16-11-2013 19:15

Δίποντο... ανάσα για τον Ηρακλή Κηφισιάς

Ο Ηρακλής Κηφισιάς προγήθηκε με 2-0 απέναντι στον ΟΠΕΡ, έκανε τα... εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά επικράτησε με 3-2 σε αγώνα που έγινε στο Ζηρίνειο για την 6η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Η ομάδα των βορείων προαστίων θα μπορούσε ίσως να πάρει το τρίποντο για να πάρει μια πιο βαθιά ανάσα, αλλά και με τους δύο πόντους ξεπερνάει στην ισοβαθμία στις Κρητικές για την 9η θέση

Το 10-4 του πρώτου σετ, έγινε 13-12 με τον ΟΠΕΡ νε μειώσει. Τότε η  Νικιτς άρχισε τελιώνει φάσεις και οι Κρητικές έκαναν το 19-22. και με την Νίκιτς να εκτελεί από παντού ξέφυγε 19-22. Η γηπεδούχος όμως με την Βλαχάκη πραγματοποίησαν ένα σερί 4-0 για το 23-22 με τον  ΟΠΕΡ να φτάνει σε σετ μπολ (24-25).  Όμως η Καλογριδάκη έχασε το σερβίς και η Γρηγοράκου με δύο δικά της εξαιρετικά σερβίς έδωσε το σετ στον Ηρακλή.

Στο δεύτερο σετ η ομάδας της Κηφισιάς είχε τον έλεγχο μέχρι το 20-15. Όμως οι φιλοξενούμενες ροκάνισαν τη διαφορά και με επίθεση της Νίκιτς έφτασαν πάλι πρώτες σε σετ μπολ. Αυτή τη φορά το σερβίς χάθηκε από την Καλογριδάκη (24-24) και η Διώτη (με επίθεση και μπλοκ στη Νίκιτς) διαμόρφωσε το 26-24.

Ο ΟΠΕΡ όμως δεν το έβαλε κάτω και πήρε εύκολα το τρίτο σετ. Στο τέταρτο υπήρξε μια μικρή διακοπή με τον τραυματισμό της Νίκιτς που όμως επέστρεψε στο ματς. Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με 13-19. O Ηρακλης  ισοφάρισε 23-23 με άουτ της Νίκιτς, όμως η Σέρβα με δύο δύσκολες επιθέσεις διαμόρφωσε το 25-23.

Στο τάι μπρέικ δεν υπήρχε ανάλογο σασπένς, αφού με εξαίρεση το 5-1 υπέρ του Ηρακλή που έγινε 6-4, ο ΟΠΕΡ έχασε πολύ γρήγορα την επαφή με το σκορ (9-4) κι η ομάδα της Κηφισιάς έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του.

Τα σετ: 27-25, 26-24, 10-25, 23-25, 15-7

Ηρακλής Κηφισιάς (Χουντουμάδης): Κουντουρά 8 (1/4 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Διώτη 25 (20/47 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 37% υπ. – 21% άριστες), Γρηγοράτου 10 (7/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 14 (12/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 19% υπ. – 14% άριστες), Ντουμιτρέσκου 6 (4/25 επ., 2 μπλοκ), Γκουντιμένκο 13 (10/13 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ)/ Σάκκουλα –λ (75% υπ. – 54% άριστες),  Γκρέκα, Λάβδα, Κορναράκη
ΟΠΕΡ (Χαγαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 11 (8/26 επ., 3 μπλοκ, 48% υπ. – 29% άριστες), Βασίλεβα 16 (13/40 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 24% υπ. – 08% άριστες), Μαυρέα 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Καλογριδάκη 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μπόνχεβα 7 (7/8 επ.), Νίκιτς 37 (33/65 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ)/ Σημαντηράκη –λ (22% υπ. – 08% άριστες) / Μιχαήλ, Κατερίνη 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ)