18-03-2017 23:34

Υποβιβάστηκε η Ελπίδα

Η δεύτερη ομάδα που υποβιβάζεται στην Α2 γυναικών είναι η Ελπίδα Αμπελοκήπων. Η Ηλιούπολη δεν της… χαρίστηκε και παρότι δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο επικράτησε με 3-1 στη Θεσσαλονίκη για την 21η αγωνιστική της Α1 γυναικών.
Με έναν αγώνα να απομένει,  η Ελπίδα έχει μείνει στο -5 από την 9η θέση και την επόμενη σεζόν θα αγωνιστεί στην δεύτερη κατηγορία, είτε αυτή λέγεται Pre League είτε Α2 γυναικών.

Η Ηλιούπολη είναι 7η και μπορεί να πάρει ακόμα και την 6η θέση ολοκληρώνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο γύρο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ηλιούπολη να κερδίζει εύκολα το πρώτο σετ και την Ελπίδα, που ήθελε «τρίποντο» για να ελπίζει, να ανεβάζει την απόδοσή της στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε με 10-5 αλλά δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και αφού έφτασε μέχρι το 21-21, έχασε το σετ και μαζί κάθε πιθανότητα παραμονής.

Παρά την άσχημη αυτή εξέλιξη, η Ελπίδα δεν παρέδωσε τα όπλα και μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο τρίτο σετ. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ μέχρι το 21-15. Η Ηλιούπολη πλησίασε 21-18, 23-21 και 24-23, αλλά η πρώτη σκόρερ του αγώνα Αννα Καλαντάτζε (23 πόντοι) χάρισε το σετ στην ομάδα της. Ανάλογη εικόνα είχε και το τέταρτο σετ μέχρι το 19-15 υπέρ της Ελπίδας, αλλά στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχες «κόλλησαν» στην επίθεση και η Ηλιούπολη πέρασε 19-20. Ακολούθησε μάχη πόντο με πόντο, η Eλπίδα προηγήθηκε ξανά με 23-21, ωστώσο οι φιλοξενούμενες ανέτρεψαν το σκορ και παρά την προσωρινή ισοφάριση (24-24) έφτασαν στη νίκη.

Τα σετ: 1-3 (18-25,23-25,25-23,24-26)

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Κ. Μπολέτου 3, Μ. Μπολέτου 9, Παπάζογλου 2, Καλανταρίδου 11, Καλαντάτζε 23, Γουίλσον, Σουπιώνη (λ) – Καραμούτσα 5, Γεροβασιλείου 9, Νώτη 4.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 4, Σπανού 18, Γκρέκα 5, Σαλούστρου 6, Μαλουσάρη 11, Γιοβάνη 12, Κοκίου (λ) – Ματσούκα 3, Λάβδα 2.