24-02-2018 23:17

Ο Παμβοχαϊκός... αγγίζει την 8άδα

Με υπεροχή στο σερβίς και στο μπλοκ ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ και ανέβηκε στους 24 βαθμούς «πιάνοντας» στην 8η θέση τον Εθνικό Πειραιώς που όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο (με τον Παναθηναϊκό την Δευτέρα).

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα όπως και στον Α΄γύρο πήρε το τρίποντο απέναντι στους εβρίτες που έμειναν καθηλωμένοι στους 20 βαθμούς.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο 1ο σετ με προβάδισμα 10-6 χάρις το σερβίς του Παλέντζα και το μπλοκ του Γκλαντσόουν ο οποίος στη συνέχεια με το δικό του σερβίς πήρε δύο άσσους για το 15-10. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος του σετ και ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 25-21.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου το σερβίς του Γκλαντσόουν έφερε προβάδισμα 4-0, ενώ στο 18-14 ήταν η σειρά του Δαλακούρα να πιέσει την υποδοχή της παλιάς του ομάδας και με σερί 4-0 να δώσει προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό 22-14 κρίνοντας το σετ το οποίο τελείωσε με επίθεση του Μουνίθ.

Με τους Χριστόφα και Βελίτσκοβιτες αντέδρασε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ο οποίος από την αρχή του 3ου σετ πήρε ρίσκα στο σερβίς και βελτίωσε το μπλοκ – άμυνα. Ο Εθνικός είχε προβάδισμα δύο πόντων το οποίο αύξησε σε 18-13 όταν ο Παγιάν και ο Χριστόφας πήραν επίεση και μπλοκ. Ο Εθνικός στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα κράτησε την διαφορά και πήρε το σετ 25-19 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ. Μέχρι το 7-7 έγινε μεγάλη μάχη. Ο Ριζόπουλος έχασε το σερβίς και ο Παμβοχαϊκός έβγαλε εκληκτικές άμυνες που οδήγησαν σε κόντρα επιθέσεις και με σερί 4-0 πήρε καθοριστικό προβάδισμα 11-7. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το 19-16 οπότε ο Παγιάν έχασε το σερβίς (20-16), ο Κωτσάκης πήγε στο σερβίς και με σερί 4-0 εκτίναξε το σκορ στο 24-16. Ο Εθνικός πήρε δύο πόντους με ένα λάθος των γηπεδούχων και επίθεση του Παγιάν και ο Γκαντστόουν έκλεισε το σετ 25-18 για το 3-1 σετ.
Διαιτητές: Γεωργουλέας - Μουλά Ειρ

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-21
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-19
3ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 19-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-18

Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολς προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-19, 19-25, 25-18) σε 99΄

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 14 (8/12 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μοράλες 2 (2/3 επ), Γκλάντστον 17 (9/12 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Μουνίθ 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ -24% άριστες), Παλέντζας 23 (20/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (7/16 επ, 2 άσσοι, 62% υπ -43% άριστες) / Γκαράς (λ ,48% υπ -43% άριστες), Κωτσάκης 1 (άσσος), Γεωργίου

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ (Μουστακίδης): Παγιάν 22 (18/35 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Βελίτσκοβιτς 10 (10/21 επ, 27% υπ - 20% άριστες), Μεχία 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χριστόφας 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (2/4 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ -24% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 41% υπ - 32% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής.