• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
07-10-2016 23:57

Μεγάλη νίκη με ανατροπή επί της Πρότον Σάρατοφ για τον Ολυμπιακό

Με ανατροπή από το 2-0 ο Ολυμπιακός κατάφερε τελικά να επικρατήσει επί της Πρότον Σάρατοφ στο τουρνουά της Τουρκίας.

Ακόμα ένα δυνατό τεστ για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, στο τουρνουά της Μπούρσα, αυτή τη φορά απέναντι στην Πρότον Σάρατοφ από την Ρωσία. Οι ερυθρόλευκες και πάλι ξεκίνησαν νωθρά έχοντας πρόβλημα στην υποδοχή, με αποτέλεσμα οι Ρωσίδες να προηγηθούν με 2-0 σετ σχετικά εύκολα.
Ο αγώνας όμως δεν είχε τελειώσει εκεί και ο Ολυμπιακός παίζοντας απόλυτα συγκεντρωμένα, με όπλο του το καλό σερβίς, με σωστές επιλογές στην επίθεση, αλλά και δείχνοντας ζήλο στην άμυνα, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ, στέλνοντας τον αγώνα στο ταϊ-μπρεϊκ.
Από την στιγμή που ο αγώνας έφτασε στο πέμπτο σετ, οι αθλήτριες του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να αφήσουν την ευκαιρία για νίκη να περάσει ανεκμετάλλευτη για ακόμα μια μεγάλη νίκη. Απόλυτα συγκεντρωμένες στον αγώνα με κορυφαία την Μαλασάι, η οποία στο ται μπρεικ “τιμώρησε” την πρώην ομάδα της, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Ρωσίδων με 15-12 και να πετύχουν την δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη νίκη τους, επί Τουρκικού εδάφους.
Οι ερυθρόλευκες αύριο το μεσημέρι στις 15:30 θα αντιμετωπίσουν την Μαρίτζα Πλόβντιβ για την τρίτη από τις τέσσερις αγωνιστικές του τουρνουά Genzin Gollu Volleyball Cup

5ο σετ : 5-4, 10-7, 12-10, 15-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (5/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 3 (3/11 επ., 27%υπ.-23%αρ.), Λαμπρούση 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 13 (11/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65%επ.-50%αρ.), Χριστοδούλου 6 (3/4 επ., 3 άσσοι), Χίππε 22 (18/40 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κονόμη -λ (100%υπ.-80%αρ.), Μαλασάι 10 (7/15 επ., 3 άσσοι, 70%επ.-57%αρ.), Βλαχάκη, Κοκκινάκη -λ (67%υπ.-33%αρ.), Τέζα

ΠΡΟΤΟΝ ΣΑΡΑΤΟΦ (Κουκούσκιν Ρομάν): Ενινά 12 (10/14 επ., 25%υπ.25%αρ., 2 μπλοκ), Μακάροβα 14 (13/35 επ., 32%υπ.-23%αρ.,1 μπλοκ), Χαλέκαγια 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ), Ζαΐτσεβα 13 (7/19 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Νόβικ, Ουάταρα 14 (9/23 επ., 2 άσσοι, 11%υπ.-11%αρ., 3 μπλοκ), Ταλίσεβα -λ (43%υπ.-29%αρ.), Αλίσεβα 1 (1/4 επ.), Γκονσόντρε (25%υπ.-25%αρ.), Φεντόροβα, Τολστούχινα -λ (67%υπ.-67%αρ.), Κιτίποβα 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά τον αγώνα:
«Αντιμετωπίσαμε μια από τις καλές ομάδες της Ρωσίας και είμαι χαρούμενος διότι δείξαμε χαρακτήρα ως ομάδα, όταν όλα μας πήγαιναν στραβά. Αρχίσαμε τον αγώνα πραγματικά άσχημα σε όλους τους τομείς, αυτό όμως άρχισε να αλλάζει όταν ξεκινήσαμε να παίζουμε ομαδικά. Βελτιώσαμε πολύ την υποδοχή μας και χτυπήσαμε τον αντίπαλο ρισκάροντας στο σερβίς. Είμαι ικανοποιημένος με την ομάδα μου.»