03-02-2014 22:29

«Ερυθρόλευκη» νίκη με Τένεβα, Κις, Κοσμά και πρόβλημα με Σάντερς για το Μαρκόπουλο

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το νιcηφόρο σερί του για το 2014 καθώς στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 15η αγωνιστικής της Α1 γυναικών, επικράτησε με 3-1 του Μαρκόπουλου στο Ρέντη. Πολύ καλές ήταν η αλάνθαστη Τένεβα (13π με 8/11 επ), η Κις που πήρε 16 πόντους και Κοσμά με 14.

Οι φιλοξενούμενες άφησαν θετικές εντυπώσεις, αλλά έχασαν την Σάντερς που υπέστη διάστρεμμα στα μέσα του πρώτου σετ. Μέχρι το 10-10 του πρώτου σετ, το Μαρκόπουλο ήταν μέσα στο ματς, αλλά η απώλεια της Σάντερς λύγισε την ομάδα του Γιάννη Οραφανού. Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τα πρώτα δύο σετ.

Στη συνέχεια οι αλλαγές του Γιάννη Νικολάκη, που έβαλε τις Κωνσταντίνου και Λαμπρούση στη θέση των Τένεβα και Γιώτα, βοήθησαν στις φιλοξενούμενες να μπουν στο παιχνίδι . Είχαν  το προβάδισμα και με τις Δικαιούλια, Παναγιώτα Ζήση  έφτασαν στο 16-19 με τον Ολυμπιακό στο 18-20 να τρέχει σερί 3-0 και να προηγείται με 21-20, αλλά με άουτ επίθεση της Κωνσταντίνου το Μαρκόπουλο πέρασε ξανά μπροστά με 22-23. Η Κις έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με την Βαρουδάκη να τελειώνει μια εξαιρετικά δύσκολη επίθεση και στην επόμενη φάση το σερβίς της χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και η Ψωμά με κόντρα επίθεση να κλείνει το σετ. Στο τέταρτο σετ, οι Τένεβα, Γιώτα επέστρεψαν και άλλαξαν πάλι της ισορροπίες

«Ξέραμε ότι το Μαρκόπουλο είναι μια μαχητική ομάδα, για δύο σετ παίξαμε καλά, αλλά στο τρίτο χαλαρώσαμε και χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας για να επανέλθουμε όμως στο τέταρτο. Σημασία έχει πάντως η διάρκεια στη συγκέντρωση που θα έχει η ομάδα στη συνέχεια της σεζόν», είπε ο Γιάννης Νικολάκης ενώ ο Γιάννης Ορφανός είχε το μυαλό του στην Σάντερς: «Ελπίζω πραγματικά να μην είναι κάτι το σοβαρό, αφού αρκετά έχουμε τραβήξει με τους τραυματισμούς. Η απώλεια μας αποσυντόνισε για δύο σετ κι όταν χαλάρωσε ο Ολυμπιακός το εκμεταλλευτήκαμε με την κατάκτηση του γ’ σετ»

Τα σετ: 25-14, 25-13, 23-25, 25-08

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Νικολάκης): Γιώτα 2 (2/7 επ.), Κοσμά 14 (12/27 επ., 2 άσοι), Κις 16 (13/31 επ., 3 άσοι), Μονζόνι 11 (6/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (8/11 επ., 5 άσοι, 50% υπ. – 50% άριστες)/ Κονόμι – λ (33% υπ. – 11% άριστες) , Κωνσταντίνου 5 (5/17 επ., 36% υπ. – 18% άριστες), Τέζα, Λαμπρούση 2 (2/4 επ.)

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Ορφανός): Ψωμά 14 (10/34 επ., 4 μπλοκ, 32% υπ. – 23% άριστες), Σάντερς, Λιάγκη 4 (2/10 επ., 2 άσοι), Γιαννέλου, Γεωργιάδου 2 (2/6 επ.), Βαρουδάκη 11 (7/26 επ., 4 άσοι, 37% υπ. – 27% άριστες)/ Μεθενίτη –λ (56% υπ. – 33% άριστες),  Δικαιούλια 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Νέσιτς, Πολυδώρου, Ζήση Π. 1 (1/3 επ.)