04-11-2023 21:52

Νικόλοβα και Γιώτα λύγισαν τον Παναθηναϊκό στο νέο κλειστό της Α.Ε.Κ. στο Ολυμπιακό χωριό

Με σερβίς και μπλοκ που της απέφερε ένα σετ πόντους, η Α.Ε.Κ. επικράτησε στο αθηναϊκό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ.
Καλύτερη πρεμιέρα στο κλειστό γυμναστήριο Ολυμπιακού χωριού στις Αχαρνές δεν θα μπορούσε να έχει η Ένωση, η οποία με πρωταγωνίστρια την Νικόλοβα στο σερβίς και τις Γιώτα, Μπλάνκο στο μπλοκ πήρε το τρίποντο απέναντι στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό.

Με τα σερβίς της Νικόλοβα η Α.Ε.Κ. ξεκίνησε δυναμικά το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 10-6. Η Κάρκασες λίγο αργότερα έφερε την ισοφάριση σε 12-12, για να περάσει μπροστά ο Παναθηναϊκόγς με 17-18 με λάθος της Ένωσης. Με άσσο της Ξανθοπούλου έγινε το 23-20, η Μπλάνκο σταμάτησε την Κάρκασες για το 24-20 και παρά τη μείωση του σκορ σε 24-21 από τις πράσινες, η Μπλάνκο είπε στοπ ξανά στην Κάρκασες για το 25-21.

Στο δεύτερο σετ το 5-5 έγινε 5-8 με επίθεση της Κάρκασες. Τρεις σερί άσσοι της Παπαφωτίου διαμόρφωσαν το 8-11, για να κάνει η ίδια το 8-14 πάλι από τη γραμμή του σερβίς. Με επίθεση της Άτκινσον έγινε το 17-25 για το 1-1 σετ.

Τα καλά σερβίς της Νικόλοβα συνεχίστηκαν στο τρίτο σετ. Η Βουλγάρα διαγώνια με μία επίθεση και τρεις άσσους έκανε το 5-5 σε 9-5 για να πάρει η Α.Ε.Κ. σαφές προβάδισμα. Με το σκορ στο 20-13 ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και με άουτ της Στράντζαλη έγινε το 20-17. Η ίδια πήρε το side out για την Ένωση (21-17), για να τελειώσει το σετ η Νικόλοβα με δύο επιθέσεις για το 25-19.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του τέταρτου σετ στη μεγαλύτερη διάκρειά του και με άσσο της Παπαφωτίου προηγήθηκε με +4 (13-17). Δύο επιθέσεις από Πάσκοβα, Νικόλοβα και ένα μπλοκ της Μπλάνκο έκαναν το 16-17 αλλά οι πράσινες με άσσο της Κελεσίδη έγινε το 17-20. Η Άτκινσον έκανε το 18-21, αλλά η ίδια έκανε λάθος επίθεση για το 20-21 και στη συνέχεια η Κωνσταντινίδου με μπλοκ έφερε το σετ στα ίσια (21-21). Η Στράντζαλη έβαλε την Α.Ε.Κ. μπροστά στο σκορ (22-21), με την Γενιτσαρίδη να δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (22-23). Στις επόμενες φάσεις το καλά στημένο μπλοκ από Γιώτα, Κωνσταντινίδου έδωσαν το σετ και το τρίποντο στην Α.Ε.Κ..

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Τρίκκα.

1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-21
2ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 17-25
3ο σετ: 8-5, 16-9, 21-17, 25-19
4ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 25-23

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 17-25, 25-19, 25-23) σε 102'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 8 (2/7 επ., 6 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Καλντερόν 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 12% άριστες), Πάσκοβα 7 (5/27 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 33% άριστες), Μπλάνκο 14 (9/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Νικόλοβα 21 (15/41 επ., 6 άσσοι) / Ξηντάρα (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Κοσμά (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Γρυλλάκη, Στράντζαλη 8 (8/23 επ., 41% υπ. - 18% άριστες), Καλαντάτζε 4 (4/8 επ.), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 19 (19/41 επ., 47% υπ. - 34% άριστες), Άτκινσον 14 (13/39 επ., 1 άσσος), Παπαφωτίου 6 (5 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 9 (5/13 επ., 4 μπλοκ), Μεταξά 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 8 (6/22 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. - 21% άριστες) / Μπελιά (λ, 46% υπ. - 33% άριστες), Γκρότους, Κελεσίδη 3 (0/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).

Η γνώμη του πάγκου

Γιουνούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Παλέψαμε από την αρχή μέχρι το τέλος και πήραμε μία σημαντική νίκη στο καινούργιο μας γήπεδο. Η υποστήριξη που είχαμε από τον κόσμο ήταν φανταστική και τον ευχαριστούμε. Συνεχίζουμε τη δουλειά, το πρωτάθλημα τώρα ξεκίνησε».

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Έγινε ένα ματς που δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας. Δυστυχώς από πλευράς μας υστερήσαμε σε κάποιους τομείς και δεν τα καταφέραμε. Σίγουρα έπαιξε καθοριστικό ρόλο ότι αγωνιστήκαμε χωρίς τρεις αθλήτριες μας, την Ρόγκα, την Χατζηευστρατιάδου και τη Γκρότους ωστόσο για εμένα δεν αποτελεί δικαιολογία.

Δυστυχώς δεν φάνηκε η υποδοχή μας που είναι πολύ καλή ενώ από κει και πέρα δεν διαφέρουν ιδιαίτερα τα ποσοστά μας στην επίθεση. Πρέπει να είμαστε σε καλύτερο επίπεδο και οφείλουμε να το δείξουμε στους αγώνες της Τετάρτης και του Σαββάτου κόντρα στην Γκόριτσα και τον Ολυμπιακό αντίστοιχα».