18.00 Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2 (25-15, 22-25, 17-25, 29-27, 15-12)
Επόπτες: Χατσικιάν, Σκριμπώνης, Λιάκου, Μαυρικίδου
Γραμματεία: Βήκα

*Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει το ζέσταμα τους.
*Σιγά σιγά έρχεται ο κόσμος στο κλειστό του Ρέντη, ενώ υπενθυμίζουμε ότι η διοίκηση του Ολυμπιακού ανακοίνωσε ότι οι φίλαθλοι που έχουν στη κατοχή τους κάρτα μέλους του Ερασιτέχνη, η είσοδος τους στο «Μελίνα Μερκούρη» είναι δωρεάν.
*Ολοκληρώνεται το ζέσταμα των δύο ομάδων, 10 λεπτά πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα.

Ο Δημήτρης Καζάζης επιστρέφει για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο «Μελίνα Μερκούρη».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα, Λαζάρεβιτς, Μαλασάι, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίππε / Κονόμι (λ)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου, Πολ, Ρίτσι, Μερτέκη, Φιλντ / Ρόγκα (λ)

1ο σετ: Ο Ολυμπιακός με την Λαζάρεβιτς στο πρώτο σερβίς του αγώνα, 1-0 άσσος της Λαζάρεβιτς, 1-1 επίθεση Πολ, 2-1 πέρασμα της Λαζάρεβιτς, 3-1 πλασέ Χριστοδούλου, 3-2 Πολ, 3-3 κακή συνεννόηση της Γιώτα με την Μαλασάι, 4-3 αντένα της Ρίτσι, 5-3 άσσος της Χριστοδούλου, 6-3 πρώτος χρόνος από την Γιώτα και μίνι σερί 3-0 του Ολυμπιακού, 6-4 σταματάει το σερί του Ολυμπιακού η Μερτέκη, 6-5 νέο καρφί της Μερτέκη, 6-6 ισοφαρίζει με άσσο η Κωνσταντινίδου, 7-6 επίθεση της Μαλασάι, 7-7 Ρίτσι, 8-7 άουτ σερβίς Μερτέκη (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-7 άσσος Γιώτα, 10-7 υπέρβαση Χρυσομάλλη, 11-7 άουτ επίθεση από τη Ρίτσι και 4-0 σερί του Ολυμπιακού που αναγκάζει τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει τάιμ άουτ, 11-8 άουτ σερβίς Γιώτα, 12-8 καρφώνει η Χίππε, 13-8 μπλοκ της Χριστοδούλου στη Ρίτσι (Λαγουδάκη αντί της Ρίτσι), 13-9 μπλοκ της Φιλντ στη Λαμπρούση, 14-9 πλασέ Χριστοδούλου, 15-9 λάθος θέσεις για τον Παναθηναϊκό, 15-10 Κωνσταντινίδου σε πρώτο χρόνο, 16-10 άουτ σερβίς Χρυσομάλλη (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-11 άουτ η Λαμπρούση από τη γραμμή του σερβίς, 17-11 Μαλασάι, 17-12 πρώτος χρόνος Κωνσταντινίδου, 18-12 λάθος της Λαγουδάκη στο φιλέ, 19-12 Χίππε (τάιμ άιυτ Παναθηναϊκός), 19-13 καρφί της Μερτέκη, 20-13 πλασέ της Λαζάρεβιτς πάνω από το αντίπαλο μπλοκ, 21-13 υπέρβαση από την Φιλντ, 21-14 άουτ σερβίς Γιώτα, 22-14 μπλοκ άουτ Λαζάρεβιτς, 23-14 κακή εκτίμηση της Ρόγκα και άσσος της Χίππε, 24-14 νέος άσσος της Χίππε και ο Ολυμπιακός ένα πόντο από το 1-0 στα σετ, 24-15 πέρασε στο αντίπαλο τερρέν η Λαζάρεβιτς (Τέζα και Τσίμα αντί της Χριστοδούλου και της Χίππε), 25-15 επίθεση Τσίμα και 1-0 ο Ολυμπιακός

2ο σετ: 1-0 Λαμπρούση, 2-0 Μαλασάι στην ευθεία, 3-0 επίθεση της Χίππε και καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο σετ, 3-1 επίθεση της Μερτέκη, 4-1 άουτ επίθεση της Κωνσταντινίδου, 5-1 καρφί Χίππε, 5-2 Ρίτσι, 5-3 Μερτέκη, 5-4 άουτ επίθεση Χίπε και σερί 3-0 του Παναθηναϊκού με την Κωνσταντινίδου στο σερβίς, 6-4 μπλοκ άουτ Χίππε, 6-5 ωραίο πέρασμα της Μερτέκη, 7-5 άουτ επίθεση Φιλντ, 7-6 μπλοκ άουτ Μερτέκη, 7-7 Πολ, 8-7 η Χίππε καρφώνει χωρίς αντίπαλο μπλοκ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-7 επίθεση Λαζάρεβιτς, 9-8 Μερτέκη, 10-8 Λαμπρούση, 10-9 επίθεση Πολ, 10-10 επίθεση στην αντένα από την Μαλασάι και ισοπαλία στο δεύτερο σετ, 10-11 καρφί της Μερτέκη στη κόντρα επίθεση και ο Παναθηναϊκός περνάει μπροστά για πρώτη φορά, 11-11 άουτ σερβίς Χρυσομάλλη, 11-12 μπλοκ άουτ Χίππε, 12-12 Κωνσταντινίδου κερδίζει το μπλοκ άουτ, 13-12 άουτ σερβίς Πολ, 13-13 στο φιλέ το σερβίς της Χριστοδούλου, 14-13 καρφί της Χίππε που δείχνει να πονάει στο αριστερό της γόνατο και ζητάει αλλαγή, η Τσίμα στη θέση της, 14-14 επίθεση φιλέ Τσίμα, 15-14 άουτ σερβίς Τσίμα, 15-15 πλασέ της Ρίτσι, 16-15 λάθος του Παναθηναϊκού (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 17-15 άσσος της Τσίμα και ο Ολυμπιακός ξεφεύγει με 2, 17-16 άουτ επίθεση της Μαλασάι, 18-16 επίθεση Λαζάρεβιτς, 18-17 Μερτέκη, 19-17 πλασέ της Χριστοδούλου, 19-18 Πολ, 19-19 άουτ επίθεση Μαλασάι, 19-20 μπλοκ της Μερτέκη στη Μαλασάι (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 19-21 άσσος της Πολ και ο Παναθηναϊκός στο +2 με σερί 4-0, 20-21 καρφί της Μαλασάι, 20-22 Κωνσταντινίδου, 20-23 επίθεση της Μερτέκη (νέο τάιμ άουτ του Ολυμπιακού), 21-23 μειώνει η Μαλασάι, 22-23 στον πόντο το σετ με επίθεση της Λαζάρεβιτς (τάιμ άουτ Παναθηναϊκός), 22-24 πρώτος χρόνος Φιλντ και σετ μπολ του Παναθηναϊκού (Καρπουζά αντί της Χρυσομάλλη για το μπλοκ), 22-25 επίθεση της Καρπουζά και ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει σε 1-1

Η Σάσκια Χίππε δεν θα επιστρέψει στο αποψινό ντέρμπι μετά τον τραυματισμό της στο 14-13 του δευτέρου σετ. Η πρώτη εκτίμηση του γιατρού του Ολυμπιακού κάνει λόγο για οστικό οίδημα στον έσω μηνίσκο του αριστερού της γονάτου. Αργότερα η διαγώνια των ερυθρολεύκων θα υποβληθεί σε περαιτέρω εξετάσεις για να φανεί το μέγεθος της ζημιάς.

