοχεύσαμε να κυνηγήσουμε βαθμούς, ξέραμε πολύ καλά τον αντίπαλο μας, είναι μια αξιόλογη ομάδα. Ήταν ένα παιχνίδι κρίσιμο και όποιος ήταν ήρεμος και συγκεντρωμένος θα έφευγε με τη νίκη. Χαίρομαι για την ομάδα μου και σίγουρα ο Ηλυσιακός στην πορεία του πρωταθλήματος θα εμφανιστεί ακόμα καλύτερος».

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Κολάρου, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Κρητικού.

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Αίαντα  προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-18, 20-25, 25-23, 11-15) σε 133'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Βαγγέλης Περόπουλος): Σωτηρίου 15 (15/52 επ., 44% υπ. - 22 άριστες), Σέβκενεκ 5 (2/4 επ., 3 άσσοι), Ράντοβιτς 20 (18/63 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. - 43% άριστες), Μπλιάτσου 4 (1/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζαλαλή 5 (3/10 επ., 4 μπλοκ), Τσιάκουλα 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ)  / Λεωνίδου (λ, 59% υπ.-34% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Λέγκρος 12 (11/35 επ., 1 μπλοκ), Παπαδέδε, Σύλλα, Παυλέα.

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Χαντζή 17 (15/41 επ., 2 μπλοκ), Χαμαλίδου 12 (9/30 επ., 3 μπλοκ), Πήττα 5 (5/15 επ.), Νταντούλα 1 (1/8 επ.), Θεοδοσίου Λ. 13 (11/46 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Ντράγκοβιτς 14 (9/40 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 32% άριστες) / Θεοδοσίου Β. (λ, 40% υπ. - 25% άριστες), Μότσιανου (λ), Σαχανίδου.