17-02-2024 22:25

«Τρένο» και από την Καλαμάτα ο Μίλων με 3-0

ο ευρωπαϊκό προφίλ του Μίλωνα είναι ξεκάθαρο πως κάνει τη διαφορά και στο πρωτάθλημα Volley League. Mετά τον Άθλο και την Κηφισιά «καθάρισε» με 3-0 σετ και την Καλαμάτα στην έδρα της συνεχίζοντας να παίζει καλό και ποιοτικό βόλεϊ ακόμα και στην πίεση.

Με 57% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (έναντι 40% της Καλαμάτας) και αγγίζοντας το τέλειο σε υποδοχή και ανάπτυξη ο Μίλων πήρε το τρίποντο και ανανέωσε το ραντεβού με τους Καλαματιανούς στον προημιτελικό του Κυπέλλου στις 6 Μαρτίου.

Ο Μίλων ανέβηκε στους 27 βαθμούς και στην 3η θέση (εκκρεμεί ο αγώνας του ΠΑΟΚ με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο). Ο Μίλων έχει και έναν αγώνα λιγότερο, αυτόν με τον Φοίνικα στη Σύρο την προσεχή Τετάρτη. Η Καλαμάτα έμεινε στους 9 βαθμούς και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και η επίθεση της έκανε «χαμηλή πτήση» με 40% αποτελεσματικότητα, έναντι 57% του Μίλωνα που για τρίτο συνεχόμενο ματς (προηγούμενα με Άθλο, Κηφισιά) ήταν αλάνθαστος.

Αξιοσημείωτο είναι πως για πρώτη φορά μετά από καιρό ξεκίνησαν βασικοί ακραίοι στο Μίλωνα ο Μολίνα και ο Πολουγιάν που μάλιστα ήταν και κορυφαίοι μαζί με τον πασαδόρο Λουκ Χερ. Ο Αλέξανδρος Νανόπουλος έμεινε στον πάγκο για να ξεκουραστεί. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους και πάλι στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας στις 6 Μαρτίου για τον νοκ άουτ προημιτελικό του Κυπέλλου.

Η Καλαμάτα πάλεψε τα δύο πρώτα σετ και είχε και ευκαιρία να πάρει ένα από τα δύο αλλά στα κρίσιμα σημεία δεν άντεξε η υποδοχή της.

Αμφίρροπος ήταν ο αγώνας στο ξεκίνημα του αλλά ο Μίλων είχε μικρό προβάδισμα μέχρι το 19-18. Το χαμένο σερβίς του Μίλωνα, το μπλοκ του Αλεξάκη και ο άσσος του Κοένεν δημιούργησαν σερί 3-0 για την Καλαμάτα και καλές προϋποθέσεις για την ιοφάριση. Ο Μίλων απάντησε με Πολουγιάν και Γιορντάνοφ και ισοφάρισε 21-21. Η Καλαμάτα προηγήθηκε 25-24 με τον Χριστόφα, αλλά ο Μολίνα ισοφάρισε, ο Οκάμπο έκανε λάθος επίθεση (25-26) και στην επόμενη φάση ο Μολίνα με κόντρα επίθεση έκανε το 27-25 και το 1-0.

Στο 2ο σετ ο Mίλων με λίγα λάθη στο παιχνίδι και με τους Γιορντάνοφ, Μολίνα να αγγίζουν το τέλειο είχε προβάδισμα με 18-16. Ο Μπάσης έχασε το σερβίς (17-18) και ο Χριστόφας με ρίσκο στο σερβίς χάλασε την υποδοχή του Μίλωνα και οικοδόμησε σερί 5-0 για το 21-18. Η Καλαμάτα δεν αξιοποίησε το προβάδισμα καθώς ο Μίλων άντεξε στην πίεση και επάνήλθε με τους ακραίους του ισοφαρίζοντας 21-21.η Καλαμάτα προηγήθηκε 23-22 αλλά ο Κοένεν έχασε το σερβίς (23-23) και το σετ κρίθηκε με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ που τελείωσε το σετ 25-23 για το 2-0.

Στο 3ο σετ τα σερβίς του Μολίνα έκαναν σερί 5-0 και ο Μίλων ξέφυγε 23-16 για να κλείσει το χαμένο σερβίς του Αλεξάκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Κοσμάς, Σπίνας, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-27

2ο σετ: 3-8, 14-16, 21-18, 23-25

3ο σετ: 4-8, 14-16, 16-21, 17-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Καλαμάτα προήλθαν: 4 άσσοι, 34 επιθέσεις (40% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 50 επιθέσεις (57% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων (11 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 0-3 (25-27, 23-25, 17-25) σε 85΄.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Βιέτο 7π. (7/20επ.), Αλεξάκης 6 (3/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστόφας 11 (7/14, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουέστ 1 (0/1επ., 1 άσσος), Οκάμπο 11 (9/26επ., 2 μπλοκ), Κοένεν 10 (8/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 45%υπ., 20%αρ.) / Ντάκουρης (λ. – 63%υπ., 37%αρ.), Δαλακούρας, Μαντέκας.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Θεοδόσης 4π. (4/6επ.), Μπάσης 5 (4/4επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 17 (17/29), Μολίνα 16 (13/27επ.), Πολουγιάν 13 (12/18επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 35%αρ.), Χερ 2 (0/3επ., 2 μπλοκ) / Χανδρινός (λ. – 42%υπ., 21%αρ.), Χαραλαμπίδης, Μαντελίδης, Σουσουρίδης, Νανόπουλος.