11-11-2023 22:26

Η Άτκινσον υπέγραψε τη νίκη του Παναθηναϊκού στο θρίλερ με τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής με τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό γυμναστήριο Μετς.

Οι πράσινες αν και έχασαν το πρώτο σετ από τον Ολυμπιακό που μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην αναμέτρηση, στο δεύτερο και τρίτο σετ ανέβασε την απόδοσή του και προηγήθηκε με 2-1. Οι ερυθρόλευκες έβγαλαν αντίδραση με κορυφαία την Μλεΐνκοβα και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, εκεί όπου οι γηπεδούχες είχαν το καθαρό μυαλό για να πάρουν τη νίκη.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με +2 με επίθεση της Γιαμίλα Νίζετιχ. Με το σκορ στο 12-12 ο Γιάννης Καλμαζίδης είχε χρησιμοποιήσει ήδη τα δύο βίντεο τσεκ που δικαιούται και σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκες με σέρβερ την Νίζετιχ πέρασε μπροστά με +3 (12-15). Με μονό μπλοκ της Μλεΐνκοβα στην Άτκινσον οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 14-18. Οι πράσινες προσπάθησαν να φέρουν το σετ στα ίσια αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να φτάσουν στον πόντο (20-21). Ένα κακό σερβίς της Παπαφωτίου και δύο άουτ επιθέσεις από Καρκάσες, Άτκινσον έκαναν το 20-24, για να τελειώσει το σετ με την Κούμπουρα που διαμόρφωσε το 21-25.

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε στο δεύτερο σετ και με τα σερβίς της Παπαφωτίου πήρε από νωρίς προβάδισμα με 4-0. Η Καρκάσες πήρε περισσότερες επιθέσεις και έδωσε περισσότερες λύσεις στην Παπαφωτίου στο μοίρασμα της μπάλας. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε με την Μλεΐνκοβα κυρίως να κρατηθεί στο σετ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Με επίθεση της Μεταξά έγινε το 25-15 για το 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ πάλι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και ο Ολυμπιακός κυνηγούσε στο σκορ. Με επίθεση της Σάμανταν το τριφύλλι ξέφυγε με +4 (9-5) και η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε, φτάνοντας μέχρι και το +6 (19-13 με μπλοκ Καρκάσες). Το σετ τελείωσε με άουτ σερβίς της Μλεΐνκοβα για το 25-19.

Στο τέταρτο σετ, μετά το 8-7 που έγινε από την Σάμανταν η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό. Με σέρβερ την Νίζετιχ οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 8-13 και με διαρκή πίεση στο σερβίς απέκτησαν διαφορά ασφαλείας. Με την Εμμανουηλίδου να τελειώνει όλες τις πάσες που πήρε από την Καράρο ο Ολυμπιακός κατάφερε να στείλει το παιχνίδι σε πέμπτο σετ με 19-25.

Με αιχμή του δόρατος τις Άτκινσον, Καρκάσες ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-5 και έδειχνε ότι έλεγχε το τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε και με άουτ επίθεση της Άτκινσον μείωσε στον πόντο (11-10). Η Καράρο όμως σέρβιρε στο φιλέ για το 12-10, η Καρκάσες κάρφωσε άουτ αλλά μετά πήρε το αίμα της πίσω για το 13-11. Η Άτκινσον έδωσε τρία ματς μπολ στον Παναθηναϊκό (14-11), η Κάρκαρσες σέρβιρε στο φιλέ (14-12) και η Κούμπουρα έφερε ξανά το ματς στον πόντο στην κόντρα επίθεση. Ο Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ και στην επόμενη η Άτκινσον διαμόρφωσε το τελικό 15-13.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Έγινε ένα σκληρό ματς όπως πάντα με τον Ολυμπιακό και θεωρώ και ποιοτικά δεν είμαστε αυτή την εποχή στο τοπ επίπεδο μας. Γίνανε αρκετές καλές φάσεις και καλό ματς. Αυτή την περίοδο οι ομάδες δεν έχουν δέσει. Είμαστε χαρούμενοι που ανακάμψαμε και είμαστε ευτυχείς  για αυτό.

Θεωρώ ότι σήμερα είχαμε αρκετές ευκαιρίες να παίξουμε πρώτο χρόνο και σίγουρα και ο αντίπαλος εμπόδισε την ανάπτυξη μας. Οι προπονητές οφείλουμε να είμαστε τετράγωνοι στο μυαλό μας , εμείς βλέπουμε τεχνικά και τακτικά τι γίνεται στο γήπεδο όχι τόσο την προϊστορία».

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ δεν είχαμε αυτή την επιθετικότητα του πρώτου και του τέταρτο σετ, κυρίως από τη γραμμή του σερβίς. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλά στο φιλέ και μας δημιούργησε προβλήματα. Αυτό ήταν το κύριο πρόβλημά μας. Στο τάι μπρέικ στο πρώτο μισό βρεθήκαμε πίσω με 8-5 που έκανε τη διαφορά για την τελική κατάληξη».

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Αρβανίτης, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 7-8, 12-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-15
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-19
4ο σετ: 8-7, 10-16, 15-21, 19-25
5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 69 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-15, 25-19, 19-25, 15-13) σε 120'