29-11-2014 23:48

Πρώτη νίκη για το Μαρκόπουλο με σούπερ Πράδο

Έπρεπε να περάσουν οκτώ αγωνιστικές για να πάρει τη πρώτη του νίκη το Μαρκόπουλο. Ενώ η ομάδα του Βέσκο Ιβάνοβιτς προηγήθηκε με 2-0, χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ για να λυγίσει την αντίσταση του ΑΟ Θήρας.

Το Μαρκόπουλο για πρώτη φορά φέτος είχε όλες τις αθλήτριες του διαθέσιμες, με τις Κάρπεντερ, Πράδο και Ζαχαρούλα Γιαννέλου να ξεπερνάνε τα προβλήματα τραυματισμών και να αγωνίζονται στην βασική εξάδα.

Στο πρώτο σετ έγιναν μεγάλες ανατροπές. Το αρχικό 8-2 έγινε 12-11 για να προσπεράσει η Σαντορίνη με 19-21, αλλά τελικά το σετ πήγε στις γηπεδούχες με 31-29.

Στο β’ σετ μετά το αμφίρροπο 7-5 η Θήρα είχε μεγάλα προβλήματα στην επίθεση και το 2-0 έγινε πολύ εύκολα, ωστόσο η είσοδος της Μουντάκη βοήθησε τις φιλοξενούμενες να αντιδράσουν μειώνοντας αρχικά σε 1-2, ενώ στο δ’ σετ παρόλο που το 16-21 έγινε 23-24 ο ΑΟΘ μπόρεσε να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως το Μαρκόπουλο ξαναβρήκε το ρυθμό των δύο πρώτων σετ, οδήγησε την Θήρα σε αρκετά λάθη (5 συνολικά στο τάι μπρέικ) και έχοντας από την αρχή το προβάδισμα έφτασε στη νίκη.

Ιβάνοβιτς: «Σημαντικότερο της νίκης ότι παίξαμε πλήρεις»

«Είναι σημαντικό το ότι κερδίσαμε για πρώτη φορά, αλλά πιο σημαντικό για μένα είναι ότι παίξαμε για πρώτη φορά κομπλέ. Δεν έχουμε τεράστιο βάθος στον πάγκο και οι απώλειες που είχαμε ήταν πολύ σοβαρές. Και τα τρία κορίτσια που παίξανε σήμερα δεν είναι 100% έτοιμα, αλλά δείξαμε ότι μπορούμε να κερδίσουμε καλές ομάδες του πρωταθλήματος κι ελπίζω να έχουμε την ίδια εικόνα και στα τρία επόμενα σημαντικά παιχνίδια».

Μεμετζή: «Απαράδεκτη η διαιτησία»

«Εγώ παρά την ήττα είμαι ευχαριστημένη από την αντίδραση της ομάδας μου, που κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2. Δυστυχώς στο τάι μπρέικ όμως δεν ξεκινήσαμε καλά, το Μαρκόπουλο μας πίεσε πάρα πολύ από το σερβίς και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Θέλω να σταθώ όμως στην διαιτησία του αγώνα, η οποία ήταν απαράδεκτη. Στην Σαντορίνη πάντα παίζουν 50-50, αλλά εκτός έδρας δεν ισχύει αυτό. Σήμερα έκαναν πολλά λάθη, τα περισσότερα εις βάρος μας και ιδιαίτερα στο πρώτο σετ το οποίο έπρεπε να πάρουμε».

Τα σετ: 3-2 (31-29, 25-13, 20-25, 23-25, 15-8)

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Ιβάνοβιτς): Κωνσταντώνη 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαννέλου Ζ. 7 (1/5 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ψωμά 12 (11/24 επ., 1 άσο, 43% υπ. – 22% άριστες), Πράδο 28 (24/47 επ., 4 μπλοκ), Σμουτζ 13 (11/39 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 36% άριστες) / Κοκκίου –λ (21% υπ. – 11% άριστες), Δικαιούλια, Πολυδώρου, Λιάγκη 2 (1/4 επ., 1 άσο)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Μεμετζή): Βαρουδάκη 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 11% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 13 (9/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 7 (6/31 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 4 (3/6 επ., 1 άσο), Τένεβα 24 (21/48 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 32% άριστες) / Αρτακιανού –λ (53% υπ. – 35% άριστες), Ξαγοραράκη, Μουντάκη 5 (4/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Ψυλλάκη