28-10-2023 19:27

Ο Παναθηναϊκός με 15 μπλοκ επικράτησε του Μαρκόπουλου με 3-1 σετ

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα της Volley League γυναικών, επικρατώντας στο κλειστό του Μετς με 3-1 σετ του Μαρκόπουλου.

Οι «πράσινες» με τέσσερις αθλήτριες με διψήφιο αριθμό πόντων και 15 μπλοκ πήρε το τρίποντο απέναντι στην ομάδα των Μεσογείων, που μετά το δεύτερο σετ ανέβασε την απόδοσή της και πάλεψε μέχρι το τέλος για να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Η Άτκινσον με 22 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, ενώ η Γενιτσαρίδη που πήρε τη θέση της Γκρότους στο βασικό σχήμα σταμάτησε στους 17. Η Σάμανταν είχε τα 6 από τα 15 μπλοκ του Παναθηναϊκού και 14 συνολικούς πόντους.

Για τον ΑΟΜ η Ντε Χεσούς είχε 15, η Νικολογιάννη 12 και από 10 οι Λέιθαμ, Τοντάι.

Στα δύο πρώτα σετ ο Παναθηναϊκός απέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του και έκανε εύκολα το 2-0 σετ με 25-14 και 25-17.

Στο τρίτο σετ το Μαρκόπουλο αντέδρασε, πίεσε από τη γραμμή του σερβίς, βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε σε 2-1 σετ με 23-25.

Στο τέταρτο ο Παναθηναϊκό προηγήθηκε με 6-1 και 10-4, αλλά το Μαρκόπουλο μείωσε στον πόντο (11-10). Το 19-13 έγινε 20-18 με τις Λέιθαμ, Νικολογιάννη να κάνουν ζημιά. Στο φινάλε του σετ Καρκάσες και Άτκινσον καθάρισαν για το τριφύλλι για το 3-1 σετ με 25-21.

Διαιτητές: Βελώνης, Μάλφας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Γεώργας, Κώτσιας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

1ο σετ: 8-2, 16-9, 21-13, 25-14
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-14, 25-17
3ο σετ: 3-8, 10-16, 19-21, 23-25
4ο σετ: 8-2, 16-11, 21-18, 25-21

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-14, 25-17, 23-25, 25-21) σε 97'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 11 (9/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 24% άριστες), Άτκινσον 22 (20/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάμανταν 14 (7/14 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μεταξά 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 17 (12/24 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 36% υπ. - 12% άριστες) / Ρόγκα (λ, 60% υπ. - 20% άριστες), Μπελιά (λ), Φουμάκη, Κελεσίδη.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο):
Ντε Χεσούς 15 (15/40 επ., 38% υπ. - 12% άριστες), Νάγκελς 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Νικολογιάννη 12 (10/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 30% άριστες), Λέιθαμ 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τοντάι 10 (7/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη / Αντωνακάκη (λ, 41% υπ. - 36% άριστες), Αλλαγιάννη 7 (3/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωτσαρά.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Θα έλεγα ότι είχαμε κάποια προβλήματα συγκέντρωσης σήμερα. Συνήθως οι ομάδες που παίζουν μαζί μας ρισκάρουν στο σέρβις, εμείς κάναμε και κάποια παραπάνω λάθη. Δείξαμε καλά στοιχεία σε κάποια σημεία του ματς αλλά δείξαμε και αδυναμίες και πρέπει να παρουσιαστούμε πιο δυναμικά στη συνέχεια.Έχουμε επιλογές , έχουμε δυνατή επίθεση αρκεί να μην δίνουμε εύκολα πόντους, είτε από λάθη στην επίθεση είτε άσους».

Τζιαγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Δεν μπορώ να πω ότι είμαι χαρούμενος και σίγουρα δεν είμαι ικανοποιημένος. Δεν παίξαμε καλά και σε κάθε σετ είχαμε αυξομειώσεις στην επίδοση μας. Στα δύο πρώτα σετ δεν είχαμε καθόλου σταθερότητα. Είχαμε θετικά στοιχεία αλλά είχαμε και πολλά αρνητικά στοιχεία και αδυναμίες. Δυσκολευτήκαμε κάποιες φορές στην υποδοχή ενώ στο τρίτο σετ πιέσαμε και σερβίραμε καλύτερα. Παίζαμε κόντρα σε μια ομάδα που έχει άλλους στόχους. Θα μπορούσαμε να πάρουμε έναν πόντο αλλά κάναμε λάθη και δεν παίξαμε σωστά τις πιθανότητες μας. Για εμάς είναι σημαντική η συνέχεια και το επόμενα ματς».