22-02-2014 23:12

Νικηφόρο ντεμπούτο για Πόλα

Με την Πόλα Κίτσου στον πάγκο, τα Βριλήσσια πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, κατάφεραν να κερδίσουν τους Ιωνες με 3-0 εκτός έδρας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και εκμεταλλεύομενες τα λάθη της ομάδας των Βορείων προαστίων μπόρεσαν και πήραν από την αρχή ένα προβάδισμα ασφαλείας το οποίο και διατηρούσαν μέχρ και  το 19-15.  Σε εκείνο το σημείο η Χαντάβα πήγε στο σερβίς, τα Βριλήσσια έτρεξαν ένα επί μέρους 1-10 και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ.

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια της Πόλας Κίτσου ήταν ασταμάτητες, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Ιωνες πήραν από νωρίς τα ηνία και δείχνοντας την ανωτερότητα τους έφτασαν εύκολα στο 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι Ιωνες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και πήραν από την αρχή μια σημαντική διαφορά με 16-12, για να γίνει το 24-21 με υπόδειξη για διπλής μπαλιάς στην Γκλιγκόροβιτς προκαλώντας τις διαμαρτυρίες της. Η Κροάτισσα απάντησε με δύο ατομικά μπλοκ στη Χρήστου, η Χατζηνικολάου ισοφάρισε με άσο και μια καταπληκτική άμυνα της Τουριάφ έδωσε το δικαίωμα στα Βριλήσσια να φτάσουν σε ματς μπολ και να πανηγυρίσουν στο τέλος την νίκη.

Τα σετ: 20-25, 09-25, 24-26
Ίωνες (Κωβαίος): Μαλουσάρη 1 (1/5 επ.), Ντόνα 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Κομλένοβιτς 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 38% άριστες), Κατσαντώνη 8 (6/17 επ., 2 μπλοκ), Φωτεινού 8 (5/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χρήστου 10 (7/25 επ., 3 άσοι, 45% υπ. – 23% άριστες), Μάρκου –λ (29% υπ. – 29% άριστες) /Μεγαρίτη –λ (20% υπ. – 10% άριστες), Σκορδίλη, Παπουτσάκη
Βριλήσσια (Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 9 (3/5 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ριμπέιρο 7 (5/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 18% άριστες), Γιοβάνη 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 8 (4/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 10 (7/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 12 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 21% υπ. – 14% άριστες), Κοκκίου –λ (42% υπ. – 32% άριστες) / Καραγκούνη 1, Τουριάφ 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Λεωνίδου 1.

«Φοβόμαστε να κερδίσουμε… Δεν ξέρω τι άλλο να πω. Κάποιο σετ έπρεπε να το έχουμε πάρει. Δεν έχουμε όμως την αγωνιστική πειθαρχία για να τελειώνουμε κάποια εύκολα σετ για εμάς στα παιχνίδια με τις μεγάλες ομάδες. Σε τέτοια ματς πρέπει να δείχνεις θράσος μέχρι το τέλος», δήλωσε ο Μάρκος Κωβαίος.

Από την πλευρά της η Πόλα Κίτσου αφού τόνισε αρχικά ότι: «Τα εύσημα για τη σημερινή νίκη ανήκουν στον Μανώλη Ρουμελιώτη κι όχι σε εμένα, γιατί αυτός έχει δουλέψει με την ομάδα από την αρχή της σεζόν», συμπλήρωσε: «Μπήκαμε πολύ μουδιασμένα, κάτι που ήταν αναμενόμενο, αλλά ευτυχώς αντιδράσαμε, αν και στο τρίτο σετ πάλι είχαμε άσχημο ξεκίνημα. Οι ανατροπές που κάναμε έδειξαν ότι υπάρχουν ηγέτες στην ομάδα. Τελείωσε όμως αυτό και έχουμε πολύ δουλειά για τη δύσκολη συνέχεια που μας περιμένει. Μπράβο σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθεια και ιδιαίτερα στην Κοκκίου η οποία αν και δεν είχε μεγάλο χρόνο συμμετοχής στάθηκε πολύ καλά».