3ο σετ: 1-0 άσσος Χριστοδούλου, 1-1 μπλοκ της Κωνσταντινίδου, 1-2 άουτ επίθεση της Χίππε, 1-3 μπλοκ της Μερτέκη στη Τσίμα, 1-4 πρώτος χρόνος της Κωνσταντινίδου και ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς καλεί τάιμ άουτ, 1-5 άουτ επίθεση της Τσίμα και 5-0 σερί του Παναθηναϊκού με την Χρυσομάλλη στο σερβίς, 1-6 Κωνσταντινίδου μετά από χαλασμένη υποδοχή του Ολυμπιακού, (Βλαχάκη αντί της Τσίμα), 2-6 μπλοκ της Γιώτα στη Μερτέκη, 3-6 μπλοκ της Λαζάρεβιτς στη Πολ, 3-7 επίθεση της Μερτέκη, 3-8 άσσος της Πολ (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 3-9 άουτ το πλασέ της Βλαχάκη, 3-10 νέο άουτ της Βλαχάκη και νέο σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός, (αλλαγή πασαδόρου για τον Ολυμπιακό, η Τέζα αντί της Χριστοδούλου), 3-11 Ρίτσι στην κόντρα επίθεση, 4-11 άουτ σερβίς Πολ, 4-12 άουτ σερβίς από την Γιώτα, 5-12 πλασέ Λαζάρεβιτς, 5-13 επίθεση Ρίτσι, 6-13 Λαζάρεβιτς, 6-14 επίθεση της Φιλντ, 6-15 Φιλντ μετά από χαλασμένη, (Τσίμα αντί της Βλαχάκη), 6-16 άσσος της Ρίτσι (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 7-16 πλασέ Τέζα, 8-16 καρφί της Τσίμα, (τάιμ άουτ Παναθηναϊκός), 9-16 νέα επίθεση της Τσίμα (Καρπουζά αντί της Φιλντ), σερί 3-0 του Ολυμπιακού με την Λαμπρούση στο σερβίς, 10-16 λάθος της Χρυσομάλλη πάνω στο φιλέ, 10-17 Καρπουζά σε πρώτο χρόνο (επιστρέφει η Φιλντ), 10-18 άουτ επίθεση από την Γιώτα, (Εμμανουηλίδου αντί της Γιώτα), 10-19 πρώτος χρόνος Κωνσταντινίδου (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 11-19 άουτ σερβίς Φιλντ, 11-20 πρώτος χρόνος Κωνσταντινίδου, 12-20 μπλοκ άουτ Μαλασάι, 13-20 καρφί της Λαζάρεβιτς μετά από φάση διαρκείας, 14-20 άσσος της Μαλασάι (τάιμ άουτ Παναθηναϊκός), 14-21 πρώτος χρόνος Κωνσταντινίδου, 15-21 μπλοκ άουτ Τσίμα, 15-22 καρφί της Μερτέκη στη διαγώνιο, 15-23 άουτ επίθεση Τσίμα, 16-23 καρφί της Τσίμα (Χριστοδούλου αντί της Τέζα), 16-24 Μερτέκη, 17-24 μειώνει η Λαζάρεβιτς, 17-25 επίθεση της Πολ και ο Παναθηναϊκός περνάει μπροστά με 2-1 στα σετ

4ο σετ: 1-0 μπλοκ άουτ Τσίμα, 2-0 μπλοκ της Λαζάρεβιτς στην Πολ, 2-1 σερβίς φιλέ Τσίμα, 3-1 καρφί της Λαζάρεβιτς στην ευθεία, 3-2 πρώτος χρόνος της Κωνσταντινίδου που κάνει εκπληκτικό παιχνίδι, 3-3 ισοφαρίζει η Ρίτσι, 3-4 άσσος της Κωνσταντινίδου, 4-4 μπλοκ άουτ Μαλασάι, 5-4 μπλοκ της Γιώτα, 5-5 μπλοκ της Φιλντ στη Μαλασάι, 6-5 άουτ επίθεση της Ρίτσι, 7-5 στο +2 ο Ολυμπιακός με την Τσίμα να καρφώνει, 7-6 φιλέ από τη Τσίμα, 7-7 ισοφαρίζει η Ρίτσι, 8-7 λάθος του Παναθηναϊκού (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 9-7 άσσος της Μαλασάι, 9-8 στο φιλέ το σερβίς της Μαλασάι, 9-9 άουτ επίθεση Λαζάρεβιτς, 10-9 άουτ σερβίς Φιλντ, 11-9 άσσος από την Γιώτα, 11-10 στην αντένα η επίθεση της Λαζάρεβιτς, 11-11 άουτ επίθεση Τσίμα, 11-12 μπλοκ άουτ Ρίτσι (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 3-0 σερί του Παναθηναϊκού με την Χρυσομάλλη στο σερβίς), 11-13 πρώτος χρόνος της Κωνσταντινίδου, 11-14 Μερτέκη, 12-14 Λαζάρεβιτς (Τέζα αντί της Τσίμα, Βλαχάκη αντί της Χριστοδούλου), 13-14 μειώνει στον πόντο η Λαζάρεβιτς, 14-14 άουτ επίθεση της Πολ και ισοπαλία στο τέταρτο σετ, απαντάει με δικό του 3-0 ο Ολυμπιακός, 14-15 υπέρβαση της Λαζάρεβιτς, 15-15 Μαλασάι, 15-16 καρφί της Ρίτσι (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 16-16 μονό μπλοκ της Λαμπρούση στη Φιλντ, 16-17 άουτ σερβίς Λαμπρούση, 16-18 καρφί της Μερτέκη, εκπληκτικό παιχνίδι από την Πένυ Ρόγκα που δεν αφήνει καμία μπάλα να πάει χαμένη, 17-18 μπλοκ της Βλαχάκη στη Ρίτσι (Τσίμα και Χριστοδούλου επιστρέφουν, Τέζα και Βλαχάκη στον πάγκο), 18-18 πρώτος χρόνος Γιώτα (Καρπουζά αντί της Φιλντ), 19-18 κακό πέρασμα της Πολ - η μπάλα στο φιλέ (τάιμ άουτ Παναθηναϊκός), 3-0 του Ολυμπιακού με την Χριστοδούλου στο σερβίς, 19-19 φιλέ τη Τσίμα, 20-19 επίθεση της Μαλασάι, 21-19 καρφί της Λαζάρεβιτς και ο Ολυμπιακός στο +2 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει τάιμ άουτ, 21-20 άουτ σερβίς Μαλασάι (επιστρέφει η Φιλντ), 22-20 πέρασε το αντίπαλο τερρέν η Ρίτσι (Λαγουδάκη αντί της Ρίτσι), 23-20 στο φιλέ η επίθεση της Πολ, 23-21 μπλοκ άουτ Πολ, 23-22 άουτ επίθεση Λαζάρεβιτς, 24-22 λάθος της Μερτέκη με την Χρυσομάλλη και 2 ευκαιρίες του Ολυμπιακού για την ισοφάριση, 24-23 πρώτος χρόνος Κωνσταντινίδου (επιστρέφει η Ρίτσι, στον πάγκο η Λαγουδάκη), 24-24 άσσος από την Πολ και ισοπαλία στο τέταρτο σετ, (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 24-25 άουτ επίθεση της Τσίμα και ο Παναθηναϊκός έχει την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα (Εμμανουηλίδου αντί της Λαμπρούση), 25-25 ισοφαρίζει η Λαζάρεβιτς, 25-26 πρώτος χρόνος της Κωνσταντινίδου και νέα ευκαιρία του Παναθηναϊκού (επιστρέφει η Λαμπρούση), 26-26 υπέρβαση της Φιλντ δίνει η Ειρήνη Μουλά,  26-27 μπλοκ άουτ της Μερτέκη και 3η ευκαιρία του Παναθηναϊκού (Καββαδία αντί της Χρυσομάλλη), 27-27 μπλοκ άουτ της Μαλασάι και ο Ολυμπιακός μένει ζωντανός, 28-27 μπλοκ της Γιώτα στη Ρίτσι και σειρά του Ολυμπιακού προηγηθεί, 29-27 η Μαλασάι καρφώνει και το παιχνίδι οδηγείται στο τάι μπρέικ

