08-12-2013 21:02

«Προπόνηση» πριν την Ευρώπη για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στους Ίωνες και πήρε μια επιβλητική νίκη με 3-0 στο κλειστό γυμναστήριο του Απόλλωνα για την 9η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Το ματς ήταν μια καλή προπόνηση πριν από τον εκτός έδρας αγώνα της Τετάρτης με την ολλανδική Σλίντρεχτ για το Τσάλεντζ Καπ.

Η Ένωση συνάντησε κάποια αντίσταση μόνο μέχρι τα μισά στου πρώτο σετ, όπου το σκορ έφτασε στο 10-12. Ωστόσο ένα επιμέρους 15-4 για την ΑΕΚ διαμόρφωσε το τελικό 25-16.

«Παίξαμε καλά, ήμασταν σοβαροί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι αυτό είναι το πιο σημαντικό. Η ομάδα δείχνει ότι σιγά, σιγά βρίσκει το ρυθμό της, αποκτά ομοιογένεια και συνεχίζουμε την προσπάθεια», είπε μετά τον αγώνα ο Αποστόλης Οικονόμου.

«Εμείς αντέξαμε μισό σετ… Αυτό το παιχνίδι, όπως και το επόμενο με τον Παναθηναϊκό είναι παιχνίδια προετοιμασίας για εμάς και απαιτήσεις από την ομάδα θα έχουμε μετά τα Χριστούγεννα», δήλωσε από την πλευρά του ο Μάρκος Κωβαίος.

Διαιτητές: Μεταξά-Χρηστίδης

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-12, 25-11)

ΑΕΚ (Οικονόμου):
Φερνάντεθ 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ιβάνοβα 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Κρουκ 10 (6/15 επ., 4 άσοι, 33% υπ. – 17% άριστες), Γιακουμή 6 (3/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιόσοβιτς 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (2/3 επ., 4 άσοι)/ Ρόγκα –λ (47% υπ. – 21% άριστες) / Λαδένη 6 (3/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πασσιά, Μπούσια, Φακη, Τοτσίδου
ΙΩΝΕΣ (Κωβαίος): Μαλουσάρη 2 (1/2 επ., 1 άσο), Ντόνα 4 (3/7 επ., 1 άσο), Πρσα 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 13% υπ. - 07% άριστες), Κατσαντώνη 5 (4/26 επ., 1 άσο), Φωτεινού 4 (2/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χρήστου 3 (2/20 επ., 1 άσο, 32% υπ. – 16% άριστες) /Μάρκου –λ (27% υπ. – 18% άριστες), Μεγαρίτη –λ (31% υπ. – 23% άριστες), Μουτζούρη, Σκορδίλη, Παπουτσάκη