22-11-2015 21:57

O Παναθηναϊκός... σταμάτησε το Πειρατικό

Υστερα από ένα συναρπαστικό αγώνα, που πρόσφερε θέαμα  σε όσους βρέθηκαν στο κλειστό της Κυψέλης, ο Παναθηναϊκός μπόρεσε και έσπασε το αήττητο του Φοίνικα πανηγυρίζοντας την νίκη με 3-2 σετ.
Αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το τριφύλλι και η πρώτη εντός έδρας παρουσία των οπαδών του, ενώ ο Φοίνικας Σύρου γνώρισε την πρώτη του ήττα. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ χάρις το εκρηκτικό ξεκίνημα σε σερβις και επίθεση. Με την είσοδο του Λάππα, ο Φοίνικας ισορρόπησε τον αγώνα, βελτίωσε την υποδοχή του και με πρώτο βιολί τον Ντόκιτς ισοφάρισε σε 2-2 σετ. Οι συριανοί προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ με 4-2, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 5-4 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης

Τα σετ: 3-2 (25-22, 25-22, 11-25, 08-25, 15-08)

* Οι πόντοι των αντιπάλων προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 11 άσσοι, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2π. (2/2), Ούγκο Λεόν 7 (5/17, 2 άσσοι, 48% υπ., 35% άριστες), Φερέιρα Πεντρόσα 11 (10/32, 1 μπλοκ), Σιμεόνοφ 9 (8/23, 1 μπλοκ, 63% υπ., 57% άριστες), Κανέλλος 7 (6/13, 1 μπλοκ), Πανταλέων 7 (5/8, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ. - 63% υπ., 49% άριστες), Ρούσσης, Παπαδόπουλος 2 (2/2), Μπέλος 2 (2/5), Αγγέλης 1 (1/1), Μπουράς (λ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 10 (7/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φέργκουσον 7 (4/4, 3 μπλοκ), Πάρις 4 (2/3, 2 άσσοι), Κάλντγουελ 8 (5/25, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ., 28% άριστες), Ντόκιτς 23 (16/40, 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Παπαδόπουλος 4 (3/6, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 64% υπ., 43% άριστες), Ηλίας, Λάππας 4 (2/5, 1 μπλοκ, 1 άσσος).