09-03-2019 23:03

Σερβίς και Φιλίποφ φρέναραν το νικηφόρο σερί της Κηφισιάς

Η πολύ καλή εμφάνιση του Ντίμα Φιλίποφ και το αποτελεσματικό σερβίς που έφερε την ανατροπή - ειδικά στο 1ο σετ - οδήγησαν τον ΠΑΟΚ σε νίκη επί της Κηφισιάς με 3-0 σετ και σταμάτησε το νικηφόρο σερί των βορείων προαστίων.

Με το τρίποντο ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 38 βαθμούς. Ο ΑΟΠ Κηφισιάς μετά από 5 σερί νίκες γνώρισε την πίκρα της ήττας και διατηρήθηκε στους 19 βαθμούς. Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ του αγώνα όπου η Κηφισιά μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 10-7 και 20-16 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα καθώς ο ΠΑΟΚ μέσα και από τις αλλαγές που έκανε ο Σάκης Ψάρρας κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το σετ 25-23 ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη.

Ανατροπή από το 16-20

Με τον Λάανε σε κέφια και τον Χαντ να είναι αποτελεσματικός η Κηφισιά προηγήθηκε 10-7. Ο Μουγκουτούτια και ο Φίλίποφ γύρισαν το σετ και ο Τακουρίδης έκανε το 15-14. Απάντησε ο Χαντ για το 15-15 και με το σερβίς του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά πήρε σερί καθώς ο Λάανε τελείωνε τις κόντρα επιθέσεις για το 20-16. Ο Τακουρίδης μείωσε 20-17 και ο Γάτσης με ωραίο σερβίς αιφνιδίασε την υποδοχή της Κηφισιάς. Με τρία διαδοχικά μπλοκ από Μουαγκουτούτια και Όκολιτς ο ΠΑΟΚ έκανε ξέσπασμα με σερί 5-0 και προηγήθηκε 21-20. Εγινε μάχη πόντο πόντο, η Κηφισιά προηγήθηκε για τελευταία φορά στο σετ με 23-22 από την επίθεση του Ρεκ αλλά ο Βραζιλιάνος έχασε το σερβίς (23-23), ο Ρουμελιωτάκης έχασε την επίθεση (24-23) και ο Γκόρτσανιουκ μπλόκαρε τον Μπέλο (25-23).

Δύο σερί με 4-0

Η κατάκτηση του 1ου σετ έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον ΠΑΟΚ και με σερί 4-0 από το σερβίς του Όκολιτς ξέφυγε 10-6. Η Κηφισιά όχι μόνο δεν απάντησε αλλά και με τον άσσο του Σαφράνοβιτς και το καλό σερβίς του έκανε νέο σερί 4-0 για το νταμπλ-σκορ 16-8. Η Κηφισιά μάζεψε τη διαφορά 20-18 και μάλιστα με τον Ρούση από τα 9 μέτρα αλλά με τον Κλαπβάικ στην επίθεση συντηρήθηκε μέχρι το τέλος η μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά για το 25-23 και το 2-0 σετ.

Ο Σαφράνοβιτς τη χαριστική βολή

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Μουαγκουτούτια να ανοίξει την υποδοχή της Κηφισιάς και να δώσει προβάδισμα 6-3. Η Κηφισιά ακολούθησε μέχρι το 15-13 όταν κάρφωσε ο Χαντ αλλά από εκεί και πέρα και πάλι με το σερβίς του Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ έκανε νέο σερί 4-0 για το 19-13 που έκρινε οριστικά το τελικό 3-0 σετ. Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου.

1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-8, 21-16, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-23, 25-18) σε 76'

ΠΑΟΚ (Ψάρρας): Όκολιτς 10 (6/13 επ., 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 10 (6/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριτες), Φιλίποφ 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 15 (13/27 επ., 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 6 (4/9 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. - 53% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 56% υπ. - 39% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Καπετανίδς, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 1 (1 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 5 (5/18 επ., 60% υπ. - 33% άριστες), Ρεκ 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 15 (13/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λάανε 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Λόπαρ 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης 1 (1 άσσος), Μπέλος, Μήτσης.