21-10-2023 22:14

Σούπερ Ολυμπιακός, διέλυσε τον ΠΑΟΚ σε 62 λεπτά

Ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα Volley League γυναικών 2023-24 έκανε ο Ολυμπιακός. Με ομαδική προσπάθεια, αποτελεσματική επίθεση και σταθερή υποδοχή νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-0 σετ και με το «καλημέρα» επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και μετά από μία ώρα αγώνα πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο πρώτο σετ μέχρι το 14-14. Σε εκείνο το σημείο η Καράρο πήγε στο σερβίς και ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 6-0 για το 20-14. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο ΟΛυμπιακός ήταν αποτελεσματικός στο μπλοκ-άμυνα για το 25-19 που διαμόρφωσε η Κούμπουρα.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο δεύτερο σετ, καθώς προηγήθηκε από την αρχή με 4-0 και από εκείνο το σημείο και μετά δεν κοίταξε πίσω του, για να κάνει το 2-0 σετ με 25-12.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να είναι καταιγιστικός στην επίθεση και με πίεση στο σερβίς δεν άφηνε τον ΠΑΟΚ να έχει καλή ανάπτυξη στην επίθεση. Το 25- ήρθε φυσιολογικά για το τελικό 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Καπότης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-16, 25-19
2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-9, 25-12
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-12, 25-14) σε 64'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Καράρο 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 13 (12/19 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. - 16% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 58% υπ. - 42% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη.

Π.Α.Ο.Κ. (Ντάρκο Ζάκοτς):
Βίγκαρς, Πολυνοπούλου 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Τσούμπα 10 (9/30 επ, 1 μπλοκ), Γουίλιαμς 3 (3/10 επ., 33% υπ. - 33% άριστες), Μιλάνοβα 2 (2/13 επ., 62% υπ. - 29% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 52% υπ. - 33% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κυπαρίσση 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 18% άριστες), Τσιόγκα 3 (3/6 επ.).

Η γνώμη του πάγκου

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού):
«Αισθάνομαι ότι δημιουργούμε μία ομάδα δεμένη και σταθερή. Στην αρχή αιφνιδιαστήκαμε αλλά μετά πήρε μπρος η ομάδα και παίξαμε καλό βόλεϊ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο ΠΑΟΚ δεν είναι κακή ομάδα και θα το δείτε στη συνέχεια. Εμείς δεν τον αφήσαμε να παίξει καλό βόλεϊ».

Μίλιτσα Κούμπουρα (Διαγώνια Ολυμπιακού):
«Έχουμε πολύ καλές υποδοχείς και επιθετικές. Η ομάδα είναι δεμένη, παίζει με ενθουσιασμό και είμαι χαρούμενη να παίζω με αυτές συμπαίκτριες».

Ντάρκο Ζάκοτς (Προπονητής ΠΑΟΚ):
«Είμαι απογοητευμένος με αυτό που είδα. Ήταν σαν να έσβησαν τα φώτα κάποια στιγμή και παίξαμε πολύ άσχημα. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, έπαιξε πολύ καλά σε σερβίς, μπλοκ-άμυνα. Είναι πολύ καλή ομάδα. Θέλουμε πολύ δουλειά και θα πρέπει να αλλάξουμε την νοοτροπία μας».