5ο σετ: 0-1 καρφί της Πολ, 1-1, 1-2 πρώτος χρόνος Κωνσταντινίδου, 2-2 Τσίμα, 3-2 καρφί της Λαζάρεβιτς, 3-3 ισοφαρίζει η Μερτέκη, 3-4 άσσος της Κωνσταντινίδου που κάνει εκπληκτικό παιχνίδι, 4-4 άουτ αυτή τη φορά το σερβίς της Κωνσταντινίδου, 5-4 άσσος από την Λαζάρεβιτς, 5-5 καρφώνει η Μερτέκη, 6-5 άουτ σερβίς Μερτέκη, 7-5 στο +2 ο Ολυμπιακός με την Μαλασάι, 7-6 άουτ σερβίς Λαμπρούση, 8-6 καρφί της Μαλασάι (αλλαγή τερρέν), 8-7 Πολ, 9-7 κακό σερβίς της Φιλντ (τάιμ άουτ Παναθηναϊκός), 9-8 πρώτος χρόνος Κωνσταντινίδου, 9-9 μπλοκ της Κωνσταντινίδου στην Μαλασάι και ισοπαλία στο 5ο σετ, 10-9 μεταφορά Κωνσταντινίδου, 10-10 άουτ σερβίς Γιώτα, 11-10 διπλό μπλοκ στη Ρίτσι, 12-10 Χριστοδούλου και πάλι στο +2 ο Ολυμπιακός σε κρίσιμο σημείο (τάιμ άουτ Παναθηναϊκός), 12-11 λάθος της Χριστοδούλου, 13-11 καρφί της Λαζάρεβιτς, 14-11 επίθεση της Μαλασάι και 3 ματς μπολ για τον Ολυμπιακό, 14-12 μένει ζωντανός ο ΠΑΟ με την Μερτέκη (Καρπουζά αντί της Χρυσομάλλη), 15-12 το παιχνίδι τελειώνει με λάθος της Μερτέκη στο φιλέ και ο Ολυμπιακός κάνει την ανατροπή χωρίς την βασική διαγώνια του και υποχρεώνει τον Παναθηναϊκό στη πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.